Yaş çay alım fiyatı 90 kuruş

Tarım Bakanı Eker, 2009 yılı yaş çay alım fiyatını 90,5 kuruş olarak açıkladı.

Yaş çay alım fiyatı 90 kuruş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıda, bugünün Dünya Çiftçiler Günü olduğunu hatırlatarak, çiftçileri kutladı, bereketli bir mahsul sezonu dileğinde bulundu.

Daha sonra 2009 yılı yaş çay fiyatını açıklayan Eker, şunları kaydetti: ''2009 yılında ÇAYKUR'un alacağı çay için fiyat 79 kuruş, 11,5 kuruş da destekleme primi uygulanacak. Toplamda çiftçimizin cebine 90,5 kuruş girecek. Artış yüzde 8'e yakın.

Enflasyonu, ÜFE'yi hesaba kattığınızda ki, ÜFE geçen 12 aya göre -0,35. ÜFE'ye göre reel artış, yüzde 8,25 oranında ve bu 57 cente tekabül etmektedir. Bunun hayırlı olmasını diliyorum. Gönlümüz bunun üreticilerimiz açısından daha çok olması ama aldığımız çayın işletme maliyeti, dünya piyasasındaki durumunu da dikkate almak durumundayız.''

Rize Ticaret Borsası (RTB) Yönetim Kurulu  Başkanı Mehmet Erdoğan, açıklanan yaş çay fiyatının sanayici açısından,  maliyetler düşük olacağı için iyi olarak değerlendirilebileceğini, üretici  açısından ise fiyatın düşük bulunacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...