Polonya Milli Takımı'nın kupaya katılma mücadelesi, öne çıkan oyuncuları, kadrosu ve şampiyona geçmişiyle ilgili ayrıntılar şöyle:

KUPAYA KATILMA MÜCADELESİ

Adam Nawalka yönetimindeki Polonya, elemelerde Almanya, İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya, Gürcistan ve Cebelitarık'ın bulunduğu D Grubu'nda yer aldı.

Elemelerde 6 galibiyet, 3 beraberlik, 1 mağlubiyetle 21 puan toplayan Polonyalılar, şampiyonadaki rakiplerinden Almanya'nın bir puan gerisinde ikinciliği elde ederek doğrudan EURO 2016'nın yolunu tuttu.

ÖNE ÇIKAN OYUNCULAR

Polonya Milli Takımı'nın golcüsü Robert Lewandowski, takımın yıldızı olarak dikkati çekiyor.

Geçmiş yıllarda Zbigniew Boniek, Gregorz Lato ve Kazimierz Deyna gibi oyuncuların forma giydiği Polonya, Fransa'da başarı yakalamak için Lewandowski'nin yanı sıra kalecisi Wojciech Szczesny, orta sahada Grzegorz Krychowiak, bir dönem Sivasspor'da oynayan Kamil Grosicki ve hücumda Arkadiusz Milik gibi futbolcularına güveniyor.

AVRUPA ŞAMPİYONASI GEÇMİŞİ

Polonya, Avrupa Şampiyonası'nda 3. kez boy gösterecek.

Şampiyonada 2008 ve 2012'de mücadele eden Polonya, şu ana kadar galibiyet alamadı ve gruplardan çıkamadı.

Oynadığı 6 maçta 3 beraberlik, 3 mağlubiyet yaşayan Polonya Milli Takımı, bu karşılaşmalarda 3 gol attı, kalesinde 7 gol gördü.

KADROSU

Kaleci: Artur Boruc (Bournemouth), Lukasz Fabianski (Swansea City), Wojciech Szczesny (Roma) 

Defans: Thiago Cionek (Palermo), Kamil Glik (Torino), Artur Jedrzejczyk (Legia Varşova), Michal Pazdan (Legia Varşova), Lukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Bartosz Salamon (Cagliari), Jakub Wawrzyniak (Legia Gdansk)

Orta saha: Jakub Blaszczykowski (Fiorentina), Kamil Grosicki (Rennes), Tomasz Jodlowiec (Legia Varşova), Bartosz Kapustka (Cracovia), Grzegorz Krychowiak (Sevilla), Karol Linetty (Lech Poznan), Krzysztof Maczynski (Wisla Krakow), Slawomir Peszko (Lechia Gdansk), Filip Starzynski (Zaglebie Lubin), Piotr Zielinski (Empoli)

Forvet: Robert Lewandowski (Bayern Münih), Arkadiusz Milik (Ajax), Mariusz Stepinski (Ruch Chorzow).

MAÇ TAKVİMİ

12 Haziran (TSİ 19.00): Polonya-Kuzey İrlanda (Nice Stadı - Nice)

16 Haziran (TSİ 22.00): Almanya-Polonya (Stade de France - Saint-Denis)

21 Haziran (TSİ 19.00): Ukrayna-Polonya (Velodrome Stadı - Marsilya)