Yolsuzluğu kabul etti, 150 yıl hapis kapıda

Wall Street tarihinin en büyük yolsuzluğunu yapmakla suçlanan Bernard Madoff, suçunu kabul etti. Madoff'un 150 yıl hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

Anadolu Ajansı 12.03.2009 - 18:08

Yolsuzluğu kabul etti, 150 yıl hapis kapıda

Hakkındaki 50 milyar dolarlık yolsuzluk suçlamasıyla bugün mahkemeye çıkan Madoff, mahkeme yargıcı Denny Chin'in, ''suçunu kabul ediyor musun'' sorusuna, ''evet suçluyum'' yanıtını verdi.

''Ponzi Oyunu'' (bir nevi borçla borç ödeme) ile yatırımcıları dolandırmakla itham edilen Madoff, yargıca, dolandırıcılık yaptığı için derin üzüntü duyduğunu söyledi. Bu oyuna 1990'lı yıllarda başladığını ifade eden Madoff, ''kamuoyuna, suçlarımla ilgili açıklama fırsatı verilmesinden ötürü minnettarım. Derin üzüntü duyuyorum ve utanıyorum'' dedi.

Yolsuzluğa başladığında bunun kısa süreli olacağına ve kendini bu durumdan kurtarabileceğine inandığını ifade eden Madoff, ''yıllar geçtikçe, aldığım riskin farkına vardım ve bugün kaçınılmaz şekilde geldi çattı. İşlemediğim suçlar yüzünden ne kadar üzgün olduğumu ifade etmem olanaksız'' diye konuştu.

Madoff'u, yolsuzluk, yalan beyan, personel sosyal yardım sandıklarından hırsızlık, ABD Sermaye Piyasası Kurulu'na (SEC) sahte evrak vermek ve uluslararası kara para aklama olmak üzere 11 ayrı suçla itham eden savcılar, 70 yaşındaki Madoff'un 150 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini söylediler.

Eski Nasdaq Borsası Başkanı Madoff, geçen yıl 11 Aralık'ta dolandırıcılık suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra yaklaşık üç aydır Manhattan'daki evinde ev hapsinde tutuluyordu.

Washington'da, yıllarca bir dizi düzenleyici kurallar konusunda tavsiye isteyen piyasa düzenleyici kurumlar tarafından aranan bir uzman olan ve 2000 yılında, yatırımcıları korumak için kurulan Piyasa Enformasyon Danışma Komitesi'nde hizmet veren Madoff'un, küçük- büyük herkesi dolandırdığı ortaya çıkmıştı.

Finansal uzmanların, biri 1999 yılının başında Madoff'un Ponzi Oyunu yönettiği suçlamasıyla SEC'e yazılan bir mektup olmak üzere, son 10 yılda Madoff'un faaliyetleri hakkında sık sık kaygılarını dile getirdiği, ancak SEC'in, yaptığı yolsuzluk ortaya çıkıncaya kadar Madoff'un yatırımlarına ilişkin rutin bir inceleme yapmadığı da belirlenmişti.

Bu arada yargıç, suçunu kabul eden Madoff'un cezaevine sevkine karar verdi.

Madoff ile ilgili mahkumiyet kararı 16 Haziran'da açıklanacak.

MADOFF'UN KURBANLARI
Madoff'un kurbanları arasında Kuzey ve Güney Amerika ile Avrupa'da hedge fonlar, bankalar, Yahudi vakıflarının yanı sıra zengin ve küçük yatırımcılar bulunuyor. Floridalı emeklilerle birlikte aktörler Kevin Bacon ve Kyra Sedgwick ile Nobel Barış Ödülü sahibi Elie Wiesel de, Madoff'a para kaptıranlardandı.

Madoff'un yaptığı yolsuzluğun ortaya çıktığı dönemde diğer potansiyel kaybedenler ve kayıpları ise şöyle sıralanmıştı:

Bunlardan başka Madoff'a para kaptıran ancak, miktarı bilinmeyenler ise Senatör Frank Lautenberg'in aile vakfı, ünlü yönetmen Steven Spielberg'in Wunderkinder Vakfı, Robert I. Lappin Vakfı, ABD Milli Futbol Ligi'ndeki Philadelphia Eagles takımının eski sahibi Norman Braman, beyzbol takımı New York Mets'in sahibi Fred Wilpon ve GMAC Financial Services'in başkanı J. Ezra Merkin'den oluşuyor.

Bernard L Madoff Investment Securities firmasını 1960 yılında kuran Madoff, ayrıca bir hedge fon yönetiyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...