Liseliler okula maskeyle gitti (#MaskemdenKorkma)

ntv.com.tr

Başka hastalıklarda da kullanılıyor ama daha çok kanser tedavisi gören ve bağışıklık sistemi baskılandığı için enfeksiyona açık hale gelen hastalar, kendilerini çevredeki fırsatçı enfeksiyonlardan korumak için maske takıyor. Ancak kalabalık mekanlarda maske kullanan birçok kanser hastası, çevredekilerin bakışlarından ve tepkilerinden rahatsız oluyor. HABER: TÜLAY KARABAĞ

 • 1

  Hasta dernekleri zaman zaman bu konuda toplumsal duyarlılığı artırmak, maskenin korkulacak bir şey değil, sadece hastayı enfeksiyondan koruyacak bir önlem olduğunu anlatmaya çalışıyor, bilgilendirme çalışmaları yapıyor.
 • 2

  Kanserle Dans Derneğinin 2 yıldır #MaskemdenKorkma etiketi ile sosyal medya üzerinden yürüttüğü kampanya da bu konudaki toplumsal empatiyi ve duyarlılığı artırmayı amaçlıyor.
 • 3

  Benzer bir duyarlılık örneği İstanbul Çakmaklı Cumhuriyet Anadolu Lisesi 9-F sınıfı öğrencilerinden geldi. Tuğrul Alan ve arkadaşları, kan kanseri tedavisi gören ve okula maske ile gelen arkadaşlarıyla empati yapmak ve ona destek vermek için maske takarak okula gitti.
 • 4

  “MASKEDEN KORKMAMAK GEREKTİĞİNİ DUYURMAK İSTEDİK”

  15 yaşındaki Tuğrul Alan, “Kanserle mücadele eden arkadaşımızın hayalini gerçekleştirmek için tek yürek olduk. Öğretmenlerimizle görüştükten sonra fikrimizin gerçekten güzel olduğunu anladık. Okulun ilk saatlerinde maskelerimizi takıp derse girdik ve arkadaşımıza büyük bir süpriz oldu” diyor.
 • 5

  “ARKAMDA KOCAMAN BİR ORDU VARMIŞ GİBİ HİSSETTİM”

  İsmini vermek istemeyen ve enfeksiyondan korunmak için okula maskeyle giden öğrenci ise arkadaşlarının bu davranışından son derece memnun. Duygularını, “Yapılan şey bana, arkamda kocaman bir ordu varmış gibi hissettirdi. Çok mutlu oldum. Sanki hemen iyileşecekmişim gibi, güvendeymişim gibi... Herkese teşekkürler. Sizin sayenizde korkmayı unuttum” sözleriyle dile getiriyor.
 • 6

  Kanserle Dans Derneğinden Ebru Özer, “Maskemden Korkma” fikrinin, kanser tanısı almış hastalarla empati kurmak, onlara destek olmak için ortaya çıkmış bir kampanya olduğunu söylüyor ve ekliyor:
 • 7

  “ÇOCUKLARINI, KANSER HASTASI ÇOCUKLARLA OYNATMAYANLAR BİLE VAR”

  “Fakat bu kampanyada altını özellikle çizmek istediğimiz konu; kanserin bulaşıcı bir hastalık olmadığı. Kanser hastaları olası enfeksiyonlardan korunmak amacıyla maske takar. Hastaların hikayelerini dinleyince insanların onlardan kaçtıklarını, kanser tanısı almış çocuklarla kendi çocuklarını oynatmak istemediklerini ve hatta maske taktıkları için kanser hastalarıyla tokalaşmadıklarını ve toplu taşıma araçlarında yanlarına oturmadıkların bile duyduk.
 • 8

  “KANSER BULAŞICI DEĞİLDİR”

  Toplumun bu yanlış algısından dolayı kanser tanısı almış hastalar sosyal ortamlara rahatlıkla girip çıkamıyorlar ve irite edici bakışlardan uzaklaşmak için eve kapanmak zorunda kalıyorlar. Oysaki kanser hastaları, virüs ve bakterilerden korunmak için maske takarlar. Maske takanların çevreye hastalık bulaştırmadıklarının, kanserin bulaşıcı olmadığının, hastaların kendilerini korumak adına maske taktıklarının farkında ve bilincinde olalım.”
 • 9

  "ARKADAŞLARINI YALNIZLIĞA TERK ETMEDİLER"

  Tuğrul Alan’ın attığı mesajı okuyunca dernek arkadaşlarıyla büyük bir sevinç yaşadıklarını söyleyen Özer, “Çünkü çocuklar arkadaşlarıyla empati kurmuş, onu ısrarla aralarında görmek istediklerini göstermişler. Onu yalnızlığa terk etmemişler, her konuda destek olduklarını yüzlerindeki gülümseyişlerle belirtmişler. Bu çok güzel ve örnek olacak bir davranış” diyor.
 • 10

 • 11

 • 12

 • 13