Vakıfbank 1000 kişiyi işe alacak

Vakıfbank Genel Müdürü Kalkan, Eylül ayında yeni bir sınav sürecini başlatacaklarını, İstanbul'a taşınmayla da bağlantılı olmak üzere 600 ile 1000 kişiyi daha işe alabileceklerini söyledi.

Haberler 20.08.2010 - 11:28

Vakıfbank 1000 kişiyi işe alacak

Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, gazetecilerle gerçekleştirdiği sohbet toplantısında soruları yanıtlarken, Vakıfbank'ın geçtiğimiz yıl sektörde en fazla kredi veren bankalardan biri olduğunu, bu yıl kredilerdeki büyümenin devam ettiğini vurguladı.

Konut kredilerinde ise sektörün üzerinde büyüme kaydettiklerini belirten Kalkan, önümüzdeki dönemde KOBİ kredilerinde ve bireysel kredi tarafında gelişme olacağını, müşteri tabanını geliştirilmesini ve KOBİ kredilerini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Banka bünyesinde 350'nin üzerinde KOBİ portföy yöneticisi bulunduğuna işaret eden Kalkan, şu anda KOBİ'lerin kredilerdeki payının kendisi için tatminkar seviyede olmadığını, daha iyi oranlara çıkarmak istediklerini, bu çerçevede şube müdürlerinin yetkilerini artırdıklarını ve kendi başlarına kredi verir hale getirdiklerini belirterek, ''Böylelikle süreci hızlandırıyoruz Bu kapsamda şube müdürleri, kendi başlarına 500 bin liraya kadar kredi verme yetkisine sahip. Bu, program dahilinde veriliyor'' dedi.

Bankacılığın kuralları neyi gerektiriyorsa kredilendirmede bunu uyguladıklarının da altını çizen Kalkan, ''Kredi verelim diye elimizdeki kaynakları heba etmek söz konusu olamaz. Doğru yere, doğru kişiye, doğru işe krediyi vermek şeklinde... Onun peşinde koşuyoruz. Yeni müşteri bulma çabamız da bu...'' dedi.

Süleyman Kalkan, bu yılın özellikle ikinci çeyreğindeki karlılık düşüşüne ilişkin bir soru üzerine, karşılık oranını artırdıklarını ve yıl sonunda yüzde 88 olan karşılık oranını yüzde 97'ye çıkardıklarını, sene sonu için geçen seneki karları seviyesinde karlılık beklediklerini bildirdi.

Doğalgaz ve elektrik dağıtım ihalelerinin ardından bu projelerin finansmanıyla ilgilenip ilgilenmeyecekleri sorusu üzerine de Kalkan, proje kredileri üzerinde çalışan özel bir ekiplerinin bulunduğunu belirterek, ''Proje kredileri üzerinde yine çalışacağız. Türkiye'de enerji alanında birçok proje var. Tabii ki bu projeleri kredilendirmek istiyoruz.. Biz de bunları önümüze gelmesi halinde değerlendireceğiz. Ancak bu tip büyük projelerde 3-4 bankanın birlikte çalışmasının daha iyi olacağını düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

Vakıfbank Genel Müdürü Kalkan, şu anda bankanın şube sayısının 602 olduğunu, açacakları yeni şubelerle sayıyı sene sonunda en az 620'ye çıkarmayı öngördüklerini, bunun üzerine de çıkabileceklerini söyledi.

Yurt dışında ise somut olarak Kuzey Irak'ta Erbil'de şube başvuruları olduğunu, oradaki merkezi hükümetten ön onayların alındığını, buradaki süreçlerin tamamlanmasını beklediklerini belirten Kalkan, ''Muhtemelen yıl sonundan önce şubeyi açarız diye düşünüyoruz'' dedi.

600 İLA 1.000 KİŞİ DAHA ALACAĞIZ
İşe yeni alımlarla ilgili olarak da Kalkan, alım süreci tamamlanan yaklaşık 900 kişiyi önümüzdeki haftalarda işe başlatacaklarını, bunun 300 tanesinin uzman ve uzman yardımcısı, 600'ünün de memur olarak çalışmaya başlayacağını bildirdi.

Kalkan, yoğun şubeleşmenin çok sayıda personel ihtiyacını ortaya çıkardığını, dolayısıyla Eylül ayında yeni bir sınav sürecini başlatacaklarını, İstanbul'a taşınmayla da bağlantılı olmak üzere 600 ile 1000 kişiyi daha işe alabileceklerini, bankanın şu andaki toplam personelinin 10 bin 500 civarında olduğunu kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...