Uzlaştırma Kurulu yüzde 4+4 zam önerdi

Hükümet ile memur sendikaları arasında sonuca bağlanamayan ve Uzlaştırma Kurulu'na giden 2010 yılı maaş zamları hakkında, Kurul, yüzde 4+4 zam önerdi.

NTV Haber 05.09.2009 - 19:51

Uzlaştırma Kurulu yüzde 4+4 zam önerdi

Memur sendikaları ile Hükümet arasındaki toplu görüşmeleri sonlandırmak amacıyla, Uzlaştırma Kurulu 2010'un ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için de yine yüzde 4 zam önerisinde bulundu.

Hükümetle memur sendikaları arasında yürütülen toplu görüşmelerde, Hükümet önce yüzde 2+2 ardından da yüzde 2,5+2,5 zam önermiş ve sonuç alınamamıştı. Bunun üzerine memur sendikaları Uzlaştırma Kurulu'na başvurmuştıu.

5 kişilk Kurul'un 5 günlük çalışmasının ardından açıklama Uzlaştırma Kurulu ve Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa Kılıçoğlu'ndan geldi.

MEMURLARIN İSTEDİĞİ ORAN!
Yüzde 4+4 zam önerisinde bulunan Kurul; Hükümet ile masaya oturan memurların istediği rakam da buydu, enflasyon artışının, maaş artışının üzerinde olması durumunda da aradaki farkın maaşlara yansıtılmasını önerdi.

Askeri geçim standartları üzerinde bir değerlendirme yapan Kurul'un kararı tavsiye niteliği taşıyor. Bu karar önümüzdeki hafta içerisinde Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek ve hem hükümetin hem de Uzlaştırma Kurulu'nun önerisi değerlendirilecek. Daha sonra Hükümet ile memurlar biraraya gelerek son durumu masaya yatıracak.

Önümüzdeki hafta kesin kararın verilmesi beklenirken, maaş zamlarında son söz Bakanlar Kurulu'nun olacak.

AKYILDIZ: İÇERİK ÖNEMLİ DEĞİL
Uzlaştırma Kurulu'nun önerisini NTV'ye değerlendiren Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, "Kurul'un rakam olarak ifadesi bizi çok fazla ilgilendirmiyor" dedi.

Akyıldız, "Bundan önceki 6 uygulamada siyasi irade bu kararlara uyma ihtiyacı duymadı. Biz ısrarla, Kurul'un kararlarının siyasi irade tarafından kabul edilmesi ve uygulamaya konması isteğimizi dile getirdik. Bu bakımdan, Kurul Başkanı Mustafa Kılıçoğlu'nun açıkalamasındaki detayı önemsiyoruz. Zaten, Kurul'un kararlarının uygulamaya geçirilmesi kınusunda tedbir alınması da masada konuşuldu" dedi.

"Kurul'un kendi kararlarına sahip çıkması önemli ve bizim açımızdan anlamlı" diyen Akyıldız, "Kurul'un rakamsal değerlerden çok kararlarının uygulanması konusundaki kararlarlılığı ortaya koyması bizim beklentimizdi. Açıklamayı bu bakımdan önemli görüyoruz.

Biz, rakam ve içerik ne olursa olsun Uzlaştırma Kurulu'nun kararını kabul edeceğimizi söylemiştik. Aynı değerlendirmeyi sürdürüyoruz. Detaylar pazartesi günü bize ulaşır ve tekrar toplanırız" ifadelerini kullandı.

Akyıldız, "Siyasi iradenin de Uzlaştırma Kurulu'nun kararlarına uyacağını açıklaması hem sendikacılık hem de kamu çalışanlarının geleceğe yönelik beklentileri açısından önemli bir mesafe alınmasını sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

"ENFLASYON VURGUSUNDAN MEMNUNUZ"
Kamu-Sen Genel Başkanı, enflasyon artışının, maaş artışının üzerinde olması durumunda aradaki farkın maaşlara yansıtılması önerisi hakkında da, "Oldukça olumlu ve önemli bir tespit. Daha önce siyasi iradenin uygulamaları söz konusu. 2009-2010 yıllarını birlikte ele alıp 2 yıllık değerler üzerinde teklif yapmışlardı ve bu bizi rahatsız etmişti. Uzlaştırma Kurulu'nun 2010'a dair enflasyon değerlendirmesi yapması bizim adımıza sevindirici" şeklinde konuştu.
Uzlaştırma Kurulu ve Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa Kılıçoğlu, memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam oranına ilişkin kararla ilgili, ''Uyuşmazlık tutanağında ilk 6 ay için yüzde 2.5, ikinci 6 ay için yüzde 2.5 zam önerilmişti. Konfederasyonlarca farklı tekliflerde bulunulmuştur. Biz bu uyuşmazlığı bu oranlarla (yüzde 4 artı 4) çözümlemeye çalıştık'' dedi.

Kılıçoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yaptığı açıklamada, anayasal, yasal ve mali gerekçelerle 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun 35. maddesi gereğince 2010 yılında memur maaşlarına yapılacak zamma ilişkin çalışmayı tamamladıklarını söyledi.

Çalışmaya göre, memur maaşlarının birinci 6 ayında yüzde 4, ikinci 6 ayında yüzde 4 artırılması gerektiği kararını aldıklarını bildiren Kılıçoğlu, bu artışların enflasyon artışının altında kalması halinde aradaki farkın maaşlara yansıtılmasına oy birliği ile karar verdiklerini belirtti.

Bu doğrultuda memur maaşlarına yüzde 8'lik bir artış önerdiklerini dile getiren Kılıçoğlu, ''Uyuşmazlık tutanağında ilk 6 ay için yüzde 2.5, ikinci 6 ay için yüzde 2.5 zam önerilmişti. Konfederasyonlarca farklı tekliflerde bulunulmuştur. Biz bu uyuşmazlığı bu oranlarla çözümlemeye çalıştık'' diye konuştu.

SON KARARI BAKANLAR KURULU VERECEK
Kılıçoğlu, bir basın mensubunun ''Uzlaştırma Kurulu kararlarına bugüne kadar uyulmamasını nasıl değerlendirdiklerini'' sorması üzerine, ''Bu konuda, AB-Türkiye Karma İstişare Komitesi'nin Paris'te 18-19 Kasım 2008 tarihinde yapılan 25. toplantısının 24. maddesinde 'Uzlaştırma Kurulu'nun kararları taraflarca mutabakat metni olarak kabul edilmelidir' şeklinde bir tavsiyesi var. Biz de kararlarımızın kesin olmasını önerdik'' yanıtını verdi.

Uzlaştırma Kurulu kararının bağlayıcılığı bulunmuyor. Uzlaştırma Kurulu'nun kararının ardından Kamu İşveren Kurulu ve memur konfederasyonları kararı değerlendirmek üzere tekrar bir araya gelecek.

Bu toplantıda alınacak karar Bakanlar Kurulu'na iletilecek. Memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam konusundaki son kararı Bakanlar Kurulu verecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...