Yıldız: Güney Kore Sinop'ta yarıştan koptu

Enerji Bakanı Yıldız, Sinop'a kurulacak nükleer santral için Çin ve Japonya'nın yarışa devam ettiğini söyledi.

04.04.2013 - 09:36

Yıldız: Güney Kore Sinop'ta yarıştan koptu

Enerji Bakanı Taner Yıldız NTV'nin sorularını yanıtladı.

Sinop'a kurulacak nükleer santralle ilgili son durumu anlatan Yıldız, "Yarış sürüyor ama Güney Kore de bu yarıştan koptu. Çin ve Japonya iki ülke olarak ön plana çıktı. Güney Kore Hazine garantisiyle ilgili sıkıntılardan bahsetti. Çin ve Japonya proje için istekli" dedi.

9 büyüklüğündeki depreme dayanıklı bir nükleer santral yapmaları gerektiğini belirten Yıldız, hassasiyeti en yüksek düzeye çıkardıklarını söyledi.

Irak'tan gelen kaçak petrol uyarısını değerlendiren Yıldız, "Kuzey Irak'tan yapılan tanker ticaretinde herhangi bir kaçakçılık olamaz. Uçak indi mi, inmedi mi tartışmalarında elimizde alınmış iniş izni vardı. Merkezi Irak hükümeti buna rağmen bunu yaptı. Kuzey Irak'ın petrol ürünleriyle ilgili ihtiyaçları merkezi hükümet tarafından karşılanamıyor" diye konuştu.

Türkiye'nin bölgedeki enerji potansiyeli ile ilgili konuşan Yıldız şunları kaydetti: "Türkiye'nin günlük 750 bin varil civarında bir petrol ihtiyacı var. Türkiye Venezuela'da, Kolombiya'da arama faaliyetlerine giriyorsa 200 km ilerideki Irak için de sessiz kalamayız. Niçin Irak'ın güneyinde iş aldığımızda kimse sormadı? Irak'ın kuzeyi güneyi farketmiyorsa herhangi bölgesinden elde edilen gelir tamamına aitse niçin telaşa kapılıyoruz? 19 ülke sözleşme yaptığında sorun olmuyor, Türkiye yapınca neden sorun oluyor?"

ÖZRÜN GEREKÇESİ ENERJİ PROJELERİ DEĞİL
Enerji Bakanı, İsrail'le enerji projeleri konusunda şöyle konuştu: "Mavi Marmara'dan sonra enerjiyle alakalı hiçbir görüşme yapmadık. Bu özrün gerekçesi hiçbir zaman enerji projeleri olmadı. Süreci izliyoruz. Türkiye'yle beraber projelerin uygulanabilir olduğunun farkındayız. Karşılıklı çıkarların oluştuğu bir yerde ülkemize herhangi bir yarar gelecek projede karşımızdakini istismar etmeyiz. İsrail'le alakalı özrün gerekçesi hiçbir zaman enerji projeleri olmadı." 

ELEKTRİKTE HAZİRAN SONU DEVİRLER OLUR
Yıldız, elektrik dağıtım özelleştirmelerinde devirlerin Haziran sonuna kadar gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.

DOĞALGAZ İÇİN AY SONUNU BEKLEYECEĞİZ
Elektrik ve doğalgaza zam olup olmayacağı konusunda konuşan Yıldız, "Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında elektrik zamlanmayacak. Üçer aylık dönemlerle açıklıyoruz. Vatandaşımız lehine kullanmaya gayret ediyoruz. Doğalgaz için de bu ay sonunu bekleyeceğiz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...