13. Uluslararası Enerji Forumu (UEF) kapsamında Kuveyt'te bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ikili temasları kapsamında İran Petrol Bakanı Rüstem Gasemi ile de görüştü ve iki bakan görüşmede son kez doğalgaz fiyatlarını değerlendirdi.

Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Yıldız, İran ile 16 Mart öncesinde son görüşmenin de yapıldığını belirterek, ''16 Mart'tan itibaren tahkim yolu açılıyor. Biz 'müzakere edilebilecek herhangi bir şey var mı' deyince, 'herhalde zorlanacağız, yok gibi' dediler. Biz de 'tamam' dedik'' diye konuştu.

Tahkim için zaten hazırlıkların yapıldığını ve sürecin başlatılacağını ifade eden Yıldız, zira fiyatla ilgili iki ülke arasında müzakere edilebilecek hiçbir şeyin kalmadığını ve müzakere yollarının bu görüşme ile kapandığını söyledi.

Enerji Bakanı, ''Fiyatın makul olup olmadığından bahsetmekten ziyade kanuni mazeretleri olduğunu söylediler. İran Rusya'dan sonra ikinci büyük doğalgaz tedarikçimiz ve arada fiyat farkı var'' diye konuştu.

TAHKİM BAŞKA, DOSTLUK BAŞKA
Tahkim sürecinin Türkiye ile İran ilişkilerini olumsuz etkileyip etkilemeyeceği yönündeki bir soru üzerine Yıldız, alışverişin başka, dostluğun başka olduğunu ve bunun çok normal bir şey olarak görülmesi gerektiğini bildirdi.

Yıldız, ''Yani münevver iki toplumun tahkim sürecini yürütürken alışverişine devam etmesi gibi bir şey. Bu çok normal. Sizinle gayet iyiyiz, alışverişimiz devam ediyor, ticaretimiz devam ediyor, alan memnun, satan memnun. Fakat bir problem var, o problemi alışverişin kendisine sirayet ettirmeden çözmeye çalışıyoruz'' dedi.

RUS GAZINDAN PAHALI
İran doğalgazı ile Rus doğalgazı arasında ciddi bir fark olup olmadığının sorulması üzerine, ''Biz piyasaya göre ciddi bir fark olduğunu görüyoruz'' diyen Yıldız, şöyle konuştu:

''İran doğalgazını 2010'un sonundan itibaren daha yüksek almaya başladık. Formülasyon onu getirdi. Formülasyon şunu da sunuyor, 3 yıl içerisinde karşılıklı şikayetler olursa onun müzakere edilebileceğini...

Azerbaycan'da ne oldu mesela; Azerbaycan dedi ki 'benim size sattığım fiyat çok düşük kaldı'. Konu müzakere edildi ve 'sen haklısın, fiyat farkı vermemiz lazım' dedik. Azerbaycan'ın tahkime gitmesine gerek kalmadı. Şimdi biz İran'a diyoruz ki, 16 Mart'tan itibaren tahkim yolu açılıyor ve biz de çok beklemeyeceğiz, tahkime başvuruacağız. Gayet şeffaf. Burada aslında ben onların (İran'ın) bu gerçeği takdir ettiğini, ama bir kısım açmazları olduğundan dolayı bunu yapamadıklarına inanıyorum. Yani ben kötü niyetliler diyemem. O yüzden ilişkilerimiz etkilenmiyor. Ben iyi niyetli olduklarına inanıyorum, onlar da bizim iyi niyetli olduğumuza inanıyor.''

EN ÇOK GAZ GELEN ÜÇÜNCÜ HAT
Türkiye İran'dan günde 28 milyon metreküp doğalgaz alıyor. İran, Mavi Akım ve Batı Hattı'ndan sonra en çok gaz gelen hat.