Zachau: Konut ve otomobil kredileri de izlensin

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Zachau, kredi talebini kısmak amacıyla BDDK'nın aldığı tedbirleri memnuniyetle karşıladıklarını belirtirken, ''Mortgage ve otomobil kredileri kapsam dışı bırakıldı, zaman içinde bunların da izlenmesi gerekiyor'' dedi.

Anadolu Ajansı 22.06.2011 - 13:56

Zachau: Konut ve otomobil kredileri de izlensin

Dünya Bankası tarafından hazırlanan ''Küresel Kalkınma Perspektifleri 2011, Çok Kutupluluk: Yeni Küresel Ekonomi'' raporunun sunumu, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nda (TEPAV) tanıtıldı.

Burada konuşan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, rapor ile küresel kalkınmanın geleceğine yeni bir bakış açısı ile kısa ve uzun vadeli perspektif çerçevesi çizdiklerini kaydetti.

Küresel ekonomik kriz sonrasında Avrupa ülkeleri ve ABD ülkelerinin halen toparlanma sürecinde olduklarını ifade eden Zachau, ortaya konulan makro ekonomik politikaların bu ülkelerde yaşanan zorlukları da şekillendirdiğini, raporun da bu eksene odaklandığını söyledi. Uzun vadede ekonomik refahın gelişmekte olan ekonomilerde olacağını dile getiren Zachau, ''Türkiye'ye bakacak olursak kriz sonrasında yüksek bir büyüme ile güçlü ve başarılı bir ekonomi var karşımızda'' dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BBDK) kredi talebini kısmak amacıyla önceki gün aldığı kararları da değerlendiren Zachau, şunları söyledi:

''Dünya Bankası olarak BDDK'nın aldığı tedbirleri memnuniyetle karşıladığımızı belirtmemiz gerekiyor. BDDK'nın bu tedbirleri izlemeye devam etmesi çok önemli. Mortgage ve otomobil kredileri kapsam dışı bırakıldı. Zaman içinde bunların da izlenmesi gerekiyor. Karar alıcıların parasal politikaları ve mali politikaları devam ettirmesi de önemli. Türkiye'de kısa vadeli konular bunlar.''

Türkiye açısından uzun vadeli konulara bakıldığı zaman istihdamın Türkiye için önemli bir zorluk alanı olmaya devam edeceğini kaydeden Zachau, Dünya Bankası olarak Türk hükümetinin yeni istihdam stratejisini memnuniyetle karşıladıklarını ve bu stratejinin uygulanmasını beklediklerini bildirdi. Zachau, Ticaret Kanunun orta vadede uygulanmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...