Yabancıların gayrimenkul yatırımı ikiye katlandı

Yabancıların Türkiye'de gayrimenkule yaptığı yatırımlar, son 3 yılda 2 milyar 621 milyon dolardan 5 milyar dolara çıktı.

Anadolu Ajansı 20.01.2016 - 12:24

Yabancıların gayrimenkul yatırımı ikiye katlandı

Yabancıların Türkiye'de gayrimenkule yaptığı yatırımlar, son 3 yılda 5 milyar dolara yükseldi.

Sektör temsilcileri, yabancıların gayrimenkul yatırımlarının artmasının başlıca sebepleri arasında "Mütekabiliyet Yasası'nın çıkması, Türk müteahhitlerin yabancıların isteğine göre konut üretmesi, yurt dışında yapılan tanıtımlar, uluslararası fuarlara daha fazla katılım sağlanması ve yabancı para biriminin TL'ye karşı değerlenmesi" gibi etkenleri gösterdi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, 2004 yılında 1 milyar 343 milyon dolar olan yabancı yatırım tutarının, 2015 sonunda 5,5 milyar dolara çıkmasının beklendiğini söyledi.

Durbakayım, yılın 11 ayında yabancıların 5 milyar 20 milyon dolarlık gayrimenkul yatırımı yaptığını belirterek, "Aylık ortalamayı baz alırsak yabancıları 2015'te 5,5 milyar dolarlık gayrimenkul yatırımı yaptığını tahmin edebiliriz. Yıl sonu için sektörün beklentisi de bu şekildedir" dedi.

Durbakayım, son 3 yılda yabancıların gayrimenkul yatırımının 2 kat artmasının sebeplerine ilişkin olarak da şunları söyledi:

"Türk müteahhitleri artık yabancıların nasıl bir konut almak istediğini öğrendi. Müteahhitler, Orta Doğulu veya Avrupalı yabancıların istedikleri özelliklere sahip konutları inşa ederek daha kolay ve fazla satış yapmaya başladı. Diğer taraftan son bir yılda yabancı para birimlerinin Türk lirası karşısında değer kazanması, yabancıların beklemede olan taleplerini harekete geçirerek daha ucuza konut almalarına yol açtı. Bunlara ek olarak siyasi yönetimin mütekabiliyet konusunda daha somut adım atması ve yabancı yatırımcılara önemli teşvikler sağlaması da bu alımları destekledi. Bu gelişmeleri de yurt dışı fuarlara daha yoğun katılım sağlayan devlet ve özel kurumların dile getirmesi, satış hacminin iki katına çıkmasına neden oldu."

''DÜNYA GAYRİMENKUL PAZARINDAN BİNDE 5 PAY ALIYORUZ''

Dubai Uluslararası Gayrimenkul Fuarı'nın Türkiye temsilcisi LMG Global Yatırım'ın Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan İlgar da Türkiye'nin dünya gayrimenkul pazarında yeni bir oyuncu olduğunu, son 3 yılda çok büyük oranda artan yabancı yatırımın henüz yeterli düzeyde olmadığını belirtti.

Dünya gayrimenkul piyasasının yıllık hacminin 1 trilyon dolar olduğu bilgisini veren İlgar, Türkiye'nin bu rakamdan ancak binde 5 pay alabildiğini aktardı.

"YABANCI YATIRIMIN ARTMASI İÇİN TİCARİ MÜLKLERE AĞIRLIK VERİLMELİ"

İlgar, yüksek hedef ve cirolara sahip olmak için ticari mülklere ağırlık verilmesi gerektiğini kaydederek, bunların başında alışveriş merkezi, otel ve ofis yatırımlarının geldiğini söyledi.

Büyük montanlı yatırımların ticari gayrimenkul enstrümanları ile çekilebileceğini anlatan İlgar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dolayısıyla Türkiye'nin bundan sonraki hedefi özellikle Arap sermayesi için ticari projelere ağırlık vermek olmalıdır. Özellikle İstanbul'daki oteller yüzde 90 doluluk oranıyla yılı geçiriyor. Ciddi bir otel açığımız var. Büyük şehirlerde yatak sayımızı artırmak için Arap sermayesini yönlendirebiliriz. Bizim 2016 için çalışmalarımız var. LMG global olarak 2017'nin sonuna kadar 1 milyar dolarlık bir yatırımı Türkiye'ye çekmek için çalışıyoruz. Eğer ülke olarak ticari gayrimenkullere daha fazla ağırlık verir ve bu alanda özel çalışmalar yaparsak 2023 hedeflerine doğrudan döviz girdisi adına çok önemli bir katkı sağlamış oluruz."

Sayfa Yükleniyor...