Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrasya Tüneli'nden geçti

ntv.com.tr, Anadolu Ajansı

20 Aralık’ta açılacak olan Avrasya Tüneli'nde asfalt çalışması tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün kendi kullandığı makam otomobiliyle tünelden ilk geçişi gerçekleştirdi. Erdoğan'a geçişte Başbakan Yıldırım ve Ulaştırma Bakanı Arslan da eşlik etti.

 • 1

  Asfalt çalışması tamamlanan tünelin Harem'deki şantiyesine gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada makam otomobilinin şoför koltuğuna oturdu.
 • 2

  Erdoğan'ın yanına Başbakan Binali Yıldırım, arka koltuğa da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan bindi.
 • 3

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, kullandığı makam aracıyla Harem'den Avrasya Tüneli'ne girerek, Avrupa yakasına geçti.
 • 4

  Erdoğan, buradan dönüş yaparak, yeniden Harem'e geldi.
 • 5

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Harem'deki şantiyede tünele ilişkin brifing verildi.
 • 6

  Erdoğan, brifingin ardından yaptığı konuşmada, bugün Türkiye'nin tarihi projelerinden birinin daha son testini yaptıklarını belirterek, 20 Aralık'ta tünelin açılışının yapılacağını bildirdi.
 • 7

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 yılda ulaşım sektöründe tarihi adımların atıldığını vurgulayarak, "'Olmaz' denilenler hamdolsun oldu, 'yapılamaz' denilenler yapıldı. 'Bırakın canım bunlar palavra' diyenler, aldandı ve bunlar hayata hamdolsun geçirildi. Bizler doymadık, 'Çok çalışacağız, çok gayret edeceğiz' ve milletimizin asırlardır beklentilerini inşallah gerçekleştirmek suretiyle hayata geçireceğiz' dedik" diye konuştu.
 • 8

  Bugün itibarıyla Marmaray'ı kullanan kişi sayısını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a sorduğunu ve 156 milyon yanıtını aldığını aktaran Erdoğan, "29 Ekim 2013'ten bugüne 156 milyon Marmaray'dan, Asya kıtasından Avrupa, Avrupa kıtasından Asya'ya geçmiş oldu. Tabii bunlar hayaldi, gerçek oldu. Şunu da biliyorduk, hayali olmayan bir şeyin gerçeği de olmazdı. Bunlar o inancın, o azmin içinde olanların gerçekleştireceği işlerdir. Bu gerçekleşti. Bu raylı sistemdi. Şimdi lastikli sisteme geçiyoruz. Lastikli sistem çift katlı. Az önce bizler, 'Şöyle bir test yapalım' dedik, Asya'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan Asya'ya aracımızla gittik, döndük" dedi.
 • 9

  Erdoğan, Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacak Kanal İstanbul Projesi'nin de yakın bir zaman içinde ihalesinin yapılacağını bildirdi.
 • 10

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, tünelin çıkışında trafik sıkışıklığı olmaması için de hassasiyetle çalışıldığını aktararak, "Her şeye rağmen yatırımlarımızı sürdürdüğümüz ve 2023 vizyonumuzla birlikte de hedefe emin adımlarla yürüdüğümüz modern Türkiye'nin geleceğinde sizleri el ele, omuz omuza, özellikle 15 Temmuz akşamı bize o alçaklığı, o vahşeti yaşatanlara gereken cevabı gerektiği yerde veren bütün milletime, ekranları başında bizi izleyen milletime inanarak söylüyorum. Burada bir şeyi daha söylüyorum. Yenikapı ruhunu zedelemeye çalışanlara da ben inanıyorum ki, millet olarak, milletçe en güzel cevabı, her yerde veriyorsunuz, vermeye devam edeceksiniz. Buna da inanıyorum. Şimdi de diyorum ki, 20 Aralık'ta inşallah açılışı yaparken (Avrasya Tüneli) sizlerle bir arada olacağız" ifadelerini kullandı.
 • 11

  ÇALIŞMALAR 7/24 DEVAM EDİYOR

  ÇALIŞMALAR 7/24 DEVAM EDİYOR

  Yap-işlet-devret modeliyle Türk- Kore Ortak Girişimi ATAŞ sorumluluğunda, otomobiller için İstanbul Boğazı'nın altına yapılan 14,6 kilometrelik Avrasya Tüneli Projesi'nde çalışmalar 7/24 devam ediyor.

 • 12

  KAZLIÇEŞME-GÖZTEPE 15 DAKİKA

  KAZLIÇEŞME-GÖZTEPE 15 DAKİKA
  Avrasya Tüneli, Göztepe-Kazlıçeşme arasında seyahat süresini 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek.
 • 13

  GİŞELER TAMAMLANIYOR

  GİŞELER TAMAMLANIYOR
  Avrasya Tüneli'nde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde uygulanan Serbest Geçiş Sistemi yerine hali hazırda Boğaz Köprüsü'nde uygulanan şeritler arası ada barındıran gişe yapıları yapılacak. Ücret toplama sadece otomatik sistemler üzerinden yapılacak olup trafik sıkışıklığına yol açabilecek nakit toplama olmayacak. Buna karşın OGS ve HGS kullanıcıları için farklı şeritler olmayacak, tüm şeritlerden geçiş yapılabilecek.
 • 14

  Yerin 106 metre altında inşa edilen tünelden günde 100 bin araç geçecek.

 • 15

  TABELALAR YERLEŞTİRİLDİ

  TABELALAR YERLEŞTİRİLDİ
  Proje kapsamında, Kazlıçeşme 'U Dönüş' yapısı tamamlanırken, Yenikapı ve Samatya alt geçitlerinin imalatı ve diğer yol işlerinde son aşamaya gelindi. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasındaki bağlantı yollarına tünel istikametini gösteren tabelalar da yerleştirildi.
 • 16

  AÇILIŞ 20 ARALIK'TA

  AÇILIŞ 20 ARALIK'TA
  2011 yılında başlanan, 1 milyar 250 milyon dolarlık yatırımla yapılan tünelin açılışının 20 Aralık'ta yapılacağı belirtildi.
 • 17

  Türkiye'de ilk kez bir tünelde tam LED aydınlatma kullanılacak. Tünelde kademeli aydınlatma sistemi de uygulanacak. Böylece tünel giriş ve çıkışlarında sürücülerin tünele ve gün ışığına kolayca adapte olmaları sağlanacak. Radyo frekanslarından sürücüler bilgilendirilecek. Diğer tünellerden farkı ise alt ve üst bölümlerdeki araçlara farklı frekanslardan bilgilendirilme yapılacak olması.

 • 18

  600 METREDE BİR CEP VAR

  600 METREDE BİR CEP VAR
  Tünelde arıza yapan araçlar için her 600 metrede bir cep şeritleri bulunuyor. 7/24 kapalı devre kamera ve olay algılama sistemleriyle izlenecek tünelde, acil bir durumda hızla müdahale edilebilecek.