Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, partisinin Denizli İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'nin bugüne kadar bedel ödediği bütün hastalıklardan, bütün sıkıntılardan, gerek ekonomik istikrar gerekse siyasi istikrar anlamındaki bütün risklerden kurtulacağını belirten Zeybekci, ülkenin 17 Nisan'a daha farklı uyanacağını dile getirdi.

Geçen hafta döviz kuru ve ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulunduğunu anımsatan Zeybekci, şöyle konuştu:

"Bu iki haftada, 'Türk varlıklarının gerek Borsa İstanbul gerekse Hazine kağıtları gerekse Türk borçlanma senetleri, özel sektör gibi alanlarda Türk kağıtlarına güçlü bir rağbet olduğunu göreceğiz' demiştim. Bu geçen haftanın başından itibaren başladı. Hafta sonuna doğru yoğunlaştı, bu hafta çok daha yoğunlaşacağını göreceğiz. Türkiye, her alanda bir rağbet görmeye başlayacak. Çünkü sebebi de şu... Uluslararası finans kuruluşlarının tamamı referandumla ilgili çok güçlü anketler yaptırdılar, yaptırıyorlar. Bu hafta sonu itibarıyla da bu anketlerin tüm sonuçlarını da aldılar. Geçen haftadan başlayan o süreç bu haftada da net olarak pozitif yönde devam edecek. Kurla ilgili de Türk Lirası'nın yabancı paralar karşısında değeriyle ilgili pozitif gelişmelerin bu hafta yaşanması muhtemel. Böyle bir beklentimiz var. Piyasalar artık 16 Nisan'ı güçlü bir şekilde satın almaya başladılar ve devam edecek, o yönde gelişmeler olacak."

Zeybekci, büyüme performansının 2017'nin ilk çeyreğinde de çok daha güçlenerek devam edeceğinin görüldüğünü kaydetti.

"İHRACAT BÜYÜMEYE POZİTİF KATKI VERECEK"

İhracatın, 2016'nın son çeyreğinde büyümeye artık çok minimal düzeyde negatif destek verdiğini aktaran Zeybekci, "2017'nin ilk çeyreğinde ilk defa ihracatın büyümeye pozitif yönde ilk katkıyı verdiğini göreceğiz. Bu artık bir periyot olarak başlamış olacak. Bu süreç önümüzdeki yıllar boyunca inşallah ihracatın büyümeye net katkısını göreceğiz. İçerideki ertelenen özel tüketimin de ilk çeyrekte katkı verdiğini göreceğiz. Artık 2017'de özel sektör yatırımlarında güçlü artış dönemini yaşayacağımızı göreceğiz" şeklinde konuştu.

Zeybekci, uluslararası kuruluşların bugünlerde Türkiye'nin 2017 büyümesini yaklaşık 2 seviyelerinden 3'lere doğru yaklaştırdığına işaret etti.

Uluslararası kuruluşların Türkiye'nin büyümesini haziran gibi 3'lerden 4'lere doğru taşıyacağının görüleceğini anlatan Zeybekci, "İnşallah 2017'nin sonu itibarıyla da Türkiye'nin büyümesinin 4'ün oldukça üzerinde, Orta Vadeli Program'ımızı, hedefimizi yakalamış hatta geçmiş olarak onu da göreceğiz. Artık her açıdan pozitif dönem. Faizler yönünde de inşallah orada da olumlu etkileşimler bu haftadan itibaren onları da görmeye başlayacağız" dedi.