Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Koç Üniversitesi-TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu (EAF) tarafından düzenlenen, ''Reel Döviz Kuru ve Reel Ekonomi'' konulu konferans sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Japonya'da deprem sonrasında yaşanan nükleer felaket dikkate alındığında Türkiye'de nükleer santral kurulmasını nasıl değerlendirildiği sorusu üzerine Boyner, Türkiye'de konunun çok uzun zamandır gündemde olduğunu belirterek, ''Fakat şöyle bir gerçekle karşı karşıyayız; Japonya'da olan aslında özellikle bizim gibi deprem kuşağında olan ülkeler için bir çeşit uyandırma telefonu gibi bir şey'' dedi.

Japonya'nın sistematik şekilde depreme karşı önlemlerini alan, toplumda bu konuda bilinçlendirme ve eğitimi üst seviyeye taşıyan bir ülke olduğunu ifade eden Boyner, bu şartlarda ülkenin hem ekonomik açıdan hem de yaşayanların uğradıkları açısından korkunç bir felaketle karşı karşıya kaldığını söyledi.

BASİT BİR ENERJİ AÇIĞI SORUNUNA İNDİRGENMEMELİ
TÜSİAD Başkanı Boyner, nükleer enerji gereğinin basit bir enerji açığı sorununa indirgenmemesi ve Türkiye'de deprem riskinin çok daha fazla boyutuyla ele alınması gerektiğini belirtti ve şunları şunları söyledi:

''Her halükarda depremde Türkiye'de olabilecekler ve burada bir nükleer santralin nasıl bu riskler çerçevesinde güvenli olabileceği konusunda kamuoyunu da rahatlatacak şekilde bir süreç gelişmesi gerekiyor. 3. jenerasyon santraller deniyor, çeşitli önlemlerin alınması gündeme geliyor... Fakat öyle bir noktadayız ki şu andaki nükleer enerji konusunda, seneler önce yatırım yapmış ülkelerde, bu konuda yeterlilik geliştirdiğini iddia eden ülkelerde bile sistemler üzerinde auditler (denetimler) yapılıyor. Tekrar konu gözden geçiriliyor. Belki de bu Türkiye için bir fırsattır. Biz bunu yapma planını önümüze koyduysak, bu noktada durup tekrar bu süreci nasıl ele alacağımızı tüm ayrıntılarıyla, tüm elverişli olan teknolojiye bakarak, şeffaflık içinde, kamuoyunun da güvenini alarak sürdürmek zorundayız.''

Japonya'nın yeniden yapılanması, Japon şirketlerinin uğradığı zararlarla ilgili bilgi alışverişi yapılması zorunluluğu bulunduğuna dikkati çeken Boyner, G20 ülkelerinin bölümü olan B20'de Türkiye'yi TÜSİAD'ın temsil ettiğini, önümüzdeki hafta B20 gruplarının telekonferans yöntemiyle toplantıya çağrıldığını söyledi. Boyner, bu kapsamda çarşamba günü bir araya geleceklerini ve hem Japonya'nın katlanmak zorunda olduğu zararlar, hem de ülkelere etkisinin belli boyutlarda ele alınacağını ifade etti.

CARİ AÇIK BERTARAF EDİLEMİYOR
Cari açıkla ilgili soru üzerine de Boyner, cari açık sorununun, Türkiye'deki büyüme ne kadar hızlı olsa da hem üretim modellerindeki hem enerji ihtiyacındaki açık nedeniyle hiçbir şekilde bertaraf edilemediğini söyleyerek, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin o kadar büyük büyüme potansiyeline ulaşması gerekiyor ki yapısal cari açığı karşılayabilsin. Bundan dolayı biz hep mikro reformlar, yatırım ortamını iyileştirecek reformlar üzerine eğiliyoruz. Çünkü ne olursa olsun biz Türkiye'de rekabeti artırıcı, özellikle teknoloji anlamında yatırım yapmadıkça cari açık sürecektir, süreklilik anlamında da bu sorunu çözemeyeceğiz. Sadece para politikalarıyla belki kısa vadeli birtakım önlemler alınabiliyor, ama her halükarda cari açık devam ediyor.''