600 milyon dolarlık 'sat-yap' işi (Nef-EBRD ortak oldu)

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’den Nef ile ortaklık kurarak gayrimenkul sektörüne giriyor. Bu ortaklıkla 5 yılda 5 bin konut yapacaklar.

ntv.com.tr 24.03.2017 - 02:21 | Son Güncelleme : 24.03.2017 - 02:42

emlak.jpg

Timur Holding çatısı altındaki gayrimenkul geliştirme şirketi Nef, 65 ülkenin ortağı olduğu Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile ortaklığa imza attı.

Toplam 120 milyon dolar sermaye taahhüt eden ortaklar, Türkiye’de modern, depreme dayanıklı ve enerji tasarruflu gayrimenkul projeleri geliştirecek. İlk 5 yılda 5 bin üniteli konut projeleri ve 6 bin yatak kapasiteli yurtlar geliştirmeyi planlayan ortaklık, ağırlıklı olarak konut üretmeyi hedefliyor.

Nef ile EBRD’nin ortaklık anlaşmasına dairimza töreni iki taraftan üst yöneticilerin katılımı ile Londra’da gerçekleştirildi. İşbirliğinin amacı ‘gayrimenkul sektöründe kentsel dönüşümü ve daha yeşil standartları yaygınlaştırmak’ olarak açıklandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜME ODAKLANACAK

Ortaklık kapsamında iki taraf her biri 60 milyon dolarlık bir katkıyla, Nef’in Türkiye’de büyüyen orta sınıfa yönelik özgün konut konseptlerini hayata geçirecek. Bu özsermaye ek olarak, proje bazlı finansman kaldıraçlarıyla yatırımlardaki toplam miktarın 600 milyon doları geçmesi bekleniyor. 

Nef-EBRD ortak girişimi, Türkiye’de Nef’in iştiraki olan Intus Capital tarafından yönetilecek. Yatırımlar, depremden etkilenme riskinin yüksek olduğu yerlerdeki yapıların yeniden geliştirilmesi de dahil olmak üzere, kentsel dönüşüm üzerine odaklanacak.

Erden Timur (Nef) -  Suma Chakrabarti (EBRD)
Erden Timur (Nef) -  Suma Chakrabarti (EBRD)

ORTA GELİR SINIFINA YÖNELİK PROJELER

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Londra’daki imza töreni sonrası şu açıklamada bulundu: EBRD ile bu uzun soluklu ortaklığa başlamaktan ve Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmayı sürdürmekten dolayı memnunuz. Bu ortaklık, ülkemizin ekonomisine ve uzun dönemdeki büyümesine önemli bir güven oyudur. Nef, gayrimenkul geliştirme sektöründe ve konut projelerinde Türkiye’nin lider markası olarak, uluslararası kurumsal yatırımcıları da çekmekte sektörün lideri olmanın gururunu yaşıyor. EBRD’nin geçmişteki başarılı ortaklıkları, bu ortak girişimimizde bize güven veriyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinde birlikte örnek gösterilecek projeler geliştirmek için sabırsızlanıyoruz.

Erden Timur, ayrıca ERDB’nin Nef ortaklığı ile ilk kez Türkiye’de orta gelir sınıfına yönelik "sat-yap" işine de girmiş olacağını anlattı. EBRD Başkanı Suma Chakrabarti ise imza sonrası Erden Timur’a "Türkiye’de sizinle gayrimenkule girmekten memnunuz" mesajı verdi.

600 BİN KONUT İLE AVRUPA’DA BİR NUMARA

Bankanın Londra genel müdürlüğünde sözleşmeyi imzalayan EBRD Endüstri, Ticaret ve Tarım Sektörlerinden Sorumlu Genel Müdürü Jean-Marc Peterschmitt, “EBRD’nin Türkiye’de ilk kez konut projelerinde ve öğrenci konutlarında Nef ile gerçekleştirdiği bu yatırımından son derece mutluyuz. Türkiye, her yıl satılan 600 bin yeni konut ile, Avrupa’nın en büyük konut pazarı. Ayrıca üç milyonun üzerinde üniversite öğrencisi ile Avrupa’nın en büyük öğrenci konut pazarı. Bu ortak girişim, Türkiye’de konut projelerine ve öğrenci konutlarına dönük talebi karşılamada yardımcı olacak” diye konuştu.

EBRD’nin Tarım ve Turizm Direktörü Claudia Pendred ise "Nef ile bu uzun soluklu ortaklık sürecine girmekten ve özgün Fold konseptinin bir parçası olmaktan dolayı memnunuz. Bu yatırımı ayrıcalıklı kılan unsur, ortak girişim stratejimizin özünü oluşturan sürdürülebilir inşaat ve operasyon alanlarına odaklanması. Nef ile yakın gelecekte başarılı konut projelerini hayata geçirmek ve Türkiye hükümetinin Türk ailelere ve öğrencilere modern, depreme dayanıklı konutlar inşa etme hedefine katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz" açıklamasında bulundu.

FİNANSMAN TARAFI BİR HARVARDLI’DA

Intus Capital Yönetici Ortağı Bülent Kozlu
Intus Capital Yönetici Ortağı Bülent Kozlu

Intus Capital Yönetici Ortağı Bülent Kozlu, "Avrupa’nın en saygın kurumsal yatırımcılarından olan, 55 milyar euro bilançoya sahip EBRD ve Türkiye gayrimenkul sektör lideri Nef arasındaki bu ortaklığı kurmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz. Türkiye’nin konut ve öğrenci rezidansı pazarında cazip fırsatlar görüyoruz ve ortaklık için hazırladığımız yatırıma uygun projelerimiz var" diye konuştu.

Intus Capital’i Erden Timur ile beraber 2015 yılında kurduklarını belirten Bülent Kozlu, sözlerine şunları ekledi: Uluslararası kurumsal yatırımcıları Türkiye gayrimenkul sektörüne çekmek amacıyla Intus Capital’i kurduk. Intus Capital Nef-EBRD ortaklığının yönetimini üstlenecek. İleride başka ortaklık ve fonlar yönetecek.

36 yaşındaki Bülent Kozlu yatırım fonu Turkven’deki başkan yardımcılığı görevini bıraktıktan sonra Erden Timur ile ortaklığa girişti. Harvard Business School mezunu Kozlu, THY ile Coca-Cola’nın üst yöneticiliğini yapan eski milletvekili Cem Kozlu’nun da oğlu...

Sayfa Yükleniyor...