Yunanistan'a 1 milyar euro kredi

Yunanistan'a 3'üncü kurtarma paketi kapsamında 1 milyar euroluk kredi dilimi serbest bırakıldı.

Anadolu Ajansı 23.12.2015 - 10:48

Yunanistan'a 1 milyar euro kredi

Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM), Yunanistan'a 3'üncü kurtarma paketi kapsamında 1 milyar euroluk kredi dilimini serbest bıraktı.

Yunanistan, serbest kalan krediyi borç yönetiminde, bütçe finansmanında ve AB yapısal fonlarıyla finanse edilecek ortak projelerde kullanacak.

ESM Başkanı Klaus Regling konuyla ilgili, "1 milyar euroluk fonunun serbest bırakılması, ESM'in Yunanistan hükümetinin reform sürecine desteğini ortaya koyuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomik reformların Yunanistan ekonomisinin modernizasyonu için çok önemli olduğuna dikkati çeken Regling, "Son reformlarla, Yunanistan'da enerji sektörünün rekabetçiliğinin arttırılması sağlanacak ve fiyatlar düşecek. Ayrıca yeni yasa ile Yunan bankalarının sorunlu kredileri yönetmesi kolaylaşacak ve bu da piyasaya daha fazla likidite sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Regling, Yunanistan'la sürdürülen olumlu çalışmaların devam etmesini beklediğini belirterek, "Umarım, ESM programının ilk değerlendirmesi 2016'nın başlarında tamamlanır. Yunanistan'ın borcunu daha fazla ertelemesi için bu değerlendirmenin başarılı sonuçlanması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.
Yunanistan'a 3'üncü kurtarma paketi kapsamında toplamda 86 milyar euroluk kredi sağlanacak. Bu kredi, dilimler halinde verilecek. Şimdiye kadar, kredinin 16 milyar euroluk dilimi serbest bırakıldı. Yunan bankalarının sermaye yapılarını yeniden düzenlenmeleri içinde ise ayrıca 5,4 milyar euro kaynak sağlandı.

Son kredi ile Yunanistan'a 3'üncü kurtarma paketi kapsamında toplamda 21,4 milyar euro mali destek sağlanmış oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...