85 milyar dolarlık anlaşma Game of Thrones'un akıbetini etkiler mi?

ntv.com.tr

 • 1

  ABD'li telekomünikasyon şirketi AT&T'nin, televizyon, sinema ve eğlence sektörü devi Time Warner'ı yaklaşık 85 milyar dolara satın alacağını duyurmasının ardından sektörde en çok konuşulan konu dev satın almanın oluşturacağı olası tekelleşme oldu. Bu satın alma ile Game of Thrones'un da yeni yayıncısı olan AT&T'nin dizi sektöründe nasıl bir strateji izleyeceği merakla bekleniyor.
 • 2

  Uzmanlar, ABD'nin en büyük 2'nci GSM operatörü AT&T gibi bir telekomünikasyon şirketinin, Time Warner büyüklüğündeki bir eğlence devini satın almasının federal yasalara göre tekel sorunu oluşturabileceğini vurguluyor. Konu ile ilgili BBC'ye konuşan rekabet avukatı Amanda Wait, yetkililerin bu satın almanın olası etkileri hakkında detaylı bir inceleme yapması gerektiğini vurguladı.
 • 3

  DİZİLERDE TEKELLEŞME OLUR MU?

  BBC'nin sorularını yanıtlayan Wait, AT&T'nin bu satın alma ile Game of Thrones (Taht Oyunları, Time Warner'ın bünyesinde bulunan HBO'nun en çok izlenen dizilerinden biri) gibi dizileri diğer ağlardan uzak tutabileceği uyarısında bulundu. Başka bir deyişle Game of Thrones'un yayınlandığı platformların sayısında bir azalma olabilir. Zira diziden sağlayacağı reklam gelirini artırmak için böyle bir strateji izleyebileceği belirtilen AT&T, diziyi sadece kendi bünyesinde bulunan mecralardan yayınlayabilir.
 • 4

  SATIN ALDIĞI KANALLARI ÖN PLANA ÇIKARABİLİR

  Her ne kadar AT&T ve Time Warner'ın yetkilileri tarafından yapılan "satın alma için veto kararı çıkmaz" açıklamasına rağmen Wait'e göre, bir başka olası sorun ise, AT&T'nin elindeki gücü kullanarak diğer HBO ve Time Warner'ın bünyesinde bulunan diğer kanalları öne çıkararak haksız rekabete yol açma ihtimali.
 • 5

  RAKİPLER "ANLAŞMA İNCELENMELİ" DİYOR

  Satın alma kararından sonra Time Warner'ın rakiplerinden de dikkat çeken açıklamalar geldi. Disney'in CCO'su (Kurumsal İletişim Müdürü) Zenia Mucha, bu denli büyüklükteki bir satın almanın ciddi bir incelemeye tabi olması gerektiğini vurguladı. 85 milyar dolara satın alınan şirketin bir başka rakibi Netflix'in CCO'su Ted Sarandos, Cumartesi günü Southern California Üniversitesi'nde düzenlenen bir oturumda benzer bir çağrıda bulunmuştu.
 • 6

  TRUMP: SEÇİLİRSEM ANLAŞMAYI VETO EDECEĞİM

  Cumhuriyetçi Parti'den başkan adayı ve iş adamı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada, 8 Kasım'daki seçimlerde ABD başkanı seçilmesi durumunda kuracağı hükümetin, medya endüstrisinde "gücün daha az elde bütünleşmesi" kaygısıyla AT&T'nin Time Warner'ı satın almasını onaylamayacağını söylemişti.
 • 7

  Başkanlık yarışında Trump'ın rakibi olan Demokrat Parti'nin adayı Clinton henüz konu ile ilgili bir açıklama yapmadı. Ancak Clinton'ın sözcüsü Brian Fallon, söz konusu satın almanın pek çok soru işareti barındırdığını belirtti. Fallon, İngiliz Guardian gazetesine yaptığı açıklamada anlaşma ile ilgili kesin bir hükme varmadan önce daha çok bilgi sahibi olunmasının gerektiğinin de altını çizdi.
 • 8

  DEV SATIN ALMANIN ALTINDA YATAN NEDEN NE?

  Tekelleşme tartışmalarının yanında AT&T'nin ne den bu derece büyük bir yatırım için karar verdiği sorusu da en çok tartışılan konulardan biri. Wired'da konu ile ilgili bir makale kaleme alan Klint Finley, Facebook, Google ve Amazon gibi internet çıkışlı şirketlerin telekomlaşma sürecine girerek AT&T gibi şirketleri tehdit etmeye başladığının altını çiziyor.
 • 9

  AT&T CEPHEYİ GENİŞLETİYOR

  Online alışveriş devi Amazon'un Avrupa'da internet hizmeti vermeye hazırlandığının, Google'ın ve Facebook'un da benzer adımlar attığını anımsatan Finley, bu duruma karşı AT&T'nin cepheyi genişlettiğini ve kendi alanında yatırımlar yapan firmalara karşı yeni sektörlere adım attığını belirtiyor.
 • 10

  Satın alma ile birlikte AT&T, Time dergisi, Warner Bros, New Line Cinema, CNN International, TNT ve dizi devi HBO'nun yeni sahibi olacak