Çin ilk büyük yerli yolcu uçağını üretti

ntv.com.tr

Çin’in finans merkezi Şanghay şehrinde düzenlenen törenle kamuoyuna duyurulan C919 yolcu uçağı, 158 yolcu ve 4 bin 75 kilometre mesafeli uçuşa göre tasarlandı.

 • 1

  Çin’in finans merkezi Şanghay şehrinde düzenlenen törenle kamuoyuna duyurulan C919 yolcu uçağı, 158 yolcu ve 4 bin 75 kilometre mesafeli uçuşa göre tasarlandı.

  Commercial Aircraft Corporation of China, Ltd. (COMAC) tarafından geliştirilen uçağın, gelecek yıl ilk uçuşunu gerçekleştireceği ve deneme uçuşlarının üç yıl süreceği kaydedildi.
 • 2

  1970’lerde başladığı büyük uçak üretme çalışmalarının ardından üretilen C919’un, Çin’in sivil havacılığı için bir kilometre taşı olduğu
  ifade edildi.

  Uçağın konfor, az yakıtı ve çevre dostu gibi özellikleriyle Airbus ve Boeing ile rekabet edecek güçte olduğu; dar gövdeli C919’un ayrıca, Boeing's 737 ve Airbus A320 modellerine rakip olduğu da kaydedildi.
 • 3

  COMAC’tan yapılan açıklamaya göre, söz konusu uçak için çoğu yurtiçinden olmak üzere 21 müşteriden 517 sipariş alındı.

  Yabancı müşteriler arasında yer alan Tayland’ın City Airways şirketi, geçen ay yaptığı açıklamada C919’dan 10 adet sipariş verdiğini belirtmişti.
 • 4

  Gövdesi beyaz, kuyruğu ise yeşil renkli olan uçağın boyu 39 metre.

  C919 Çin'de yapılmasına rağmen, ABD’nin GE ve Fransa'nın Safran şirketlerinin ortak girişimi olan CFM International firmasının motoru
  gibi uçağın sistemlerine yabancı firmaların tedariki kilit önemde bulunuyor.
 • 5

  Uçağın maliyeti hakkında bir açıklama yapılmazken, geçe ay, Çin İthalat ve İhracat Bankası, COMAC’ın uçak projelerine 7,9 milyar dolar finans desteği vereceğini duyurmuştu.
 • 6

  COMAC daha önce de 78-90 koltuklu ARJ küçük bölgesel jetlerini geliştirmişti ve testleri süren bu uçağın ABD semalarında uçması için
  ABD Federal Havacılık İdaresi tarafından verilen önemli sertifikadan yoksun bulunuyor.
 • 7

  COMAC, Rusya’nın United Aircraft şirketi ile birlikte geniş gövdeli C929 uçağını da üretmeyi planlıyor. Ayrıca, Çin’in güçlü ve büyük
  sivil uçak üretmek için yeni uçak motoru üreteceği yönünde de söylentiler mevcut.