Kuzey Kore'nin nükleer geçmişi

NTV Haber

Sabah saatlerinde Kore yarımadasında richer ölçeğiyle 5.1 şiddetinde bir sarsıntı meydana geldi. Bu sarsıntının kaynağı bir deprem değil, Pyongyang yönetiminin gerçekleştirdiği 4. nükleer denemeydi. Kim Jong Un liderliğindeki Kuzey Kore, ilk kez hidrojen bombası demesi gerçekleştirdiğini tüm dünyayla paylaştı. Peki Kuzey Kore bugüne nasıl ulaştı? İşte Kuzey Kore'nin nükleer geçmişi.

 • 1

  Sabah saatlerinde Kore yarımadasında richer ölçeğiyle 5.1 şiddetinde bir sarsıntı meydana geldi. Bu sarsıntının kaynağı bir deprem değil, Pyongyang yönetiminin gerçekleştirdiği 4. nükleer denemeydi. Kim Jong-Un liderliğindeki Kuzey Kore, ilk kez hidrojen bombası demesi gerçekleştirdiğini tüm dünyayla paylaştı. Peki Kuzey Kore bugüne nasıl ulaştı? İşte Kuzey Kore'nin nükleer geçmişi.
 • 2

  Kuzey Kore, 1994'te Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan, 2003'teyse Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'ndan çekildi.
 • 3

  Bu sırada çok sayıda füze demesi gerçekleştirdi. Ancak Kuzey Kore'nin nükleer programındaki önemli tarihlere bakacak olursak, ilk olarak 2005 yılı öne çıkıyor.
 • 4

  2005'te Kuzey Kore, ilk kez nükleer silah ürettiğini açıkladı. Açıklama, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. Açıklamada, "Bush yönetiminin Kuzey Kore'yi tecrit ve bastıma politikalarına karşı kendimizi korumak için nükleer silah ürettik" denildi.
 • 5

  2006'da ilk nükleer deneme gerçekleştirildi. Bu deneme, Punggye-ri nükleer deneme alanında yapıldı. Bu yeraltında gerçekleştirilen bir nükleer denemeydi.
 • 6

  2007'de batıyla nükleer müzakereler başladı. Kuzey Kore'ye nükleer programından vazgeçmesi karşılığında ekonomik yardım masadaydı. Ancak, aralarında ABD'nin de olduğu 6 ülke ile yürütülen bu görüşmeler, 2009'da çıkmaza girdi.
 • 7

  Kuzey Kore, 2009'da nükleer müzakere masasından ayrıldıktan 1 ay sonra, 2. nükleer denemesini gerçekleştirdi. Adres yine Punggye-ri nükleer deneme alanıydı. Yeraltında yapılan denemenin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden bir kınama geldi. Nükleer deneme, ülkenin eski lideri Kim Jong-ill'in hasta olduğu bir dönemde yapıldı. Amaç, batıya,, ülkenin her hangi bir iktidar boşluğunda olmadığı mesajı vermekti.
 • 8

  2013'te de 3. nükleer deneme gerçekleştirildi. 4.9'luk bir sarsıntıya neden olan bu deneme uzmanlara göre bir nükleer bombanın izlerini taşıyordu. Kuzey Kore'den yapılan açıklamadaysa, minyatür ve hafif bir nükleer silahın denendiği duyuruldu.
 • 9

  2015'te Kuzey Kore, denizaltından balistik füze fırlattığını açıkladı.. Ancak, komşusu bu açıklamaya şüpheyle yaklaştı.
 • 10

  Son olarak bugüne geliyoruz. Kuzey Kore bugün, hidrojen bombası denemesi yaptığını dünyaya duyurdu.