Avrupa'da birçok ülkeyi kar ve fırtına vurdu

ntv.com.tr, Anadolu Ajansı

Avrupa genelinde etkili olan fırtına ve kar yağışı nedeniyle birçok ülkede tren seferleri ve uçuşlar durduruldu, eğitime ara verildi, yetkililer halkı olası mağduriyetlere karşı uyardı. Fırtına nedeniyle Hollanda ve Almanya'da 5 kişi hayatını kaybetti. Almanya'da 100 bin kişi elektriksiz kaldı.

 • 1

  Batı Avrupa'da olumsuz hava koşulları birçok ülkede etkili oluyor. Kar ve fırtına Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika, İsveç, Romanya ve Bulgaristan'da etkili oluyor.
 • 2

  Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü (KNMI), bazı bölgelerde kasırga gücüne yaklaşan fırtına nedeniyle ülkenin bazı yerlerinde kırmızı alarm diğer bölgelerde ise turuncu alarm (2. dereceden önemli) verildiğini duyurdu.
 • 3

  Ülkede hızı saatte 140 kilometreye varan fırtına nedeniyle kara, hava ve demiryolu ulaşımında aksamalar yaşanıyor. Hollanda'nın en büyük havaalanı Schiphol'deki uçak seferleri ve ülke genelindeki tren seferlerinin tamamı iptal edildi.
 • 4

  Güvenlik gerekçesiyle bazı tren istasyonları, çarşı merkezleri ve konteynerlerin devrilmesi sonucunda Rotterdam limanı kapatıldı.
 • 5

  Sürücülere dikkatli olmaları yönünde uyarılar yapan yetkililer, önemli işi olmayanlara dışarıya çıkmamaları çağrısında bulundu. Farklı yollarda toplamda 25 kamyonun devrilmesi sonucu ise çok sayıda otoban ulaşıma kapatıldı.
 • 6

  Sabah başlayan fırtınada, evler ve binalar hasar gördü ve devrilen ağaçlar araçlara zarar verdi. Öğrencileri taşıyan bir otobüsün fırtınanın etkisiyle yaptığı kazada şoför ve 5 öğrenci yaralandı. Enschede ve Zwolle kentlerinde devrilen ağaç nedeniyle iki kişi hayatını kaybetti.
 • 7

  ALMANYA'DA 100 BİN KİŞİ ELEKTRİKSİZ KALDI

  ALMANYA'DA 100 BİN KİŞİ ELEKTRİKSİZ KALDI
  Almanya’da ise “Frederike” fırtınası nedeniyle Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde tren seferleri durduruldu. Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde 100 bin kişinin elektriksiz kaldığı belirtiliyor.
 • 8

  ALMANYA'DA 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  ALMANYA'DA 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  Almanya'yı etkisi altına alan "Friederike" fırtınası sebebiyle ülkede en az üç kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

   Ülke basınında yer alan haberlere göre, Thüringen eyaletinin Bad Salzungen kentinde 19 yaşındaki bir itfaiye eri üzerine ağaç düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

  Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Lippstadt kentinde 68 yaşındaki bir kişi fırtına sebebiyle yaptığı bir kazada ölürken, Emmerich kentinde de kamp alanında üzerine ağaç düşen 59 yaşındaki bir kişi yaşamını yitirdi.

 • 9

  Alman Demiryolları'ndan yapılan açıklamada, iptallerden birçok seferin etkilendiği belirtilerek seferlerin ne zaman başlayacağının henüz belli olmadığı ifade edildi. Açıklamada, bazı bölgelerde tren hızının düşürüldüğü aktarıldı.
 • 10

  Köln-Bonn Havalimanı da tüm uçuş faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğunu duyurdu. Goslar, Essen, Düsseldorf belediyeleri de ailelere çocuklarını eğitim kurumlarından almalarını tavsiye etti. Bazı bölgelerde eğitime ara verildiği kaydedildi.
 • 11

  Thüringen eyaletinde bazı kentlerde, park, hayvanat bahçeleri ve müzelerin tedbir amaçlı kapatıldığı ifade edildi. Köln'e gelen turistlerin uğrak yeri olan tarihi Köln katedrali meydanı da fırtına nedeniyle kapatıldı.
 • 12

