Yerli rezervasyonlar 700 bine ulaştı

Kurban Bayramı tatili için yerli rezervasyonlar yüzde 130 artışla bu yıl 700 bine ulaştı.

Haberler - ntv.com.tr 08.09.2016 - 12:52

Yerli rezervasyonlar 700 bine ulaştı

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala turizmcinin yüzünü yerli turist güldürdü. Bayramda 700 bin kişi tatil için rezervasyon yaptırdı. Yerli turist Antalya'da Kemer, Belek, Side ve Alanya'ya; Ege'de Çeşme, Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Didim ve Fethiye'deki otellere ve turlara yoğun ilgi gösterdi.

CUMA ÇIKIŞ BAŞLIYOR

Bavulunu önceden hazırlayan yerli turist gidişdönüş biletlerini de önceden alınca tatilin başladığı 9.10.11 Eylül tarihleri için hızlı tren, otobüs ve uçaklarda biletler tükendi. 9 günlük uzun Kurban Bayramı dolayısıyla bu yıl 700 bin kişi yurtiçinde tatil rezervasyonu yaptırdı. Geçen yıl Kurban Bayramı'nda 300 bin kişinin tatile çıktığını belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, vatandaşların ağırlıklı olarak yurtiçi turları tercih ettiğini söyledi. Habertürk'ün haberine göre, rezervasyonlarda kıyı şeridine talebin yüksek olduğunu kaydeden Ulusoy, “Antalya'da Kemer, Belek, Side ve Alanya'ya yönelik taleplerin yanı sıra Ege'de Çeşme, Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Didim ve Fethiye turları; kültür alanında ise Kapadokya, Eskişehir, Kuzey Ege ve Karadeniz turları yoğun ilgi görüyor" diye konuştu.
Vatandaşların yurtdışı turlara da ilgi gösterdiğini kaydeden Ulusoy, yurtdışında İspanya, İtalya ve Balkanlar'ın en çok ilgi çeken turlar olduğu bilgisini verdi. Tatil süresinin uzun olması nedeniyle söz konusu destinasyonlara yönelik 1 haftalık turlara talebin yüksek olduğunu gözlemlediklerini belirten Ulusoy, “Uzun tatil süresi nedeniyle yurtdışı çıkışlı kruvaziyer turlara da talebin yüksek olduğunu ifade edebiliriz. Yurtdışı turlarda fiyatlar 129 Euro'dan başlayıp gidilecek destinasyona göre çok daha üst seviyelere kadar çıkabiliyor" dedi.

HAFTA SONU UÇAKLAR YÜZDE 90 DOLU ANCAK EK SEFERLER OLACAK

Uçak biletlerinin büyük ölçüde bittiğini belirten Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy ise şöyle konuştu: “Hâlâ ilave seferlerde yer mevcut. Her yer dolu diye bir şey yok. İç hatlarda belirli yerlere, o da belirli tarihlerde... Bütün bayram değil yani. Cuma akşamı, cumartesi ve pazar günleri doluluklar yüksek. Cuma, cumartesi, pazar biletleri yüzde 90 tükendi."

10 MİLYON KİŞİ 13 GÜN BOYUNCA OTOBÜSLE TAŞINACAK

Tatil için rezervasyonu erken yapan vatandaşlar gidiş dönüş biletini de erken alınca uçak, otobüs ve hızlı trende biletler tükendi. Tatil dolayısıyla hızlı tren hatlarında yüzde 100 doluluk sağlandı. Hızlı tren için ek seferlerin konulması bekleniyor. Otobüslerdeki yoğunluğun perşembe gününden başladığını kaydeden Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, yaklaşık 6 bin ek sefer yapılacağını belirtti. Bayramın 9 gün olmasına rağmen 12-13 günlük hareketlenmenin olacağını kaydeden Yıldırım, 13 günde yaklaşık 10 milyon kişinin taşınacağını ifade etti.

BAYRAMDA NÜFUSUNUN DOKUZ KATINI AĞIRLAYACAK

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden 70 bin nüfuslu Balıkesir'in Ayvalık ilçesinin Kurban Bayramı'nda nüfusunun dokuz katını ağırlaması bekleniyor.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Şeytan Sofrası, plaj ve adaları, koyları, tarihi taş evleri, yemekleri ile temiz havasıyla ilçelerinin turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Zeytin yeşili ile mavinin buluştuğu Ayvalık'ın kış aylarında nüfusunun 70 bin civarında olduğunu ifade eden Gençer, şunları belirtti:

"Bu yıl yaz aylarında dört ay ortalama 350 bin nüfusa ulaştık. Bayram döneminde ise bu rakamın 600 bine çıkmasını bekliyoruz. Turistler buraya akacak diyebiliriz. Ayvalık'a gelen turistler, kesinlikle keyifli bir tatil yaparak geri dönerler. Ayvalık'ın yelpazesi çok geniş, çok şeye sahip. 24 adamız var. Cunda ve Lale adalarında hayat var. Yat turları, geziler düzenliyor. Sarımsaklı plajları çok uzun. Yaklaşık 8 kilometre uzunluğunda kum plajlarımız var. Cunda adasındaki ve Patriça'daki koylar, denize girme imkanı sağlıyor."

İlçelerinde korunan bin 800 tarihi ev bulunduğunu dile getiren Gençer, ayrı bir mimari estetik ve güzellik katan bu yapıların bazılarının otel olarak kullanıldığını anlattı.

"AYVALIK, SADECE DENİZE GİRİLECEK BİR YER DEĞİL"

Ayvalık Pansiyoncular ve Otelciler Derneği Başkanı Hatice Arga, Ayvalık'ta yaz sezonunu tüm olumsuzluklara rağmen iyi geçirdiklerini ifade etti. 

İlçedeki pansiyonlarda kahvaltı dahil günlük kişi başı 80 lira olan konaklama ücretlerinin yaz sezonu başından bu yana sabit tutulduğunu vurgulayan Arga, Kurban Bayramı'nda doluluk oranının yüzde 100'e ulaşacağını, halen rezervasyonların sürdüğünü aktardı.

Ayvalık Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Ümit Özgültekin de otel ve pansiyonlardaki doluluk oranlarının bayram için yüzde 90'a ulaştığını ifade etti.

Bayram tatilini tam dolulukla geçireceklerini belirten Özgültekin, "Sadece yaz ve bayramlar değil, yıl boyu turizmi canlı tutmamız gerekiyor. Ayvalık Belediyesi ile kış aylarında yapacağımız zeytin hasat şenlikleri, ot festivali ve benzeri organizasyonlarla hareketliliği sürdürmeye çalışacağız. Ayvalık, sadece denize girilecek bir yer değil. Burada kış aylarında sakinliği yaşayabilir, dinlenebilir, stresini atabilirsiniz." sözlerine yer verdi. 

Sayfa Yükleniyor...