2011'in ses getiren 10 tweet'i

2011'de en çok ses getiren 10 tweet belirlendi. En çok ses getiren tweet ise El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda, Abbottabad kentinde "ABD helikopterlerinin saldırı yaptığı" tweet'ini atması oldu.

 • 1

  BİN LADİN'İN ÖLÜMÜ

  BİN LADİN'İN ÖLÜMÜ
  Sohaib Athar (ReallyVirtual): Gece 01.00'de helikopterler Abbottabad üzerinden uçuyorlar (Pek rastlanmadık bir durum)

  ABD Başkanı Barack Obama''nın El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in Pakistan'ın Abbottabad kentinde bir hava operasyonunda öldürüldüğünü açıklamasından saatler önce, bu kentte yaşayan Pakistanlı Sohaib Athar bilmeden operasyonu yukarıdaki tweet ile dünyaya duyurdu. Athar, Bin Ladin operasyonuna katılan helikopterlerle ilgili onlarca tweet attı.
 • 2

  SENATÖR SANAL SEKS KURBANI

  SENATÖR SANAL SEKS KURBANI
  Anthony Weiner (RepWeiner): Tivo vurdu. FB hacklenmiş. Bir sonraki saldırının hedefi ben miyim?

  ABD Temsilciler Meclisi üyesi Anthony Weiner'ın twitter hesabına çıplak bir erkek fotoğrafı düşünce, Weiner twitter hesabının hacklenmiş olabileceğini duyurdu. Ancak daha sonra Demokrat Partili üyenin bir genç kadına twitter üzerinden çıplak fotoğraflarını gönderdiği ortaya çıktı. ABD Başkanı Obama'nın "Yerinde olsam istifa ederdim" açıklamasının ardından Weiner istifa etti ve ABD kamuoyundan ve karısından özür diledi.
 • 3

  WALL STREET'İ İŞGAL ET

  WALL STREET'İ İŞGAL ET
  Adbusters Magazine (Adbusters): Eylül 17. Wall Street. Çadırlarınızı getirin.

  'Arap Baharı'ndan etkilenen "Wall Street'i İşgal Et" eylemleri yukarıda atılan tweet'le başladı. ABD'yi günlerce meşgul eden ve oradan da Avrupa'ya yayılan eylemlerin tohumunun bu tweet'le atıldığı iddia edildi.
 • 4

  CHARLIE SHEEN'İN REKORU

  CHARLIE SHEEN'İN REKORU
  Charlie Sheen (charliesheen): Kazanan! Vekilinizi seçin...

  "Two and a Half Men" dizisinden seks skandalları nedeniyle ayrılmak zorunda kalan Charlie Sheen, dizide artık yer almayacağını bu tweet'le duyurdu. Sheen'in bu tweet'i sonrasında çok kısa sürede 1 milyondan fazla takipçisi oluştu. Charlie Sheen'in takipçi rekoru Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.
 • 5

  DOĞRU ZAMANDA DOĞRU YERDE

  DOĞRU ZAMANDA DOĞRU YERDE
  Stefanie Gordon (Stefmara): Uçuşumla ilgili üç ayrıntı: Üç koltuk boyunca uzandım, dondurucuydu ve bunu gördüm.

  Stefanie Gordon, son yolculuğunu yapan uzay mekiği Endeavour'ın fotoğraflarını bulunduğu uçağın penceresinden çektikten sonra tweet'ledi. Gordon doğru zamanda doğru yerde böyle bir tweet'i attığı için sanal dünyada bir fenomen haline geldi.
 • 6

  MÜBAREK'İN SONUNU HAZIRLAYAN TWEET

  MÜBAREK'İN SONUNU HAZIRLAYAN TWEET
  Alyouka (Adalya1989262): 25 Ocak'ta 16 bin kişi sokakta olacağız, bize katılın

  Mısır'da Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan halk hareketinde 25 Ocak tarihini ilk vurgulayan isim Alyouka adlı Mısırlı bir öğrenci oldu. Alyouka bu tweet'i ile Mısır halkını 25 Ocak'taki eyleme davet etti. Bu gösteriler sonunda Mübarek 11 Şubat'ta iktidarı bırakmak zorunda kaldı.
 • 7

  ÜNLÜ MODACININ TANITIM ZEKASI

  ÜNLÜ MODACININ TANITIM ZEKASI
  Kenneth Cole (KennethCole) : Kahire'de milyonlar ayaklandı. Dedikodulara göre, bizim yeni ilkbahar koleksiyonumuzdan haberdar olmuşlar, http://bit.ly/KCairo-KC adresinden ulaşabilirsiniz.

  Ünlü tasarımcı ve modacı Kenneth Cole, 'Arap Baharı'dan etkilenen ve Tahrir meydanına çıkarak protesto gösterisi yapan Mısırlıların bu eylemini kullanarak, kendi yeni koleksiyonunu tanıtmakta kullandı. Cole bu tweet'le aynı zamanda Mısır'daki halk hareketine destek verdiğini belirtmiş oldu.
 • 8

  RAKİBİNİ ONURLANDIRDI

  RAKİBİNİ ONURLANDIRDI
  Bill Gates (BillGates): Steve'le çalışma onuruna erişen şanslı kişilere ne mutlu. Steve her zaman çok özleyeceğim.

  Apple'ın kurucularından Steve Jobs'un yaşamını yitirdiğinin duyulmasının ardından Microsoft kurucusu Bill Gates, rakibine duyduğu saygıyı bu sözcüklerle twitter üzerinden duyurdu.
 • 9

  KADDAFİ'NİN ÖLÜMÜ

  KADDAFİ'NİN ÖLÜMÜ
  Malik el Abdeh (MalikAlAbdeh): Bu tweet'i bölgedeki kaynaklara dayandırıyor ve ben de doğruluyorum: KADDAFİ ÖLDÜ. Vurularak öldürüldü.

  Libya lideri Muammer Kaddafi'nin öldürüldüğünü twitter üzerinden doğrulatan ilk kişi Malik el Abdeh oldu. Bu tweet'le devrik Libya liderinin öldürüldüğü dünyaya duyurulmuş oldu.
 • 10

  PAPA DA TWEET'LEDİ

  PAPA DA TWEET'LEDİ
  Vatikan-news (news_va_en): Sevgili dostlar. http://t.co/fVHpS9y hesabını yeni açtım. Rabbimiz İsa Mesih'e rahmetle. Dua ve bereketle, Benedictus XVI

  Papa artık twitter'da bir hesabı olduğunu 28 Haziran'da iPad üzerinden attığı bu tweetle tüm dünyaya duyurdu. Papa, Vatikan'dan bu hesap üzerinden haber alınacağını Hristiyanlara duyurdu.