Türkiye'ye 3 milyar dolarlık yatırım

Kuveyt Emiri, Türkiye'de 3 milyar dolar tutarında 4 projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Rota İstanbul Boğaz'ına dönerken, yatırımlarda ağırlık emlakta. 2010'da başka bir sürpriz gelebilir.

14.03.2010 - 11:34

Türkiye'ye 3 milyar dolarlık yatırım

Kuveyt Emiri Şeyh el Sabah el Ahmed el Cabir el Sabah'ın Türkiye'deki resmi danışmanı olan Şems Türk Kuveyt-Türkiye Yatırım Danışmanlığı Şirketi Grup Başkanı Uğur Akkuş, yeni projelerini anlattı.

Kuveyt Emiri El Sabah'ın kendilerine yatırım konusunda öneriyle geldiklerini ifade eden Akkuş, şöyle konuştu:

''Kuveyt 17 bin metrekarelik büyüklüğe sahip, 800 bin Kuveytli nüfusu olan bir ülke. 3 milyonluk nüfusun geri kalanı işçi ve hizmetli. İspatlanmış petrol rezervi 110 milyar varil. Bunun yaklaşık 100 yıl kadar süreceği tescil edilmiş durumda. Petrol kaynaklarının tükenmesinden sonra refahı sağlamak amacıyla El Sabah ailesi, Kuveyt içinde Kuveyt Yatırım İdaresi adı altında yatırım fonu kurdu. Her yıl petrol gelirlerinin yüzde 10'unu buraya aktararak, dünyanın her tarafında yatırımlar gerçekleştirip petrolün bitmesi durumunda refahı sürdürmeyi amaçlıyorlar.''

ROTA, TAMAMEN TÜRKİYE VE KOMŞULARA DÖNDÜ
Yatırımları farklı ülkelere yönlendirdiklerine dikkati çeken Akkuş, ''Daha önce Avrupa ve Amerika üzerineydi. Dünyadaki konjonktürün değişmesiyle artık Türkiye gözde bir ülke. Yeni Emir'in hükümete gelmesiyle tamamen rota Türkiye'ye ve komşu ülkelere döndü. Bize aile tarafından 'bizim yatırımlarımızı Türkiye'de yönlendirir misiniz, bize danışmanlık hizmeti verir misiniz diye' teklif geldi. Yapıyı oluşturduk ve 2007 başından beri resmi olarak kendilerinin Türkiye'deki yatırımlarına yön veriyoruz'' diye konuştu.

Uğur Akkuş, Türkiye'ye 3 yılda yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını,bunların gayrimenkul, emlak sektörü, İMKB'de bazı portföy alımları ve turizm yatırımlarından oluştuğunu, yatırımların devamını da sağlamak istediklerini vurguladı.

2009'daki kriz nedeniyle inceledikleri birçok projeyi dondurduklarının altını çizen Akkuş, projeleri 2010 başında tekrar gündeme almaya başladıklarını söyledi.

PİŞMİŞ YEMEĞİ YEMEK İSTERLER
Körfez'dekilerin genellikle 'pişmiş yemeği yemek' istediklerini, dolayısıyla son yatırımcı olmadıklarını, alıp daha sonra ondan para kazanmayı tercih ettiklerini ifade eden Akkuş, ''Şimdiye kadar Körfez sermayesi Amerika'ya Avrupa'ya gitti. Oradaki bankalarda işlenip bizim gibi ülkelere geldi. Biz artık Amerika-Türkiye, Londra-Türkiye veya Ortadoğu üçgenini kesip direkt Körfez'den Türkiye'ye yatırım yapmaya çalışıyoruz. Çok zor bir şey, ama ufak ufak bölgeyi bunlara alıştırmaya çalışıyoruz'' dedi.

Akkuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Şu anda bizim çalıştığımız 3 milyar dolara yakın 3-4 büyük proje var. 2 yıldır çalışıyoruz. 3 milyar dolarlık yatırımda ağırlık yine emlak konusunda olacak. Fokuslandıkları nokta İstanbul... Geçen seneden sonra rota, Boğaz çizgisine döndü. Şehir merkezlerine daha çok fokuslandılar. Ayrıca enerji ve 2009 yılındaki dünyadaki finans ve bankacılık sektörü gerilemesine rağmen Türkiye'deki bankacılık sektörünün çok karlı olmasıyla bankacılık sektörü... Biz enerjide hidroelektrik santralleriyle ilgileniyoruz.

2010'DA SÜRPRİZ YAPABİLİRİZ
Bankacılıktan önce tarım da  gündemdeydi. Bankacılıkta tekrar geri adım atıp daha çok tarıma yönelebilirler. Körfez'de her şey ithalata dayalı. Türkiye, önümüzdeki yıllarda Körfez bölgesinin besin deposu olabilecek konumda. Tarımda yoğunlaştığımız bölge ise GAP... Tarım faaliyetinde bulunan firmanın belli hisselerini alıp ortaklık şeklinde veya mevcuda yatırım yapıp geliştirme şeklinde olabilir. 3 milyar dolarlık yatırımın 2012 sonuna kadar artacağını düşünüyorum. 2010'da bir sürpriz de yapabiliriz.''

Önümüzdeki yüzyılın Ortadoğu'nun yeni İsviçre'sinin Türkiye olacağını dile getiren Akkuş, bölgede oynanan çok sayıdaki Türk dizilerinin etkilerinin çok rahatlıkla görülebildiğini, Türk popülaritesinin en üst seviyede bulunduğunu vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...