Dünyada 2017'de neler oldu?

Anadolu Ajansı

Bir yıl daha sona erdi. Farklı bölgelerde yaşanan savaşlar, çatışmalar, siyasi krizler, terör saldırıları, kazalar ve doğal afetler, 2017'de de dünyanın gündemindeydi. Peki 2017'de neler yaşandı?

 • 1

  EYLÜL

  EYLÜL
  3 EYLÜL

  - Kuzey Kore, 2006'dan bu yana altıncı ve en büyük nükleer denemesini yaptı. Kuzey Kore'nin denediği 160 kiloton gücündeki hidrojen bombası, 6,1 büyüklüğünde sarsıntıya yol açtı.
 • 2

  5 EYLÜL

   - Beşşar Esed rejimi güçleri, Suriye'de Deyrizor ilinin merkezinde 3 yıllık DAEŞ kuşatmasını kırdı.

 • 3

  9 EYLÜL

  - İtalya’da 74. Venedik Film Festivali’nde büyük ödül "Altın Aslan"ı Meksikalı yönetmen Guillermo Del Toro’nun "The Shape of Water" isimli filmine verildi.

  - Terör örgütü PYD/PKK, Suriye'de ABD'nin desteğiyle terör örgütü DEAŞ kontrolündeki Deyrizor iline kuzeyden operasyon başlattı.

 • 4

  12 EYLÜL

  - Önce Karayipler ve Küba'yı ardından ABD'nin Florida eyaletini vuran Irma kasırgası, 134 kişinin yaşamına mal oldu.

  - Kuzey Kore'ye rafine petrol satışına sınırlama getiren, doğalgaz ve tekstil ihracatına ambargo uygulanmasını talep eden BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı, oy birliğiyle kabul edildi.

 • 5

  13 EYLÜL

   - Singapur'da cumhurbaşkanlığı seçimini Halime Yakub kazandı. Yakub, hem ülkesinin ilk kadın cumhurbaşkanı hem de dünyadaki ilk başörtülü cumhurbaşkanı oldu.

 • 6

  14 Eylül

  - Irak'ın güneyindeki Zikar ilinde terör örgütü DAEŞ'ın düzenlediği saldırılarda 59 kişi öldü, 96 kişi yaralandı.

  - Batı Afrika ülkesi Nijerya'da Nijer Nehri üzerinde Bagudo köyü yakınlarında teknenin alabora olması sonucu 53 kişi hayatını kaybetti.
 • 7

  15 EYLÜL

  - NASA’nın Satürn keşif aracı Cassini, gezegenin atmosferine nihai dalışını yaparak 20 yıllık görevini tamamladı.

  - Kuzey Kore, Japonya'nın üstünden geçerek 770 kilometre yüksekliğe ulaşan, 3 bin 700 kilometre mesafe katedip Pasifik'e düşen füze denemesi yaptı.

  - Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 6. Suriye konulu toplantıda, Türkiye sınırındaki İdlib ilinde oluşturulacak "çatışmasızlık bölgesi”nin sınırları konusunda anlaşmaya varıldı.

 • 8

  19 EYLÜL

  - Meksika’da merkez üssü Rabosso kenti olan, 51 kilometre derinlikte 7,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 366 kişi hayatını kaybetti.

  - Beşşar Esed rejimi güçleri, Suriye'de dört çatışmasızlık bölgesinden biri olan İdlib’de 10’dan fazla bölgeye 50’ye yakın hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda 11 sivil hayatını kaybetti, çok sayıda sivil yaralandı.

  - Bilim adamları, ışığa dayalı verileri ilk kez bir bilgisayar çipinde ses dalgaları olarak depolamayı başardı.

 • 9

  21 EYLÜL

  - Güneş Sistemi'nde Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağında daha önce eşine rastlanmamış, birbirlerinin yörüngesinde dönen iki gök cismi keşfedildi.
 • 10

  25 EYLÜL

  - IKBY bölgesinde, Irak Federal Mahkemesinin anayasaya aykırı olduğunu ilan etmesine karşın bağımsızlık referandumu düzenlendi. IKBY Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonuna göre, referandumdan yüzde 92,73 "evet" oyu çıktı.

  - Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki "çatışmasızlık bölgesi" İdlib kentiyle Hama ve Lazkiye'nin kırsalına yönelik hava saldırılarında 27 sivil hayatını kaybetti, 30 sivil yaralandı.
 • 11

  26 EYLÜL

  - Dünyanın ikinci en büyük elması olarak bilinen "Lesedi La Rona (Işığımız)" 53 milyon dolara alıcı buldu.

