Erdoğan: Yeni bir istihdam seferberliği başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Ekonomi Şurası'nda konuşma yaptı. İş dünyasına seslenen Erdoğan, "Hep beraber gecikmeden süratle adımı atıp, eleman alımlarını başlatarak mart sonuna kadar ciddi bir dönüşümü yakalamalıyız. Yeni bir istihdam seferberliği başlatıyoruz" dedi. Faiz politikasından şikayetçi olduğunu belirten Erdoğan, "Başta kamu bankaları olmak üzere finans sektörünün patronlarını insafa davet ediyorum" diye konuştu.

Haberler - ntv.com.tr 07.02.2017 - 13:50 | Son Güncelleme : 07.02.2017 - 14:29

Erdoğan: Yeni bir istihdam seferberliği başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Şurası'nda konuştu.

Yeni bir istihdam seferberliğinin başlatıldığını açıklayan Erdoğan şunları söyledi: "Ülkemizde işsizlik rakamlarının artmasının sebebi nüfustaki genç oranın yüksekliği ve kadınların iş gücüne katılımının artmasıdır. Madem fevkalade bir durumla karşı karşıyayız, yeniden kolları sıvama zamanıdır. TOBB'un bütün üyeleri nezdinde yeni bir istihdam seferberliği başlatıyoruz. İnşallah yıl sonunda her ilin istihdam şampiyonlarını birlikte ödüllendireceğiz. Bugün başlatılan istihdam seferberliğine birliğinizin tüm üyelerinie etkin şekilde katılmaya davet ediyorum. Valilerimize talimat veriyorum, istihdam seferberliğine şehirlerin tamamı katılacaktır. İstihdam seferberliğinin koordinasyonunu hükümetimiz yapacaktır. Başbakanımıza sesleniyorum, belediyelerimizin de bu istihdam seferberliğine katkıda bulunmasının gereğini ifade ediyorum."

"FAİZ POLİTİKASINDAN ŞİKAYETÇİYİM"

"Ülkemin faiz politikasından şikayetçiyim" diyen Erdoğan "Bu faiz politikasıyla ülkem kalkınmaz. Bu faiz politikası aslında bir sömürü aracıdır. Girişimci atacağı adımları neyle atacak, alacağı düşük faizli krediyle yapacak. Fakat Merkez Bankası'nın ilan ettiği faiz oranını ikiye katlayarak kredi vermeye yönelirsen, yüzde 15,16,17 ile bir yere varamayız. Finans sektörünün patronlarını insafa davet ediyorum, başta kamu bankaları olmak üzere. Bunu kararlı bir şekilde bu adımı atmaya mecburuz. Enflasyon neticedir, faiz sebeptir. Enflasyonu doğuran bir numaralı sebep faizdir" şeklinde konuştu. 

Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti: "TOBB çatısı altında temsil edilen kuruluşlarımız 15 Temmuz darbe girişimi karşısında gösterdikleri sağlam duruşla takdiri hak etmişlerdir. Türkiye tarihin en kritik mücadelelerinden birini veriyor. Sınırlarımızdan ekonomimize kadar her alanda yoğun saldırı altındayız. Tüm terör örgütleri kullanılıyor, gizli veya açık destekleniyor. 

"KAPTANI SEVMEDİKLERİ İÇİN GEMİYİ DELMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Türkiye ne zaman güveniik sorunlarıyla karşılaşsa döviz-faiz manipülasyonları, üreticiyi ürkütmeye yönelik taktikler zuhur ediyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının attığı adımın altında ne yatıyor. Orada da ekonomik terörü estirmek suretiyle acaba Türkiye'yi nasıl ürkütürüz gayreti içindeler. İstediklerini alamayacaklar. Kredi derecelendirme kuruluşlarının iradesi bu topluluğun iradesinin üstünde değildir. Bazı çevrelerin de bu koroya katıldıklarını görüyorum. Hepimizin aynı gemide bulunduğunun farkında olmayan birileri, sırf kaptanı sevmedikleri için geminin dibini delmeye, direğini de devirmeye çalışanlara destek veriyor. Hamdolsun, milletimiz tüm bu oyunları görüyor.

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARINA: SEN KİMSİN YA?

Bizim ne yapıp mart döneminde işsizliği aşağı çekmemiz lazım. O zaman o derecelendirme kuruluşları ne gerekçeler yazmışlar, anayasa referandumuna değinmiş sana ne. Türkiye'de anayasa oylaması yapılacak, sen kimsin ya? Hep beraber el ele vermek suretiyle gecikmeden süratle adımı atıp, eleman alımlarını başlatarak mart sonuna kadar Türkiye bu konuda ciddi bir dönüşümü yakalamış olsun. Bunu sizlerle özellikle paylaşmayı milli bir seferberlik ilanı olarak telakki ediyorum. Bu seferberliğin aktörleri olarak da sizleri görüyorum." 

Sayfa Yükleniyor...