Vali Yardımcısı Halil Berk, Van Gölü başta olmak üzere kültür ve turizm değerleriyle hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi olan kentte turizm potansiyelini artırmak amacıyla sürekli kaynak arayışında olduklarını söyledi.
 
Akdamar Adası'ndaki Ermeni Kilisesi'nin anıt müzeye dönüştürülmesinin ardından geçen yıl Hoşap ve Van kaleleri ile Hüsrevpaşa ve Kayaçelebi camilerinde de tadilat yapıldığını anımsatan Berk, bu yıl da Çarpanak Adası ile Yukarıbakraçlı köyündeki kiliselerin restore edileceğini ifade etti.
 
Berk, kiliselerin restorasyonuyla ilgili projenin hazırlanması amacıyla aralık ayında lazerle fotogrametrik rölevelerinin yapıldığını ifade etti.
 
Proje çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğunu bildiren Berk, şunları kaydetti:
 
''Van Gölü dediğimizde ilk akla gelen Akdamar Adası oluyor. Ancak Van Gölü'nde Akdamar Adası'yla birlikte 4 ada var, her bir adada kilise bulunmaktadır. Bunlardan sadece Akdamar Kilisesi restore edildi. Hazırladığımız projeyle bu yıl Çarpanak Adası ve Yukarıbakraçlı köyündeki kiliselerde de restorasyon çalışması yapılacak. Çarpanak Kilisesi ile Yedi Kilise olarak bilinen yapılar şu anki haliyle bile turistlerin ziyaret ettiği yerler. Projenin tamamlanmasının ardından restorasyon çalışmasına başlanması için nisan ayında ihale yapılacak.''
 
Restorasyon çalışmalarıyla yerli ve yabancı turistlerin dikkatini kente çekmeye çalıştıklarını kaydeden Berk, şöyle konuştu:
 
''Akdamar Kilisesi'nde olduğu gibi buralarda da restorasyonun tamamlanmasından sonra açılış programı gerçekleştireceğiz. Akdamar Adası'nın açılışına bizim Kültür ve Turizm Bakanımız ile Ermenistan'ın ilgili bakan yardımcısı gelmişti. Yine aynı paralelde açılış gerçekleştirilebilir. Buraya ulusal ve uluslararası boyutta dikkati çekmek istiyoruz. Açılıştan ne kadar çok kişi haberdar olursa önümüzdeki yıllarda Van'a o kadar fazla turist gelir.''