Yalova Kent Konseyi Başkanı Şükrü Önder, ortada suç unsuru olan iki konunun olduğunu, bunlardan birisinin kaçak yapı yapmak, diğerinin de ilgili kurumun görevini yerine getirmemesi olduğunu söyledi.
 
Firmanın kaçak yapı yaparak suç işlediğini, Taşköprü Belediyesinin ise görevini yapmadığını iddia eden Önder, ''Bununla ilgili Yalova Cumhuriyet Başsavcılığına yazımızı vermiş bulunmaktayız' 'dedi. 
 
Hava Meydan Komutanlığının da termik santralle ilgili olumsuz görüş belirttiğini ifade eden Önder, ''Hava Meydan Komutanlığı da mevcut bacaların dahi uçuş emniyetini olumsuz etkilediğini ifade etmiştir. Eğer bundan sonra bir başka rapor verildiyse bilemem. Bu görüşe karşılık Taşköprü Belediyesi ruhsat verecek olursa bu da ayrı bir suçtur'' diye konuştu.
 
Kent Konseyi'nin çevresel risk taşıyan her konuya duyarlı olduğunu vurgulayan Önder, ''İlimizde yapılacak yatırımlara karşı değiliz. Ancak bu yapılırken çevreye zarar vermemesine ve yasal çerçevede ilerlemesine karşı bir duyarlılığa sahibiz'' görüşünü kaydetti.