Avrupa Şampiyonası'nın anatomisi

Euro 2016'nın başlamasına sadece 3 gün kaldı. Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi UEFA resmi internet sitesi, turnuvaya dair önemli istatislikler paylaştı.

Ntvspor 07.06.2016 - 17:50

Avrupa Şampiyonası'nın anatomisi

15. Avrupa futbol şampiyonası Fransa'nın ev sahipliğinde düzenlenecek. Şampiyona öncesi Uefa resmi internet sitesi, oyuncularla ilgili çeşitli bilgilerin yer aldığı istatistikleri yayınladı. Buna göre turnuvanın en genç takımı 25.3 yaş ortalamasıyla İngiltere. İkinci sırada 25.4 yaş ortalamasıyla Almanya yer alıyor. Türkiye ise; 26.3 yaş ortalamasıyla turnuvanın en genç 5. takımı konumunda. Ay-yıldızlı ekibimizin kadrosunda 21 yaş ve altında 2 futbolcu var.

Turnuvanın en yaşlı takımı ise; 29.3 yaş ortalamasıyla İrlanda. İrlanda'nın kadrosunda 30 yaş ve üstünde 11 futbolcu yer alıyor. İrlanda'nın ardından Avrupa Futbol Şampiyonası'nın en yaşlı takımları Rusya ve Çek Cumhuriyeti olarak sıralanıyor.

Turnuvanın en genç oyuncusu ise; İngiliz milli takımının forveti Marcus Rashford. İkinci sırada geçtiğimiz ay Bayern Münih'e transfer olan Portekizli Renato Sanches yer alıyor... Temmuz 1997 doğumlu Emre Mor ise, EURO 2016'nın en genç üçüncü ismi. Şampiyonanın en yaşlı futbolcusu ise; Macaristan kalecisi Gabor Kıraly... Futbolseverlerin hafızasına gri eşofmanlarıyla kazınan Kiıraly,, nisan 1976'da doğdu...

Euro 2016'nın en uzun takımı İsveç. İskandinav ekibinin boy ortalaması 1.86... Türkiye 1.81, gruptaki rakibimiz İspanya da 1.80 ile turnuvanın en kısa boy ortalamasına sahip takımları.

UEFA resmi internet sitesi, takımların kilo ortalamalarını da yayınladı. Buna göre Almanya 80.3 kiloyla en ağır takım olarak dikkat çekerken, Türkiye 74.3 kiloyla en zayıf ortalamaya sahip ekip olarak kayıtlara geçti.

Sayfa Yükleniyor...