İlişkili Haberler

İlk olarak Türkiye-Hırvatistan maçını değerlendiren Slaven Bilic, "Dürüsüt olmak gerekirse iki takım da çok güçlü takım. İki takımın da özgüveni yüksek. Türkiye elemelere iyi başlamadı. İzlanda, Hollanda ve benim de ğittiğğim Çek cumhuriyeti maçına iyi oynamamıştı. Ama sonrasında iyi top oynadılar ve bence Fatih Terim bir mucize yarattı. Elemelerden çıktılar. Hırvatistan, kolay bir gruba sahip değildi; İtalya ve Norveç'le karşılaştılar. Hırvatistan biraz daha özgüvenliydi. Bir puanımız silindi, 2 maçımızı da taraftar olmadan oynamak zorunda kaldık." dedi.

"BENCE TARİHİN EN İYİ HIRVATİSTAN'I"

Hırvatistan'ın turnuvalarda her zaman iyi bir performans ortaya koyduğunu vurgulayan Bilic, "Hırvatistan sadece 2000 Avrupa Şampiyonası ve 2010 Dünya Kupası'na katılamadı. Onun dışındaki tüm turnuvalara katıldık; 1996, 1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2012, 2014... Bu oyuncuların bir çoğu büyük bir tecrübeye sahip. Mesela Srna, takım kaptanı. 2004, 2008 ve 2012 Avrupa Şampiyonası'na, 2006 Dünya Kupası'na katıldı. 6 büyük turnuvada oynadı. Bu takım kağıt üzerinde belki de Hırvatistan tarihinin en iyi milli takımı. 1998'de Fransa'da bronz madalya kazandığımızda çok iyi bir takıma sahiptik; ama şu anda bu oyuncular kalecimiz Subasic, Monaco'da oynuyor. 4 senedir Fransa'da. Srna, 10 senedir Shakhtar'da, Stirinic Napoli'de oynuyor. Corluka, Lokomotiv, Tottenham, Manchester City'de oynuyor. Hepsi Şampiyonlar Ligi'nde oynuyor. Modric ve Kovacic Real Madrid'de, Rakitic Barcelona'da oynuyor. Perisic ve Brozovic Inter, Kalinic Fiorentina, Mandzukic Juventus, Badel Fiorentina. Hepsi de sürekli oynuyorlar. Hırvatistan, büyük kulüplerde daha önce oyuncu sahibi olmuştu ama onlar sürekli oynamıyordu. Şu anda Modric, Real Madrid'in kilit oyuncularından bir tanesi. Rakitic, Barcelona'da çok önemli bir rol oynuyor. Mandzukic, Juventus'ta öyle. Her biri kendi takımlarında öyle. Maç kondisyonları da var." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE KARŞISINDA HIRVATİSTAN FAVORİ"

Türkiye'de bazı oyuncuların maç kondisyonlarına sahip olmadığını kaydeden Hırvat teknik adam, "Mesela Caner bir çok maç oynamadı. Bazıları belki yorgun değil diyeceklerdir ama fit de değil. Ben herzaman oyuncuların maç performanslarının iyi olmasını isterim. Hırvatistan bence favoridir. Hrvatistan gazetelerine de söyledim. Türkiye çok yetenekli oyunculara sahip. Türk milleti, çok özgüvenli bir insan toplulğudur. Hiç kimseden korkmazlar. İnanılmaz yetenekleri vardır, özellikle ortasahada va kanatlarda. Hırvatistan adına zor bir maç bekliyor. Ama kağıt üzerinde kim daha iyi takım diye soracak olursanız, kesinlikle Hırvatistan derim.

"FATİH TERİM'İN HIRVATİSTAN'I DURDURABİLECEĞİNE İNANMIYORUM"

Hırvatistan futbol tarihinin efsane isimlerinden Davor Suker'in, "Hırvatistan, dünyanın en iyi teknik direktörlerinden birinin çalıştırdığı takıma karşı oynayacak" şeklindeki ifadelerini de değerlendiren Bilic, "Fatih Terim'i sadece 2008'den değil, Beşiktaş'taki zamanımdan da çok iyi tanıyorum. Zaman zaman onunla yemek yeme fırsatımızda oldu. Ona çok büyük saygı duyuyorum. İnsanlar onun motivasyon ustası olduğunu, oyuncuları motive etmeyi sevdiğini söylüyorlar ama bence birinci söylenmesi gereken şey Fatih Terim'in bir futbol insanı olduğudur. Ben Hırvatistan teknik direktörüydüm. Fatih Terim de Türkiye Teknik direktörüydü. Euro 2008 sonrasıydı. Eylül ayında seminere gittik. 2010 turnuvası için eleme maçları başlamış bir iki maç oynanmıştı. O aşamada oyuncularla ilgili her şeyi biliyordu. Sadece Almanya'dan bahsetmiyordu, Letonya'yla, Belarus'la ilgili, her şeyi biliyordu. "Bunları nasıl biliyorsun" dedim, "Ekibimle birlikle izliyorum" d edi. Her maçı bir çok oyuncuyu analiz ediyoruz. Fatih Terim'le ilgili bir yazı okursunuz dersiniz ki Fatih Terim şudur budur. Ama Fatih Terim öyle değil, Fatih terim müthiş bir teknik direktördür. Hırvatistan'ın işi zor olacaktır. Ama teknik direktör kim olursa olsun, teknik direktör sahada olmayacak, saha kenarında olacak. Maçın kaderini belirleyecek olanlar oyunculardır. Teknik direktörler taktikleri verebilir. Ama Fatih Terim'in Hırvatistan'ı durdurabileceğine inanmıyorum." ifadelerini kullandı. 

2008 HATIRLATMASI VE "ÇOK ÜZÜCÜ BİR GÜNDÜ" İTİRAFI

Euro 2008'de Türkiye'ye elenmelerinin hatırlatılması üzerine de Bilic, "Benim asla tekrar yaşamadığım ve görmediğim maçlardan bir tanesi. O kadar çok gol pozisyonu ve kader anı vardı. Kafamda her zaman yer edecek maçlardan bir tanesi. Dünkü gibi hatırlıyorum. Srna, Corluka onlar da o maçı oynadılar. Onlar da o maçın çok geride kaldığını söylüyorlar. Çok üzücü bir gündü. Hepimiz için de üzücü bir gündü. Ama şunu söyleyeyim, futbol böyle. Bu yüzden seviliyor. Bu yüzden dünyanın en iyi sporu. Bazı şeyleri öngörme şansınız yok. Futbol böyle." dedi.