TZOB'dan çiğ süte zam talebi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) çiğ süt fiyatının artmasını istedi. Başkan Bayraktar yaptığı açıklamada, 4 lira 70 lira olan  litre fiyatının 8 liraya çıkması ya da yem fiyatlarında indirim yapılması gerektiğini belirtti.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.03.2022 - 11:47 | Son Güncelleme : 09.03.2022 - 12:07

TZOB'dan çiğ süte zam talebi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) çiğ süt fiyatının revize edilmesini istedi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,  konuyla ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Ulusal Konseyi'nin 29 Kasım 2021'de yaptığı toplantısında aldığı kararla, 8 Aralık 2021'den geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ sütün tavsiye satış fiyatının brüt 4 lira 70 kuruş olarak belirlediğini anımsattı.

Süt fiyatına gelen artışın yeme gelen zamlar nedeniyle anlamını yitirdiğine dikkati çeken Bayraktar, süt fiyatları bu şekilde devam ettiği sürece daha fazla damızlık hayvanın kesime gideceğinin altını çizdi.

"SÜRDÜRÜLEMEZ SEVİYEDE"

Bayraktar, "Üretimin sürdürülebilirliği için bir litre süt satan üretici bir buçuk kilo yem alabilmelidir. Fiyatın belirlendiği aralık ayında parite 0,93 iken, ocak ayında 0,94, şubat ayında 0,97, mart ayında ise 0,84 olarak gerçekleşti. Süt üreticileri hala sürdürülemez seviyelerin altında bir pariteyle üretime devam etmek zorunda kalıyor" dedi. 

"BİR KİLO YEMİ KARŞILAMIYOR"

Mart ayında üreticilerin bir litre süt sattığında eline net olarak 4 lira 50 kuruş geçtiğini belirten Bayraktar, "Yemin kilosuna ödediği para ise 5 lira 35 kuruş. Bir litre süt sattığında bir kilo yem bile alamıyor, yani zarar ediyor. Bu, uzun yıllardır görmediğimiz bir durumdur, tablo vahimdir" diye konuştu.

SAVAŞ TEDİRGİNLİĞİ

Bayraktar, sektörün çok sıkıntılı bir durumla karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Yem başta olmak üzere elektrik, mazot, ilaç, tohum, işçilik, veteriner hizmetleri gibi bütün maliyetlerimiz ciddi oranlarda artarken sürdürülemez fiyatlarla üretime devam etmemiz artık mümkün değildir.

Rusya ve Ukrayna gibi dünya ham madde ihracatında önemli iki ülkenin savaşa girmesi yem sanayimizi de tedirgin etmeye başladı. İlerleyen günlerde ne olacağını bilmiyoruz. Bu süreçte atılacak en öncelikli adım süt fiyatının yeniden revize edilmesi olmalıdır."

YA ZAM YA İNDİRİM

Bayraktar, "Üretime devam edebilmemiz ve damızlık hayvan kesimlerinin durması için; ya sattığımız çiğ süt fiyatı 1,5 pariteye denk gelecek şekilde 8 liraya çıkarılacak ya da 'çiğ süt fiyatı artmasın' deniliyorsa ilgili pariteye denk gelecek şekilde yem fiyatında indirim yapılacak ki bütün üreticilerimiz bu fiyattan yem alabilsin" ifadelerini kullandı.

EŞEL MOBİL SİSTEM ÖNERİSİ

Çiğ süt fiyatın belirlendiği dönemde paritenin korunması için yemde de akaryakıtta uygulanan eşel mobil sistem gibi bir sistem önerisinde bulunan Bayraktar, şöyle devam etti:

"Üreticilerin yeme gelen zamlar nedeniyle mağdur olmaları ve belirlenen pariteden sapmalar önlenebilir. Çiğ süte verilen 20 kuruşluk prim yeterli değil. Çiğ süte verilen destek hem üreticiyi destekleyecek hem de kayıt dışılığa kaymanın önüne geçirecek seviyeye yani en az 60 kuruş seviyelerine çıkarılmalıdır. Desteklemelerin kısa sürede ödenmesi için çalışma yapılmalıdır." 

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...