  - Çin'de dünyanın ilk "insansız deniz uçağı" (amfibik drone) üretildi.

  - Suudi Arabistan'da kadınlara da ehliyet alarak araç kullanma izni verildi.

 • 12

  28 EYLÜL

  - Bilim adamları göbek bağından elde ettikleri damar içi kök hücre infüzyonuyla kalp yetmezliği hastalarında kalbin fonksiyonunu iyileştirmeyi başardı.

  - Oxford, Münster ve Exeter üniversitelerindeki bilim adamları, bilgiyi işleme ve saklamada beyin gibi hareket eden bilgisayar mikroçipleri geliştirdi.
 • 13

  29 EYLÜL

  - Hindistan'ın Mumbai kentinde tren istasyonunda çıkan izdihamda 22 kişi öldü, 27 kişi yaralandı.

  - Kanada’nın New Foundland-Labrador eyaletindeki Labrador Kayalıklarında 3,95 milyar yıllık karbon kalıntılarına ulaşılmasıyla dünyadaki en eski yaşam izleri bulundu.

  - Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki İdlib ve Doğu Guta "çatışmasızlık bölgeleri"ne yapılan saldırılarda 67 sivil hayatını kaybetti.
 • 14

  EKİM

  EKİM
  1 EKİM

  - İspanyol polisi ve jandarması, Katalonya'daki bağımsızlık referandumuna izin vermedi, oy kullanma merkezlerine baskınlar yaptı.

  - Avusturya’da topluma açık yerlerde yüzün tamamının tanınmayacak şekilde örtülmesini yasaklayan ve “burka yasağı” olarak adlandırılan düzenleme yürürlüğe girdi.
 • 15

  2 EKİM

   - ABD'nin Las Vegas kentinde Stephen Paddock, konser alanında bulunan kişilerin üzerine yolun karşısındaki otelden ateş açtı. Saldırıda 58 kişi hayatını kaybetti, 525 kişi yaralandı.

   - Nobel Tıp Ödülü, biyolojik saat olarak da bilinen sirkadiyen ritmini kontrol eden moleküler mekanizmaları keşfeden Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young arasında paylaştırıldı.

 • 16

  3 EKİM

  - Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, tedavi için bulunduğu Almanya'da hayatını kaybetti.

  - Çin'de bin yıllık nadide seramik kase, 250,8 milyon yüene (37,7 milyon dolar) alıcı buldu.

  - Nobel Fizik Ödülü, yer çekimi dalgaları konusundaki çalışmaları ve keşifleri sebebiyle ABD’den Rainer Weiss, Barry Barish ve Kip Thorne adlı bilim adamlarına verildi
 • 17

  4 EKİM

  - Yahoo, 2013'teki siber saldırıda yaklaşık 3 milyar kullanıcının hesaplarının bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiğini duyurdu.

  - Nobel Kimya Ödülü, numunelerin son derece düşük sıcaklıkta incelenmesine olanak tanıyan kiro-elektron mikroskobisini geliştiren İsviçreli Jacques Dubochet, Alman Joachim Frank ve İngiliz Richard Henderson'a verildi.
 • 18

  5 EKİM

  - Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi Japon asıllı İngiliz 62 yaşındaki Kazuo İşiguro oldu.

   - Irak'ın Kerkük kentine bağlı Havice ilçesi terör örgütü DAEŞ'tan kurtarıldı.

   - Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde bir türbeye düzenlenen intihar saldırısında 24 kişi yaşamını yitirdi, 30 kişi yaralandı.

 • 19

  6 EKİM

  - Nobel Barış Ödülü'nü, Nükleer Silahların İmha Edilmesi Kampanyası (ICAN) kazandı.

  - Orta Amerika'da etkili olan tropikal fırtına Nate, bölge ülkelerinde 45 kişinin ölümüne neden oldu.

  - ABD yönetimi, Sudan'a 20 yıldır uyguladığı ekonomik yaptırımları kaldırdı.

 • 20

  9 EKİM

   - Nobel Ekonomi Ödülü, "davranışsal iktisat teorisine katkılarından dolayı" Amerikalı iktisatçı Richard H. Thaler’e verildi.

   - California eyaletinin 17 ayrı yerinde çıkan yangınlar, 1 hafta boyunca kontrol altına alınamadı. Yangınlarda 40 kişi yaşamını yitirdi.

