Yunanistan, ABD bankalarına dava mı açıyor?

Yunanistan Başbakanı Papandreou, borç krizinin doğmasında rolü olan ABD bankalarına dava açabileceklerini söyledi.

17.05.2010 - 13:27

Yunanistan, ABD bankalarına dava mı açıyor?

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreou, Euro Bölgesi ekonomilerine olan güveni sarsan Yunan borç krizi öncesinde Amerikan yatırım bankalarının oynadığı rolü soruşturacaklarını ve gerekirse bankalara karşı dava açabileceklerini söyledi.

Wall Street bankalarının ve diğer ülkelerdeki büyük bankaların, subprime mortgage çöküşüyle başlayıp finansal krize dönüşen süreçteki işlemleri denetleme kurumları tarafından dikkatle izleniyor.

ABD'de savcılar, yatırımcılarını kandırmış olmaları ihtimaline karşı Wall Street'in altı büyük bankası hakkında geniş kapsamlı soruşturmalar sürdürüyorlar.

Papandreou dün CNN kanalına yaptığı açıklamada, "Halen meclisimizde her şeyin nasıl ters gittiğini ve ne türlü olumsuz uygulamalar yapıldığını araştıran bir soruşturma yürütüyoruz. Başka ülkelerde ve ABD'de de devam eden benzer soruşturmalar var. Hile ve şeffaflık yokluğundan söz ediliyor. Demek ki buralarda büyük bir sorumluluk söz konusu" dedi.

Bankalara karşı dava açılması olasılığı sorulduğunda Papandreou, "Bu yola başvurulmayacak diyemem... Ama sürecin ilerlemesini beklemeli ve soruşturmaların sonucunu aldıktan sonra kararımızı vermeliyiz" dedi.

Yunan tahvillerinin spread'lerinin geçen hafta rekor düzeylerde açılmasının, bu ülkenin borçlarını ödeyemez duruma gireceğini göstermesi üzerine Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu ortaklaşa 110 milyar euroluk bir kurtarma paketi üzerinde anlaşmışlardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...