'Yeraltının Everesti'ne iniş

National Geographic

Özbekistan’ın ücra bir köşesindeki sıradağların derinliklerine inen mağaracılar, yeraltının Everest’i olabilecek bir labirenti keşfediyor.

 • 1

  Yazar Mark Synnott, Özbekistan’ın Boysuntov Sıradağları’ndaki sarp kayadan iple iniş yapıyor. Bu kireçtaşı kayanın içinde dolambaçlı bir yeraltı dünyası yatıyor. Günümüze kadar Dark Star’da sekiz keşif gezisi yapıldı. Mağaranın ne kadar derine indiği bilinmiyor. 

 • 2

  Full Moon Salonu buz kristalleriyle dolu. 250 metre uzunluktaki bölme Dark Star’da keşfedilen en büyük oda. Mağara sisteminin tamamı jeolojik açıdan bir zaman kapsülü: Mineral tortular binlerce yıllık bir iklim tarihi barındırıyor. 

 • 3

  Mağaranın dışında hava sıcaklığı 38 derece. İçeride ise sıcaklık –1 ile 3 derece arasında değişiyor. Bu küçük farkın ortama etkisi büyük: Ekip üyeleri derinlere indikçe mavi buzun yerini çıplak kayalar alıyor. 
   

 • 4

  Zhenya Tsurikhin serbest asılı bir ipe tırmanıyor. Dark Star’ın geçitleri derinlerde olabilir ama çoğu yine de deniz seviyesinin 3 bin metre üzerinde. Bu rakımdaki düşük hava basıncı, mağaraları keşfetmenin fiziksel zorluklarını artırıyor. 
   

 • 5

  Kaygan bir kayada dikilen Synnott, buz gibi suya düşmemesi gerektiğini biliyor. Burada ıslak giysiler kurumuyor. Hipotermi, kırık bir bilek ya da kaybolmak Dark Star’daki tehlikelerden yalnızca birkaçı. 

  Devamını National Geographic Türkiye’nin Mart 2017 sayısında veya iPad/iPhone edisyonlarında okuyabilirsiniz.