75. Altın Küre (Golden Globes) sahiplerini buluyor (75. Altın Küre adayları)

Oscar ödüllerinin habercisi olarak nitelenen 75. Altın Küre Ödülleri 8 Ocak'ta sahiplerini bulacak. Törenin sunuculuğunu Amerikalı komedyen Seth Meyers yapacak. 2018 Golden Globes adaylarına ise Guillermo del Toro'nun The Shape of Water (Aşkın Gücü) filmi 7 adaylıkla damga vurdu. Fatih Akın'ın Aus dem Nichts / In the Fade (Paramparça) adlı filmi Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar aday adaylığının yanında Yabancı Dilde En İyi Film dalında Altın Küre ödülüne de aday gösterildi.

  • 1

    Her yıl film ve televizyon dizilerine verilen, Oscar ödüllerinin habercisi olarak nitelendirilen 75. Altın Küre ödülleri sinemaseverler tarafından bu yıl da heyecanla bekleniyor. 

    7 Ocak’ı 8 Ocak’a bağlayan gece sahiplerini bulacak olan Altın Küre, saat 03.00 itibarıyla FOXLIFE ekranlarında yayınlanacak. Tören programı 03.00’teki kırmızı halı canlı yayınıyla başlayacak ve 04.00’te başlayan ödül töreni ile devam edecek.

    1944 senesinden itibaren verilmeye başlanan ve pek çok kategoride ödüllerin dağıtıldığı Golden Globes’ın (Altın Küre) sunuculuğunu Amerikalı komedyen Seth Meyers yapacak.

  • 2

    ALTIN KÜRE'YE ADAY OLAN FİLM VE DİZİLER

    ALTIN KÜRE'YE ADAY OLAN FİLM VE DİZİLER
    2018 Altın Küre adaylarına bu yıl Meksikalı film yönetmeni Guillermo del Toro'nun "The Shape of Water” filmi damga vurdu. Pan'ın Labirenti filmiyle öne çıkan ünlü ismin son filmi The Shape of Water (Aşkın Gücü) Altın Küre'de 7 dalda aday gösterildi.
  • 3

    Steven Spielberg’ün yönetmenliğini yaptığı ve basın özgürlüğünü konu alan The Post da toplamda 6 dalda ödüle aday. Filmin oyuncuları Tom Hanks, Meryl Streep ve yönetmen Spielberg de Altın Küre’ye aday gösterildi.
  • 4

    Anne-kız komedisi Lady Bird, 4 dalda Altın Küre adayı olurken, eşcinsel bir ilişkiyi konu alan Timothee Chalamet ve Armie Hammer’ın oynadığı yapım da en iyi film için yarışacak.
  • 5

    İngiltere’nin İkinci Dünya Savaşı’ndaki durumunu anlatan Dunkirk de en iyi film ödülünde adaylar arasında yer alıyor.
  • 6

    Komedi ya da müzikal dalda aday filmler arasında James Franco’nun The Disaster Artist ile The Greatest Showman adlı yapımlar da var.
  • 7

    Televizyon ödüllerinde ise The Crown, Game of Thrones, The Handmaid’s Tale, Stranger Things , This Is Us yapımları en iyi drama dizisi ödülü için yarışacak.
  • 8

    2018 Altın Küre Ödülleri'ne (Golden Globes) aday olan ve dikkat çeken diğer filmler ise şöyle:
    Lady Bird: 4
    All the Money in the World: 3
    Call Me By Your Name: 3
    Dunkirk: 3
    The Greatest Showman: 3
    I, Tonya: 3
  • 9

    2018 Altın Küre Ödülleri Adayları:

    En İyi Film (Drama)
    Call Me by Your Name
    Dunkirk
    The Post
    The Shape of Water
    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    En İyi Film (Komedi/Müzikal)
    The Disaster Artist
    Get Out
    The Greatest Showman
    I, Tonya
    Lady Bird

    En İyi Yönetmen
    Guillermo del Toro (The Shape of Water)
    Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
    Christopher Nolan (Dunkirk)
    Ridley Scott (All the Money in the World)
    Steven Spielberg (The Post)
  • 10

    En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
    Jessica Chastain (Molly’s Game)
    Sally Hawkins (The Shape of Water)
    Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
    Meryl Streep (The Post)
    Michelle Williams (All the Money in the World)

    En İyi Erkek Oyuncu (Drama)
    Timothee Chalamet (Call Me by Your Name)
    Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
    Tom Hanks (The Post)
    Gary Oldman (Darkest Hour)
    Denzel Washington (Roman J. Israel, Esquire)

