Ermeni iddialarının Alman meclisinde onaylanması dünya basınında

DHA

Almanya Parlamentosu'nun 1915'te meydana gelen olayları "soykırım" olarak tanımlayan oylamasının ardından, Türkiye'nin tepki olarak Berlin Büyükelçisi'ni geri çağırması İngiltere basınında geniş yer buldu.

 • 1

  Almanya Parlamentosu'nun 1915'te meydana gelen olayları "soykırım" olarak tanımlayan oylamasının ardından, Türkiye'nin tepki olarak
  Berlin Büyükelçisi'ni geri çağırması İngiltere basınında geniş yer buldu.

 • 2

  Sadece, Angela Merkel'in başkanlüğını yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU milletvekili Bettina Kudla (fotoğrafta), 'hayır' oyu verdiği oylamanın (HABERE GİT) , Avrupa'nın mülteci krizini çözmek için Türkiye'ye ihtiyaç duyduğu kritik bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çekti. 

  (NOT: 631 sandalyeli Alman meclisindeki oylamaya kaç milletvekilinin katıldığı açıklanmazken, 1 ret oyunun yanı sıra 1 de çekimser oy çıktı)

 • 3

  İngiliz basınının sözde soykırım oylaması değerlendirmeleri şu şekilde oldu:

  Financial Times:

  "Almanya soykırım oylamasıyla Türkiye'yi kızdırdı. Almanya Parlamentosu'nun 1915 olaylarını Ermeni soykırımı olarak kabul etmesi, Almanya'nın Türkiye ile ilişkilerini zarara uğratabilir ve Avrupa'nın göçmen kriziyle mücadelesini daha da zorlaştırabilir."
 • 4

  BBC:

  "Oylamadan sonra Türkiye, elçisini geri çağırdı. Almanya Parlamentosu'nun 1915 olaylarını 'soykırım' olarak kabul etmesini protesto eden
  Türkiye, Berlin Büyükelçisi'ni geri çağırdı. Türkiye, oylamayı "saygısız ve bilgisizlik" örneği olarak nitelendi. Oylama, göçmenlerin kontrolü konusunda Türkiye'nin yardımına gerek duyulduğu dönemde Türkiye ile Almanya arasındaki tansiyonu yükseltti."
 • 5

  Guardian:

  "Alman milletvekillerinin 1915 olaylarını 'Ermeni Soykırımı' olarak tanımlamalarının ardından Türkiye, Berlin Büyükelçisini geri çağırdı. Türkiye Cumhurbaşkanı söz konusu kararın Türk-Alman ilişkilerini ciddi şekilde etkileyeceğini söyledi."
 • 6

  (NOT: Fotoğrafta oylama esnasında Başbakan Merkel'in koltuğu görülüyor)

  Telegraph:

  "Parlamento oylaması, AB ile Türkiye arasındaki hassas göçmenlik anlaşmasının riske girmesi endişeleri sırasında yaşanırken, Türkiye halen yüzbinlerce mülteciyi Avrupa'ya göndermek ve anlaşmayı bozmakla tehdit ediyor."


  Independent:

  "Parlamento'daki oylama, Avrupa Birliği'nin mültecileri geri kabul eden Türkiye'ye ihtiyacı olduğu hassas bir dönemde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel'i telefon ile arayarak iki ülke arasındaki ilişkilerin bu oylamadan sonra zarara uğrayacağı uyarısında bulunduğunu söyledi."
 • 7

  Daily Mail:

  "Soykırım oylamasından sonra Türkiye elçisini geri çağırdı. Almanya Parlamentosu perşembe günü büyük bir çoğunlukla 1915 olaylarını Ermeni soykırımı olarak oyladı. Oylama, Ankara'nın, Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenlerin akışını durdurmakta önemli bir rol oynadığı sırada gerçekleşti."
 • 8

  New York Times:

  "Alman Parlamentosu'nun 1915 olaylarını soykırım olarak tanıması, Türkiye'yi kızdırdı.

  Türk hükümeti oylamayı "geçersiz" olarak nitelerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'daki büyükelçiyi Ankara'ya çağırdı.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Kendi tarihindeki karanlık sayfaları kapatmanın yolu sorumsuz ve mesnetsiz Meclis kararlarıyla başka ülkelerin tarihini karalamak değildir" tweet'ini attı."

 • 9

  Washington Post:

  "Türkiye, Almanya'nın "soykırım" iddialarını tanımasını protesto ediyor.

  Alman Parlamentosu'nun "soykırım" kararı Türk hükümetinden sert tepkiler çekerken, Almanya büyükelçisi de geri çağırıldı. 

  Oylamada sadece Angel Merkel'in partisi CDU milletvekili ret oyu verdi. "