Yeni dünyanın gözde mesleği: Drone pilotluğu

Yeni meslekler arasına insansız hava aracı pilotluğu da eklendi. Bu cihazların endüstri ve tarımda kullanımı artıyor. 2016'da 11 bin 839 olan İHA pilotu sayısı, 2020’de 215 bin 858 oldu. 2021 sonunda ise İHA pilotu sayısının 500 binleri bulması bekleniyor.

Haberler - ntv.com.tr 30.08.2021 - 09:42

Yeni dünyanın gözde mesleği: Drone pilotluğu

Drone ve İnsansız Hava Aracı (İHA) pilotluğu yeni meslekler arasına katıldı. Drone pilotu olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Dronmarket Genel Müdürü Serhan Yaldız, Dronmarket Akademi'de drone ve İHA pilotluğu eğitimi verdiklerini belirterek, talebin sürekli arttığını söyledi.

Türkiye'de sektörün hobi amaçlı başladığını anımsatan Yaldız, "Kısa sürede profesyonel drone pazarı oluştu. Endüstriyel alanda, tarımda kullanımı arttı. Drone pilotluğu meslek olmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) onayıyla eğitim vermeye başladık. Dronelar inşaat, haritalama, enerji, kamu ve güvenlik amaçlı kullanılıyor. Termal kameralı dronelar orman yangınlarıyla mücadelede kullanılabiliyor. Tarımda da ilaçlama, gübreleme yapılıyor. Bunlar için profesyonel pilot gerekiyor" dedi.

EHLİYET SINIFLARI VAR

Milliyet'in haberine göre, 500 gr-4 kg arası İHA 0, 4 kg-25 kg arası ağırlıklı droneların kullanımı için İHA 1 ehliyeti gerekiyor. 500 grama kadar olan dronelarda ehliyet gerekmiyor. 500 gram üzerinde ki tüm droneların SHGM’ye kayıt yaptırılması zorunlu.

Yaldız, "Özellikle endüstriyel ve tarım dronelarını kullanmak için ehliyet gerekiyor. İnşaat sektöründe sahada dronela araştırma yapanlar da var. İki yıldır ülkemizde sektör gelişirken, meslek de oluşuyor" dedi.

"KADINLARI DA GÖRMEYE BAŞLADIK"

Serhan Yaldız, ehliyeti olan kişi sayısının az olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"2016'da 11 bin 839 olan İHA pilotu sayısı, 2020’de 215 bin 858 oldu. 2021 sonunda İHA pilotu sayısının 500 binlerde olması bekleniyor. SHGM’ye 300 bine yakın sertifika başvurusu yapıldı. Bu mesleğe erkeklerin ilgisi daha büyük. 2019 yılı itibariyle kadınları da eğitimlerde görmeye başladık.”

60 BİNE YAKLAŞTI

Cihaz sayısı arttıkça daha fazla pilota ihtiyaç duyulacağını dile getiren Yaldız, "Özellikle İHA 2 ehliyeti altın bilezik olacak. 25-100 kg'lik dronelar özellikle tarımda kullanılıyor. Türkiye'deki kayıtlı 215 bin kişinin çoğu hobi olarak yapıyor. On bine yakın profesyonel var. Drone'u olmayanlar da sertifika alıyor. Türkiye’de 50 bin drone var. Bu yıl 60 bine çıkar" dedi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...