 • 21

  15 Ekim

  - Kırgızistan'da cumhurbaşkanı seçimi yapıldı. Seçimi Sosyal Demokrat Partinin adayı Sooronbay Ceenbekov kazandı.

  - Avusturya'da Federal Meclis üyelerinin belirleneceği genel seçim düzenlendi. Seçimleri oyların yüzde 31,5'ini alan Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz liderliğindeki Avusturya Halk Partisi kazandı.

  - BM, Haiti'de 13 yıldır görev yapan barış gücü misyonunu (MINUSTAH) kapattı.
 • 22

  18 EKİM

  - Edebiyat dünyasının en saygın ödülleri arasında gösterilen Man Booker, Amerikalı yazar George Saunders'a verildi.

  - Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi’ni düzenledi. Bir haftalık kongrede Çin Devlet Başkanı ve ÇKP Merkezi Komitesi Genel Sekreteri Şi Cinping’in adı ve fikirleri parti tüzüğüne eklendi.

  - Kanada'nın Quebec eyaletinde, kadınların otobüsler dahil kamu alanlarında peçe takmaları yasaklandı.
 • 23

  20 EKİM

  - Çekya’da düzenlenen genel seçimi, Slovak asıllı milyarder ve eski Maliye Bakanı Andrej Babis’in Gayrimemnun Vatandaşlar Hareketi yüzde 29,8 oyla kazandı.

  - Lübnan Meclisi, 12 yıl aradan sonra devletin ilk bütçesini onayladı.

  - Mars'ın Güneş rüzgarıyla etkileşim içine girerek bükülen görünmez bir manyetik kuyruğu olduğu keşfedildi.

  - Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hazara Şiilerine ait bir camide düzenlenen intihar saldırısında 56 kişi yaşamını yitirdi, 55 kişi yaralandı.

  - Afganistan'ın batısındaki Gur vilayetinin Doline ilçesinde camide düzenlenen intihar saldırısında 30 kişi yaşamını yitirdi.

 • 24

  25 EKİM

  - Albert Einstein'ın 1922'de Japonya'da bir kuryeye bahşiş yerine verdiği ve mutluluğu tarif ettiği not, Kudüs'te yapılan açık artırmada 1,56 milyon dolara satıldı.

  - Kırım’da Rus mahkemesinin hapis cezası verdiği Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov serbest bırakılarak Türkiye'ye gönderildi.
 • 25

  30 EKİM

  - Suudi Arabistan, 2018 yılı itibarıyla kadınlara ülkedeki 3 stada girme izni verdi.
 • 26

  KASIM

  KASIM

  1 KASIM

   - Fransa'da 13 Kasım 2015'teki terör saldırılarından sonra ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) uygulaması kalktı.

 • 27

  2 KASIM

  - Mısır'da Keops Piramidi'ndeki Büyük Galeri'nin üstünde 30 metre derinliğinde gizli bir boşluk keşfedildi.

  - İspanya'da mahkeme, Katalonya özerk yönetiminin 8 eski bakanının tutuklanmasına, Belçika'da bulunan eski Katalan lider Carles Puigdemont ve 4 bakan hakkında Avrupa çapında tutuklama ve iade emri çıkarılmasına karar verdi.
 • 28

  4 KASIM

  - Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da televizyonda canlı yayında, Hizbullah ve İran'ı bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçlayarak istifa ettiğini açıkladı.

  - Suudi Arabistan'da ani bir kararla "yolsuzluk davaları" çerçevesinde başta Kraliyet Muhafızları Bakanı Prens Mutab bin Abdullah ve Prens El-Velid bin Talal olmak üzere çok sayıda prens, bakan ve iş adamı gözaltına alındı.
 • 29

  7 KASIM

  - Meksika'daki Büyük Milimetre Teleskobu, evrendeki en eski gök formlarından biri olan, 12,8 milyar yıllık galaksiyi kayda aldı.
 • 30

  8 KASIM

  - Mikroblog uygulaması Twitter, tekil paylaşımlardaki 140 karakter sınırını, 280 karaktere çıkardı.
 • 31

  10 KASIM

  - Çin'de yapılan arkeolojik kazılarda en az 2 bin yıllık banyo ortaya çıkarıldı.
 • 32

  12 KASIM

  - Çin'de "Bekarlar Günü" olarak kutlanan 11 Kasım’da alışveriş çılgınları, 24 saatte yaptıkları 25,3 milyar dolarlık alışverişle yeni bir dünya rekoru kırdı.
 • 33

  14 KASIM

   - Amerikan Mattel firması, ABD'yi olimpiyatlarda temsil eden ilk başörtülü sporcu İbtihaj Muhammed'i model alan bebek üretti.

