Ukrayna, 2 kez katıldı gruplardan çıkmadı

Fransa'nın ev sahipliğinde 10 Haziran-10 Temmuz'da düzenlenecek 15. Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2016) Ukrayna Milli Takımı, Almanya, Kuzey İrlanda ve Polonya'nın bulunduğu C Grubu'nda mücadele edecek.

Anadolu Ajansı 06.06.2016 - 16:22

Ukrayna, 2 kez katıldı gruplardan çıkmadı

Ukrayna Milli Takımı'nın kupaya katılma mücadelesi, öne çıkan oyuncuları, kadrosu ve şampiyona geçmişiyle ilgili ayrıntılar şöyle:

KUPAYA KATILMA MÜCADELESİ

Mykhailo Fomenko yönetimindeki Ukrayna, elemelerde İspanya, Slovakya, Belarus, Lüksemburg ve Makedonya'nın bulunduğu C Grubu'nda yer aldı.

Grupta 6 galibiyet, 1 beraberlik, 3 mağlubiyetle 19 puan toplayan Ukraynalılar, İspanya ve Slovakya'nın ardından 3. olarak play-off'lara kaldı. Play-off'larda Slovenya'yı saf dışı bırakarak EURO 2016'ya katılma hakkı kazandı. 

ÖNE ÇIKAN OYUNCULAR

Geçmiş yıllarda Andriy Shevchenko gibi önemli bir golcünün forma giydiği Ukrayna'da, orta sahada Yevhen Konoplyanka ve forvette Andriy Yarmolenko, takımı taşıması beklenen futbolcular olarak dikkati çekiyor.

Orta sahada Ruslan Rotan ve Anatoliy Tymoshchuk'un tecrübelerinden faydalanmaya çalışacak Ukrayna Milli Takımı'nın kadrosunda Beşiktaş'ın kalecisi Denys Boyko da bulunuyor.

AVRUPA ŞAMPİYONASI GEÇMİŞİ

Ukrayna, Avrupa Şampiyonası'nda 2. kez boy gösterecek.

Sovyetler Birliği'nden ayrılmasının ardından Ukrayna, 1992'den itibaren sadece ev sahipliği kontenjanından katıldığı 2012'deki finallerde mücadele etti.

Turnuvadaki tek deneyiminde 1 galibiyet, 2 mağlubiyet yaşayan ve gruptan çıkamayan Ukrayna, bu maçlarda 2 gol attı, kalesinde 4 gol gördü.

KADROSU

Kaleci: Denys Boyko (Beşiktaş), Andriy Pyatov (Shakhtar Donetsk), Nikita Shevchenko (Zorya)

Defans: Artem Fedetskyi (Dnipro), Vyacheslav Shevchuk, Oleksandr Kucher, Yaroslav Rakytskyi, Bohdan Butko (Shakhtar Donetsk), Yevhen Khacheridi (Dinamo Kiev)

Orta saha: Serhiy Sydorchuk, Denys Garmash, Serhiy Rybalka (Dinamo Kiev), Ruslan Rotan (Dnipro), Taras Stepanenko, Victor Kovalenko (Shakhtar Donetsk), Oleksandr Karavaev (Zorya), Anatoliy Tymoshchuk (Kairat), Yevhen Konoplyanka (Sevilla), Oleksandr Zinchenko (Ufa)

Forvet: Andriy Yarmolenko (Dinamo Kiev), Roman Zozulya (Dnipro), Pylyp Budkivskyi (Zorya), Yevhen Seleznyov (Shakhtar Donetsk)

MAÇ TAKVİMİ

12 Haziran (TSİ 22.00): Almanya-Ukrayna (Pierre Mauroy Stadı - Lille)

16 Haziran (TSİ 19.00): Ukrayna-Kuzey İrlanda (Lyon Stadı - Lyon)

21 Haziran (TSİ 19.00): Ukrayna-Polonya (Velodrome Stadı - Marsilya)

Sayfa Yükleniyor...