Dünya kalkınma bankaları başkanları yaptıkları ortak açıklamada Orta ve Doğu Avrupa'nın ekonomik krizden etkilenen banka ve şirketlere 24.5 milyar Euro (31.2 milyar dolar) kredi vereceklerini açıkladılar.

Dünya Bankası, Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası (EBRD) ve Avrupa Yatırım Bankası'nın (EIB) iki yıl sürecek program kapsamında bölgede faaliyet gösteren bankalara ve küçük orta ölçekli şirketlere hızlı ve büyük ölçekli finansman ve sermaye desteği sağlanacağı belirtildi.

 EIB Başkanı Philippe Maystadt, "Bu plan sayesinde ekonomik krizden etkilenen bölge ülkelerinde reel ekonominin bankalar üzerinden kaynaklara ulaşması hızlanacak" dedi.

 EBRD tarafından yapılan yazılı açıklamada bankanın başkanı Thomas Mirow "Kurumlar, Doğu Avrupa'daki krize zamanlaması doğru, pratik ve etkin bir çözüm bulmak için çalışıyorlar" dedi.

 Bir EBRD yetkilisi, planın Avrupa Birliği'nin gelişmekte olan Avrupa ülkelerindeki krizle mücadele çabalarını desteklediğini belirtti.

TÜRKİYE'YE 2.2 MİLYAR EURO KREDİ
Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine Nisan sonuna kadar 8.5 milyar Euro kredi sağlayabileceğini açıkladı.

 EIB Başkanı Philippe Maystadt, kredi paketinin acil bir kaynak aktarımı olmadığını, ayrılan kaynağın çoğunun önceden planlanmış kaynaklar olduğunu ve kredilerin bir bölümünün bölge ülkelerinde faaliyetleri artırma çalışmaları şeklinde değerlendirilebileceğini belirtti.

 Maystadt, 5.7 milyar Euro'luk kaynağın daha önce EIB tarafından onaylandığını, ancak Nisan sonuna kadar 2.8 milyar dolarlık kaynak daha ayrılmasının beklendiğini belirtti. Ek bir kaynak yaratılması ile toplam kaynakların 2010 sonuna kadar 11 milyar Euro'ya çıkabilecek.

 Kaynakların bölgede faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli şirketlere kullandırılması amacıyla yerel bankalara verilmesi planlanıyor. Maystadt, AB'ye yeni üye olan Doğu Avrupa ülkelerine 4.4 milyar Euro, Batı Balkanlar'a 1.9 milyar Euro ve Türkiye'ye 2.2 milyar Euro'nun sağlanacağını belirtti.

 Avrupa Birliği'nin uzun vadeli kredi sağlayan bankası olan EIB, AB üyelerinde kalkınmanın desteklenmesi amacıyla faaliyet gösteriyor.