Brexit emlak fiyatlarını da vurdu

AB'den ayrılma yönünde çıkan referandum kararının ardından Londra'daki ev fiyatları yine düşüş yaşadı.

ntv.com.tr 19.07.2016 - 14:41 | Son Güncelleme : 19.07.2016 - 14:45

Brexit emlak fiyatlarını da vurdu

Birleşik Krallık'ta seçmenin Avrupa Birliği'nden çıkma yönünde karar vermesinin ardından başlayan ekonominin nasıl etkileneceği tartışmalarının en önemli ayaklarından birini oluşturan emlak sektörü ile ilgili çarpıcı veriler açıklandı. 

TEMMUZ'DA YÜZDE1.2 DÜŞTÜ 

Ayrılık yönünde çıkan referandum kararından sonra ülkenin başkentindeki ev fiyatları ikinci (İlk düşüş Haziran ayında yaşanmıştı) kez düşüş yaşadı. Elde edilen verilere göre, dünyanın metre kare başına fiyat baz alındığında en pahalı kentlerinden biri olan kentte ortalama ev fiyatları Temmuz ayında yüzde 1.2 düştü. 

LONDRA'DA EV ALMAK İÇİN İKİ SEBEP

1- Referandumdan sonra Brexit kararı çıkmasının ardından Sterlin ciddi bir düşüş dalgası yaşamıştı. Sterlindeki düşüşün ev fiyatlarındaki düşüşü de tetiklediği belirtiliyor.  

2- Emlak fiyatlarındaki düşüşün bir başka nedeni ise AB üyesi ülkelerin İngiltere'de yaşayan üyelerinin ülkelerine geri dönme olasılığı. Başka bir deyişle İngiltere'de ev sahibi olan on binlerce ailenin evlerini satarak ülkelerine geri dönem olasılığı başkentteki emlak piyasasını şimdiden tedirgin eden bir faktör  

Haziran ayında yapılan referandumda  17 milyon 228 bin 077 seçmen (yüzde 51.8) "AB'den ayrılma yönünde oy kullanmış, 16 milyon 701 (yüzde 48.2) seçmen ise "AB'de kalalım" şeklinde oy kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...