Soçi'de Suriye zirvesi

Suriye'nin geleceği için büyük önem taşıyan Rusya'nın Soçi şehrindeki görüşme sona erdi. Rusya'nın ev sahipliğinde yapılan zirve öncesi konuşan Putin, "Suriye'de siyasi uzlaşı için yeni bir aşamaya geldik" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, "Bugün kritik kararlar alacağımızı düşünüyorum" açıklaması yaptı.

 • 1

  Rusya'nın Soçi kentinde Suriye'nin geleceğinin konuşulduğu üçlü zirve sona erdi. Soçi'deki üçlü zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani katıldı.
 • 2

  PUTİN: SİYASİ SÜREÇ CENEVRE SÜRECİYLE TAMAMLANACAK

  PUTİN: SİYASİ SÜREÇ CENEVRE SÜRECİYLE TAMAMLANACAK

  Üçlü zirve öncesi açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Türkiye ve İran sayesinde Suriye'de DAEŞ engellendi. Siyasi çözüm Cenevre süreciyle tamamlanacak. BM kararına uygun olarak etnik uzlaşı sağlanmalı. Barış sağlanması için tüm taraflar tavizlerde bulunmalı" açıklamasında bulundu.

 • 3

  RUHANİ: İŞBİRLİĞİNDEN MEMNUNUM

  RUHANİ: İŞBİRLİĞİNDEN MEMNUNUM

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, "Barış süreci konusunda işbirliğinden memnunum. Suriye'deki tüm terör hücreleri ortadan kaldırılmalı. Suriye hükümetinin davet etmediği yabancı askeri varlıklar kabul edilemez" dedi.

 • 4

  ERDOĞAN: KRİTİK KARARLAR ALACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

  ERDOĞAN: KRİTİK KARARLAR ALACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, "Tüm konuları üçlü formatta ele alma fırsatımız oldu. Zirve yıllardır süren trajedinin bitmesi için önemli. Bugün kritik kararlar alacağımızı düşünüyorum" şeklinde konuştu.

 • 5

  Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Geçen hafta Putin’le etraflıca bir değerlendirme yapmıştık. Muhterem kardeşim Ruhani’nin de burada olmasıyla tüm konuları üçlü formatte ele alma fırsatımız oldu. Astana süreci sahada olumlu gelişmelerin yaşanmasına vesile oldu. Zirve yıllardır süren trajedinin bitmesi için önemli. Geldiğimiz nokta önemlidir ama yeterli değildir. Suriye halkının kabul edebileceği kalıcı ve muteber bir siyasi çözümün tesis edilmesi için ilgili tüm çevrelerin katkıyı sağlaması elzemdir. Biz bu zirveye güzel bir hazırlık yaptık. Bugün kritik kararlar alacağımıza inanıyorum."

 • 6

  RUHANİ İLE 40 DAKİKALIK GÖRÜŞME

  RUHANİ İLE 40 DAKİKALIK GÖRÜŞME

  Üçlü zirve öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Soçi'de Sanatoryum Rus'ta bir araya geldi. İki lider arasındaki görüşme 40 dakika sürdü.

  DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU DA SOÇİ'DE 

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetlisi olarak özel uçak "TUR" ile saat 13.15'te Soçi kentine gelmişti. 

 • 7

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nden, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ve bazı ilgililer uğurlamıştı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da Soçi'ye gitti.

 • 8

  Soçi'deki üçlü zirvenin tek gündemi ise Suriye'deki geçiş süreciydi. Zirvede Suriye'de siyasi çözümün sağlanması için atılacak adımlar, şiddetin azaltılması için alınacak önlemler, terör örgütleriyle mücadele ve insani yardımların bölgeye ulaştırılması gibi başlıklar ele alındı.
 • 9

  BAŞBAKAN YILDIRIM: ÖNEMLİ BİR KARAR AÇIKLANACAK

  BAŞBAKAN YILDIRIM: ÖNEMLİ BİR KARAR AÇIKLANACAK

  Öte yandan İstanbul'da konuşan Başbakan Binali Yıldırım da, zirvede önemli bir kararın açıklanacağını söylemişti.