'Yerli otoyu özel sektör yapmazsa biz yaparız'

Yerli otomobille ilgili konuşan Ekonomi Bakanı Çağlayan, "Özel sektör yaptı yaptı, yapmadı biz yaparız. Türkiye otomobilini yapacak arkadaş" dedi.

04.01.2013 - 12:01

'Yerli otoyu özel sektör yapmazsa biz yaparız'

Yerli otomobili özel sektör yapamazsa devlet devreye girecek.

İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında yerli otomobil soruları yanıtlayan Çağlayan, "Babayiğit bu sene çıkar inşallah. Çıkar ama ağır kalıyorlar. Burada göbek bağı var. Lisans veren firmalara göbek bağlamış durumdalar. Doğal olarak bu da firmaların yerli otomobil yatırımlarını engelliyor. Acaba olur mu diye bir korku var. Ama korkunun ecele faydası yok. Biz, hiçbir kuruma 'Gel paranı batır' demiyoruz. Ama özel sektör yaptı yaptı, yapmadı biz yaparız. Türkiye otomobilini yapacak arkadaş. Dileriz özel sektör yapsın ama onun olmadığı yerde devlet olarak devreye gireriz" diye konuştu.

Çağlayan, Türkiye'nin İran'a yönelik altın ihracatıyla ilgili açıklamalar da yaptı.

"Bizden kim ne mal istiyorsa gider onu satarız" diyen Çağlayan şunları kaydetti: "2012 ihracatı altının gölgesinde kalmadı. Altını İran'a, BAE'ye, İngiltere'ye, İsviçre'ye satıyoruz. Altının satışından dolayı Türkiye 5.4 milyar dış ticaret fazlası verdi. Bu kötü bir şey mi? 2012 yılı mücevherat ihracatı altın hariç 2.5 milyar dolar oldu. Altın ve mücevherat yaklaşık 15 milyar dolarlık ihracat oluyor.

Türkiye'ye yaptırım yapmak isteyenler dönüp kendi firmalarına baksınlar. Bizim İran'a yaptığımız ihracat toplam ithalatının yüzde 8-9'u civarında. İran'ın yaklaşık 70-75 milyar dolarlık ithalatına hangi ülkelerin firmaları mal satıyor? Yaptırım uygulayanlar çıkacak. Zambiya, Gana mal satmıyor İran'a. Cambaz'a bak diyecek ben satmayacağım o satacak. Ben satarım. Başkasının yaptırımı beni ilgilendirmez. AB yaptırım kararı almış. Ben AB üyesi değilim. AB gitsin kendi firmalarına baksın. Kamuoyu sakın gaza gelmesin."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...