 • 34

  15 KASIM

  - Leonardo da Vinci'nin Hazreti İsa’yı resmettiği "Salvator Mundi" adlı tablosu, 450,3 milyon dolara alıcı bularak şimdiye kadar bir açık artırmada en yüksek fiyata satılan sanat eseri oldu. New York Times gazetesi bir hafta sonra yaptığı haberinde tablonun gizli alıcısının Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman olduğunu iddia etti.

 • 35

  17 KASIM

  - Tesla firması ilk elektrikli tırını tanıttı. Üretimine 2019 yılında başlanacak tır, şarj edildikten sonra 804 kilometre yol gidebiliyor.

  - Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın elinde bulundurduğu son kasaba Rava geri alındı.

  - Beşşar Esed rejiminin Suriye'nin başkenti Şam'da ablukada tuttuğu Doğu Guta bölgesine düzenlediği saldırılarda 17 sivil hayatını kaybetti.

 • 36

  21 KASIM

  - Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, 37 yıldır yürüttüğü görevinden istifa etti.

  - Irak'ta Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Tuzhurmatu ilçesinde bombalı araçla düzenlenen saldırıda 21 kişi öldü, 52 kişi yaralandı.
 • 37

  23 KASIM

  - Bangladeş ve Myanmar, gördükleri zulümden kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların topraklarına geri dönmesi konusunda anlaştı.

  - Amerikan pil ve elektrikli araç üreticisi Tesla, Güney Avustralya'da "dünyanın en büyük lityum iyon pilinin" yapımını tamamladı.
 • 38

  27 KASIM

  - İngiltere kraliyet tahtı varislerinden Prens Harry, Amerikalı oyuncu Meghan Markle ile nişanlandı.

  - Beşşar Esed rejiminin Suriye'nin başkenti Şam'da Doğu Guta bölgesindeki yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda 18 sivil yaşamını yitirdi.

  - Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Agung Yanardağı'nda volkanik hareketliliğin artması nedeniyle bölgedeki 40 bin kişi tahliye edildi.

  - Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ülkesinin istikrarı için görevinin başında olmaya devam edeceğini duyurdu.

 • 39

  28 KASIM

  - İngiltere'de Oxford Belediye Meclisi, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'ye verdiği "Oxford Özgürlük Nişanı"nı geri aldı.

  - Suriyeli muhaliflerin tek çatı altında geldiği 8. tur görüşmeler beş aylık bir aranın ardından İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.
 • 40

  ARALIK

  ARALIK
  1 ARALIK

  - Bangladeş'i ziyaret eden Papa Franciscus, önceki Myanmar ziyaretinde kullanmaktan kaçındığı, Arakanlı Müslümanların etnik adı "Rohingya" kelimesini ilk kez kullandı.

  - Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in, Rusya'nın eski Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile yaptığı görüşmeler konusunda Federal Soruşturma Bürosuna (FBI) yalan söylediğini itiraf etti.
 • 41

  2 ARALIK

  - ABD'li teknoloji devi Apple'ın Paris'teki mağazasını üç saat boyunca işgal eden protestocular "Vergini öde!" sloganlarıyla şirketin Avrupa ülkelerinde vergiden kaçınmak için yaptığı düzenlemeleri eleştirdi.

  - Kanada’nın Montreal kentinde yerin altında buz devrine ait olduğu belirtilen 15 bin yıllık mağara bulundu.
 • 42

  6 ARALIK

  - ABD, Kudüs'ü resmen "İsrail'in başkenti" olarak tanıdı. ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Kudüs'le ilgili yeni yaklaşımını açıklayarak "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir. Dışişleri Bakanlığına, Tel Aviv'deki büyükelçiliğimizin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatını verdim." dedi.
 • 43

  8 ARALIK 

  Sanal para birimi Bitcoin'in değeri 19 bin doları aşarak yeni bir rekor kırdı.

 • 44

  13 ARALIK

  - İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) ülkeleri, Türkiye’nin dönem başkanlığında İstanbul’da düzenledikleri olağanüstü zirvede, ABD’nin tanıma adımını kınayan ve Doğu Kudüs’ü “Filistin Devletinin işgal altındaki başkenti” olarak tanıyan İstanbul Deklarasyonuna imza attı. İslam ülkeleri, bütün dünya devletleri Filistin Devletini ve Doğu Kudüs’ü onun işgal altındaki başkenti olduğunu tanımaya davet etti.