  BELÇİKA'DA TURUNCU ALARM VERİLDİ

  BELÇİKA'DA TURUNCU ALARM VERİLDİ
  Belçika'da ise rüzgar hızının saatte 119 kilometreye ulaştığı bildirildi. Belçika Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü (KMI), ülkenin Flamanya bölgesi için turuncu alarm verildiğini açıkladı. Belçika Federal Kamu Hizmeti de acil durumlar için özel bir numaranın aktive edildiğini duyurdu.
 • 13

  Olası tehlikeye karşı Ghent limanının kapatıldığını belirten yetkililer, başkent Brüksel'de bazı bölgelerin trafiğe kapatıldığını açıkladı.
 • 14

  Valonya bölgesinde ise itfaiyeciler 50'den fazla acil duruma müdahale etti, birçok şehirde ağaçlar devrildi. Bölgede aracının üzerine ağaç düşen bir kadın sürücü hayatını kaybetti. Belçika'nın uluslararası havaalanı Zaventem'de ise uçuşlar çoğunlukla normal seyrinde devam ediyor.
 • 15

  FRANSA'DA RÜZGAR ŞİDDETİ REKOR KIRDI

  FRANSA'DA RÜZGAR ŞİDDETİ REKOR KIRDI
  Fırtına Fransa'nın kuzey ve doğu bölümlerinde etkili oldu. Fırtına nedeniyle Lille ve çevresindeki şehirlerde çok sayıda ağacın devrildiği, bazı kentlere elektrik ulaştırılması konusunda aksaklıkların yaşandığı açıklandı. Ülkenin güneydoğusunda bulunan Alpler bölgesinde ise fırtına nedeniyle çok sayıda evin çatısının uçtuğu belirtildi.
 • 16

  Fransa'nın Akdeniz'deki adası Korsika'da dün fırtına nedeniyle 15 kişinin yaralandığı, 15 bin haneye de elektrik verilemediği açıklanmıştı. Tarihi rekor olarak açıklanan rüzgarın saatteki hızının ise 225 kilometreye kadar çıktığı ifade edildi.
 • 17

  İSVEÇ'TE KIRMIZI ALARM

  İSVEÇ'TE KIRMIZI ALARM
  İsveç'te şiddetli kar yağışı ve fırtına hayatı olumsuz etkilerken, yetkililer halkı olası risklere karşı uyardı. İsveç Devlet Meteoroloji Kurumu, şiddetli kar yağışı ve fırtına nedeniyle ülkenin büyük bölümünde kırmızı alarm verdi. Ülkede, kara, hava ve demiryolu ulaşımında aksamalar yaşanıyor.
 • 18

  Ülkenin çeşitli yerlerinde son iki gündür meydana gelen kazalarda 3 kişi hayatını kaybederken, 15 kişi yaralandı.

  Stockholm Arlanda Havalimanı’na inen ve kalkan uçakların zor anlar yaşaması nedeniyle pistlerin yönleri değiştirildi. Şiddetli rüzgar Nyköping kentinde de etkili olurken, Bulgaristan'dan gelen bir uçak Skavsta Havaalanı'na inemeyince, Arlanda Havalimanı'na yönlendirildi.
 • 19

  BULGARİSTAN KAR VE FIRTINAYA TESLİM

  BULGARİSTAN KAR VE FIRTINAYA TESLİM
  Bulgaristan’da da elverişsiz hava koşulları nedeniyle ülkenin birçok bölgesinde “turuncu” ve “sarı” alarm verildi. Ülke genelinde yoğun kar yağışları nedeniyle birçok okulda eğitime ara verilirken, Bulgaristan'daki en popüler kayak merkezlerinden Bansko’da şiddetli rüzgar nedeniyle teleferikler geçici olarak hizmete kapatıldı.
 • 20

  Bulgaristan’ın güneydoğusundaki Rodop dağları bölgesindeki Smolyan şehrinde rüzgar bazı binaların çatılarına zarar verirken, otobüs duraklarının metal gövdelerini de yıktı.
 • 21

  Ülkenin kuzeydoğu bölgelerinde de Dobriç kentine yakın 44 yerleşim yerinde elektrik kesintileri yaşandı ve Balkan dağı geçitlerinin büyük bir bölümü trafiğe kapatıldı.

  Yetkililer, rüzgar hızının saatte 100 kilometreye ulaştığını, ülke genelindeki trafiğin olumsuz etkilendiğini bildirdi.