Yenilenebilir enerji eğitimi okullara giriyor

Almanya'nın yenilenebilir enerji konusunda örnek gösterilen eğitim sistemi, AB projesi kapsamında Danimarka, İspanya ve Belçika ile Türkiye'ye de taşınacak.

Anadolu Ajansı 16.03.2010 - 11:36

Proje kapsamında, meslek lisesi düzeyinde Türkiye'nin ilk ''Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı'' İzmir'de, proje ortağı okulda kurulacak. Okul, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, yenilenebilir enerjinin meslek liselerinde dal olarak okutulması talebinde bulunacak.        

Almanya koordinatörlüğünde, Ekim 2009'da başlayan projenin Türkiye'deki ortağı Buca Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Öğretmeni ve Proje Koordinatörü Buray Tüzün, AIRE (Yenilenebilir Enerji Alanının Mesleki ve Teknik Eğitime Adaptasyonu) projesinin ''yenilik transferi'' olduğunu belirtti.        

Tüzün, Almanya, Danimarka, İspanya, Belçika ve Türkiye'nin bulunduğu projenin, Almanya'da meslek liselerinde başarılı bulunan yenilenebilir enerji eğitim sisteminin, ortak ülkelere transferini içerdiğini vurgulayarak, bu kapsamda meslek lisesi düzeyinde Türkiye'nin ilk yenilenebilir enerji laboratuvarının da okullarında kurulacağını bildirdi.        

Laboratuvarda simülatör enerji üretim cihazlarının bulunacağını anlatan Tüzün, şunları söyledi:        

''Bu simülatörler ile önce güneş enerjisinin elektriğe çevrilmesi, güneş enerjisinin yedeklenmesi, suyu güneş enerjisiyle ısıtma ve aylarca aynı sıcaklıkta koruma uygulamaları gibi konularda öğrencilerimize bilgiler vereceğiz. Yenilenebilir enerji konusunda uzman yetiştireceğiz.        

Enerji kaynakları çok sınırlı. Tüm dünya alternatif enerji arıyor. Güneş ve rüzgarın hem İzmir'de, hem de Türkiye'de önemli potansiyeli var. Bu kullanılsın, yaygınlaştırılsın istiyoruz. Bu alanda yatırımlar da gün geçtikçe artıyor. Bu nedenle, sektörün yetişmiş, işi bilen elemana ihtiyacı var. Biz Türkiye'nin bu konudaki ihtiyacını karşılamak istiyoruz.''
        
''MESLEK LİSELERİNDE DAL OLSUN''
Tüzün, Türkiye'deki meslek liselerinde yenilenebilir enerji dalı bulunmadığını ifade ederek, önemli potansiyele sahip ve bu alanda yatırımlarını artıran Türkiye'nin yetişmiş eleman ihtiyacını karşılaması amacıyla böyle bir dal oluşturulması gerektiğini kaydetti. Projenin 2011 yılında sona ereceğini, bu zamana kadar okulda laboratuvarın kurulacağını söyleyen Tüzün, şöyle devam etti:        

''Biz altyapısını oluşturup böyle bir dala öncülük etmek istiyoruz. Laboratuvarımız öğrencilerin uygulama yapabilmesi için önemli bir şans olacak, enerji üretim cihazlarını görecekler. Sektörde incelemelerde bulunuyoruz. Onların da katkılarıyla bu alandaki eğitimin müfredatını oluşturacağız. Sektör de böyle yetişmiş eleman bulabilmek için uğraşıyor. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra, Milli Eğitim Bakanlığına çalışmalarımızı, hazırlıklarımızı sunacağız ve yenilenebilir enerjinin meslek liselerinde Elektrik-Elektronik Bölümü altında dal olarak okutulmasını talep edeceğiz.''        

Tüzün, güneş enerjisiyle ilgili çalışmalarının ardından, rüzgar enerjisine yöneleceklerini, okula küçük boyutlarda bir rüzgar tribünü oluşturacaklarını belirterek, yenilenebilir enerji ile ilgili öğrencilere uygulamalı eğitim vereceklerini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...