İlişkili Haberler

Galatasaray eski Başkanı Ünal Aysal’ın şirketinde üst düzey atama gerçekleşti.

Unit International SA (Belçika) Şirketi’nde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve İcra Kurulu Üyeliği görevlerine Ocak 2017’den itibaren Ahmet Ümit Danışman atandı.

1974’te Brüksel merkezli olarak kurulan şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Ünal Aysal yürütüyor. Unit International'ın enerji alanında birçok yatırımları bulunuyor.

AHMET ÜMİT DANIŞMAN KİMDİR?

1958 yılında Ankara’da doğan Ahmet Ümit Danışman kariyerine 1980 yılında Başbakanlığa bağlı Devlet Planlama Teşkilatı'nda Uzman Yardımcısı olarak başladı. 1983-1987 yılları arasında bu kurumda sırasıyla Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü’nde Uzman ve Müsteşarlık Müşaviri olarak, Avrupa Birliği İlişkileri Genel Müdürlüğü’nde Grup Başkanı olarak çalıştı. Kamu görevinin son dört yılında, 1988-1992 yılları arasında ise Türkiye’nin Brüksel’deki Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği'nde Planlama Müşaviri olarak görev yaptı.

Ahmet Ümit Danışman
Ahmet Ümit Danışman

1992 yılında özel sektöre geçerek Brüksel merkezli Unit International’da İş Geliştirme Müdürü olarak çalışmaya başlayan Ahmet Ümit Danışman, kariyerine 15 yıl süreyle yine bu şirketin Türkiye, Belçika, Hollanda ve Romanya’daki enerji şirketlerinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam etti.

Ahmet Ümit Danışman, Ocak 2008-2017 tarihleri arasında Akkök ve CEZ gruplarının ortak şirketi olan Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.‘nin Genel Müdürü ve bağlı şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Elektrik dağıtım sektöründe faaliyet gösteren Akcez Enerji Yatırımları ve Ticaret A.Ş’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Sepaş Sakarya Elektrik Satış Perakende A.Ş Şirketinde de Yönetim Kurulu Başkanı olan Danışman ayrıca Aralık 2011’den bu yana Akkök Grubu Holding Şirketi olan Akkök Sanayi Yatırım ve Geliştirme A.Ş’de İcra Kurulu Üyeliği ve Enerji Grubu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İktisat ve Maliye Bölümünde tamamlayan Danışman, İngiltere’de Lancaster Üniversitesi’nde Uluslararası Ekonomi alanında Master derecesi alıp, Belçika Brüksel Üniversitesi’nde (ULB) doktora çalışması yaptı.