Ünlü köfteci iflas erteleme istedi

Büyük bir kısmı İstanbul'daki AVM'lerde olmak üzere 32 şubede hizmet veren Kırkpınar Lokantası iflas erteleme istedi. İflas erteleme başvurusu OHAL kapsamında getirilen geçici iflas erteleme yasağından önce yapıldı.

ntv.com.tr 05.08.2016 - 12:09

Ünlü köfteci iflas erteleme istedi

10 yıl kadar önce hayata geçen ve İstanbul'daki birçok AVM'de yeri bulunan Kırkpınar Lokantası projesi geçtiğimiz yıllarda önemli bir ivme yakaladı. Akademisyen, doktor ve avukat olan 16 ortaklı lokanta için Hürriyet'in haberine göre, geçtiğimiz yıl sancılı bir süreç başladı.

OHAL YASAĞINDAN ÖNCE BAŞLADI

Bu yılın başından itibaren de süregelen sıkıntılar devam edince Kırkpınar'ın sahipleri için iflas erteleme başvurusu kaçınılmaz oldu. Kanun Hükmünde Kararname ile geçtiğimiz günlerde iflas ertelemelere yasak getirilmeden önce yapılan başvuruyu İstanbul Anadolu 3. Asliye Ticaret Mahkemesi değerlendirdi.

İflas erteleme başvurusu, Kırkpınar Lokantacılık ve Turizm İşletmeleri A.Ş. ve bağlı olduğu Gruppo Turizm İşletmeleri A.Ş için yapıldı. Başvuruda, her iki şirketin neden mali sıkıntıya girdikleri de anlatıldı. Av. Satılmış Şahin'in hazırladığı dava dosyasında yer alan bilgilere, geçtiğimiz yıl başlayan ve bu yıl da süren bombalama olayları Kırkpınar için de sıkıntılı bir sürecin yaşanmasına neden oldu. 

Yine, dolar bazında ödenen AVM kiraları ve kurdaki artış da şirketin mali yapısını bozdu. Şirket yönetimi, yaşadığı darboğazı aşmak için yüksek faizle faktoring yoluna gidince, sıkıntılar daha da derinleşti. Öte yandan, gelirlerin düşmesine karşın personel giderleri ve diğer cari giderler ise değişmedi.

HACİZLERE KARŞI KORUMAYA ALINDI

Mahkeme, 19 Temmuz günü yapılan başvuruyu 21 Temmuz'da karara bağladı. Mahkeme, şirkete yönelik hacizlerin önüne geçti. Şirket hakkında tedbir kararı veren mahkeme bilirkişi heyetinden rapor talep etti.

Sayfa Yükleniyor...