Yıldız: PKK ‘Faturayı ödemeyin’ diyor

Güneydoğu’daki elektrik kesintisi eylemlerini değerlendiren Enerji Bakanı Taner Yıldız, faturasını ödeyen ile ödemeyen arasında fark olduğunu söyledi. Faturalarını ödememeleri konusunda yönlendirme yapıldığı belirten Yıldız, “PKK'nın elektrik paralarını ödemezseniz iyi olur dediğini biliyoruz” dedi.

08.07.2014 - 11:34

Yıldız: PKK ‘Faturayı ödemeyin’ diyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM'ye gelişinde gündeme ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bir gazetecinin özellikle Güneydoğu Anadolu'da elektrik kesintileri yaşandığının ve vatandaşların buna tepkilerinin söz konusu olduğunu belirtmesi üzerine Yıldız, bu tür eylemlere girişilmiş olmasını ve bu eylemlerin HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş tarafından desteklenmesini üzücü bulduğunu söyledi.

Dicle bölgesinde kayıp-kaçak oranının yüzde 75-80'lere ulaştığının, fatura ödeme oranının ise yüzde 10'lar seviyesinde olduğunun bilinmesi gerektiğini dile getiren Yıldız, "Biz 77 milyonumuza hizmet etmek durumundayız. Elektrik arz güvenliği, üretim ile alakalı herhangi bir sıkıntımız yok ama parasını ödeyenle ödemeyen arasındaki ayrımı mutlaka kamuoyu ile paylaşmak durumundayız" dedi.

Bunun bir havuz olduğunu ve faturasını ödemeyenlerin parasının, ödeyenler tarafından ödenmesinin doğru bir işlem olmadığını anlatan Yıldız, kasten veya sehven parasını ödeyemeyenlerin mutlaka ödeme yapması gerektiğine dikkati çekti.

Bölge insanının yapısının sağlam olduğunu bildiklerine işaret eden Yıldız, "Ama bir kısım yönlendirmeler de olduğunun bilgisi bizde var. Gerek PKK'nın gerekse farklı unsurların 'elektrik parasını ödemezseniz iyi olur' dediklerini de biliyoruz" dedi.

Vatandaşlardan elektrik paralarını zamanında ödemelerini isteyen Yıldız, ödeme güçlüğü çekenlerin borçlarının yapılandırıldığını ve azami kolaylık sağlanacağını kaydetti.

HDP’Lİ KAPLAN: YALAN SÖYLÜYOR
Öte yandan, Bakan Taner Yıldız’ın açıklamalarına yanıt veren HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş'ın, PKK'nın ve hiçbir siyasinin "elektrik borçlarını ödemeyin" diye bir talimatının bulunmadığını söyledi.

"Enerji Bakanı durmadan gerçekleri çarpıtıyor, yalancının teki” diyen Kaplan, Yıldız'ın "yüzde 80 kaçak var" dediğini, Dicle AŞ'nin 5 ilde görev yaptığını ve bu kaçağın tarımsal sulama elektrik borçları olduğunu ifade etti.

Bunların büyük çoğunluğunun Şanlıurfa'da ve borçlularının da AK Parti'li olduğunu öne süren Kaplan, en az borcu olan ilin Şırnak olduğunu kaydetti.

Kaplan, "Şırnak'ın bir fabrika kadar borcu yok. Bunun hesabını Meclis'te soracağız" diye konuştu.

Kaplan, “Şırnak halkının çevre bilinci yüksektir, meydanlara çıkarız, hesabını sorarız. Bu kadar sömüreceksin üstüne yalan söyleyeceksin. Bu kadarı olmaz" dedi.

HDP’li Kaplan, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ı istifaya davet etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...