ABD'de "gazeteciye kötü muamele" tartışması

ntv.com.tr

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov'la görüşmesinde bir gazetecinin dışarı çıkarılmasında Amerikalı görevlinin rolü inceleniyor.

 • 1

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Özbekistan'a düzenlediği ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile görüşmesinde bir gazetecinin, soru sormak istemesi üzerine toplantının yapıldığı yerden çıkarılmasında Amerikalı bir görevlinin rolünün araştırıldığı bildirildi.
 • 2

  ABD Dışişleri Bakanlığı Basın Bürosu Yöneticisi Elizabeth Trudeau'ya, günlük basın toplantısında, bu konu soruldu.

  Soruda, başka ülkelerdeki basın özgürlüğünden
  bahsederken, bir gazetecinin Amerikalı bir görevlinin de müdahil olmasıyla odadan çıkarılmasının altı çizildi.

 • 3

  ABD'nin Özbekistan'da insan hakları ihlalleri konusunda süreklieleştiri yaptığını fakat olayın yaşandığı görüntülerde gazetecinin sorusu üzerineAmerikalı görevlinin gazeteciyi işaret ederek 'Onu dışarı çıkarın' şeklinde
  çağrıda bulunması sorunlu bir yaklaşım değil mi?" şeklinde yöneltilen bir soru
  üzerine Trudeau şunları söyledi:
 • 4

  "Kayıttaki görüntüleri inceleyeceğiz ve orada bulunanlarla konuşacağız. Görünen şudur ki standart bir işlem yapılmış. Fotoğraf çekimleri
  sırasında insanlar odanın dışına çıkartılmış."
 • 5

  Gazetecilerin konu hakkındaki ısrarlı sorularıyla karşılan Trudeau, olayın gazetecinin fotoğraf çekimi anında yüksek sesle soru sorması sonrasında yaşandığını belirterek, "Birçoğunuzun da bildiği gibi ve her zaman meydana gelen
  çok normal bir olay. Bakan Kerry ve Özbek lider cevap vermemeyi tercih etti" dedi.
 • 6

  ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı basın bürosu görevlileri ve güvenlik güçlerinin gayret göstererek gazetecilere görevlerini yapması için çalıştığını savunan Trudeau, "Fakat biz de mükemmel değiliz" ifadesini kullandı.

  Trudeau, "Ne olduğunu araştıracağız ve gözden geçirip nasıl düzeltebileceğimizi bulursak kesinlikle yapacağız" şeklinde konuştu.
 • 7

  Pazar günü Semerkand'da yaşanan olayda, Amerikalı bir gazeteci Kerimov'a Özbekistan'da insan hakları üzerine bir soru sormuş fakat Kerimov soruyu yanıtsız bırakmıştı.

  Soruyu soran gazeteci, Amerikalı güvenlik güçlerinin de yardımıyla Özbek güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkartılmıştı.