TÜSİAD: TCMB'nin adımı yeni dönemin önemli işareti

TÜSİAD Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.11.2020 - 16:42

TÜSİAD: TCMB'nin adımı yeni dönemin önemli işareti

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Cumhuriyet ’nın politika faizini 475 baz puan artışla yüzde 15 seviyesine çıkarmasına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını ve finansal istikrarı sağlamak için atmış olduğu adım yeni bir döneme girdiğimizi gösteren önemli bir işarettir.

Enflasyonla mücadelede atılacak olan her adım, finansal piyasalarla olan ayrışmanın yerini piyasa ile uyumlu bir sürece bırakacak, ekonomimizi ve orta vadeli istihdam gelişimini destekleyecektir.

Öte yandan; TCMB politikası ve enflasyonla mücadele, Türkiye ekonomisinin geçmiş olduğu bu zor dönemdeki sorunlardan yalnızca bir tanesidir. TL’ye olan güvenin tesis edilmesi ve ekonominin yeniden sağlam temellere oturması için, serbest piyasa ilkelerine uygun, öngörülebilir ve sürdürülebilir iktisat politikalarına ihtiyaç vardır.

Kurumların bağımsızlıklarının ve liyakata dayalı yönetim anlayışının güçlendirilmesi gerekmektedir. Kısa vadede piyasa güvenini tam anlamıyla sağlamak için gerekli adımların istikrarlı bir şekilde atılacağına inanıyoruz."

VİDEO: MERKEZ'İN KARARI NE ANLAMA GELİYOR?

Sayfa Yükleniyor...