    En İyi Kadın Oyuncu (Komedi/Müzikal)
    Judi Dench (Victoria & Abdul)
    Helen Mirren (The Leisure Seeker)
    Margot Robbie (I, Tonya)
    Saoirse Ronan (Lady Bird)
    Emma Stone (Battle of the Sexes)

    En İyi Erkek Oyuncu (Komedi/Müzikal)
    Steve Carell (Battle of the Sexes)
    Ansel Elgort (Baby Driver)
    James Franco (The Disaster Artist)
    Hugh Jackman (The Greatest Showman)
    Daniel Kaluuya (Get Out)
  • 11

    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
    Mary J. Blige (Mudbound)
    Hong Chau (Downsizing)
    Allison Janney (I, Tonya)
    Laurie Metcalf (Lady Bird)
    Octavia Spencer (The Shape of Water)

    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
    Willem Dafoe (The Florida Project)
    Armie Hammer (Call Me by Your Name)
    Richard Jenkins (The Shape of Water)
    Christopher Plummer (All the Money in the World)
    Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

    En İyi Senaryo
    Guillermo del Toro ve Vanessa Taylor (The Shape of Water)
    Greta Gerwig (Lady Bird)
    Liz Hannah ve Josh Singer (The Post)
    Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
    Aaron Sorkin (Molly’s Game)

    En İyi Özgün Müzik
    Carter Burwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
    Alexandre Desplat (The Shape of Water)
    Jonny Greenwood (Phantom Thread)
    John Williams (The Post)
    Hans Zimmer (Dunkirk)

  • 12

    En İyi Animasyon Film
    The Boss Baby
    The Breadwinner
    Coco
    Ferdinand
    Loving Vincent

    Yabancı Dilde En İyi Film
    A Fantastic Woman
    First They Killed My Father
    In the Fade
    Loveless
    The Square

    En İyi Özgün Şarkı
    Home (Ferdinand)
    Mighty River (Mudbound)
    Remember Me (Coco)
    The Star (The Star)
    This Is Me (The Greatest Showman)
  • 13

    En İyi Televizyon Dizisi – Drama:
    The Crown
    Game of Thrones
    The Handmaid’s Tale
    Stranger Things
    This is Us

    En İyi Televizyon Dizisi – Komedi:
    Black-ish
    The Marvelous Mrs. Maisel
    Master of None
    SMILF
    Will & Grace

    Televizyon Dizilerindeki En İyi Erkek Oyuncu Performansı – Drama:
    Jason Bateman, Ozark
    Sterling K. Brown, This is Us
    Freddie Highmore, The Good Doctor
    Bob Odenkirk, Better Call Saul
    Liev Schreiber, Ray Donovan

    Televizyon Dizilerindeki En İyi Kadın Oyuncu Performansı – Drama:
    Caitriona Balfe, Outlander
    Claire Foy, The Crown
    Maggie Gyllenhaal, The Deuce
    Katherine Langford, 13 Reasons Why
    Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
  • 14

    Televizyon Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu Performansı – Müzikal ya da Komedi:
    Anthony Anderson, Black-ish
    Aziz Ansari, Master of None
    Kevin Bacon, I Love Dick
    William H. Macy, Shameless
    Eric McCormack, Will and Grace

    Televizyon Dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu Performansı – Müzikal ya da Komedi:
    Pamela Adlon, Better Things
    Alison Brie, Glow
    Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
    Issa Rae, Insecure
    Frankie Shaw, SMILF
  • 15

    Televizyon İçin Yapılmış En İyi Televizyon Dizisi ya da Filmi:
    Big Little Lies
    Fargo
    Feud: Bette and Joan
    The Sinner
    Top of the Lake: China Girl

    Televizyon İçin Yapılmış Dizi ya da Filmde En İyi Performans Gösteren Erkek Oyuncu:
    Robert De Niro, The Wizard of Lies
    Jude Law, The Young Pope
    Kyle MacLachlan, Twin Peaks
    Ewan McGregor, Fargo
    Geoffrey Rush, Genius

    Televizyon İçin Yapılmış Dizi ya da Filmde En İyi Performans Gösteren Kadın Oyuncu:
    Jessica Biel, The Sinner
    Nicole Kidman, Big Little Lies
    Jessica Lange, Feud: Bette and Joan
    Susan Sarandon, Feud: Bette and Joan
    Reese Witherspoon, Big Little Lies

    Televizyon İçin Yapılmış Dizi, Sınırlı Dizi ya da Filmde Sergilenen En İyi Yardımcı Rol Erkek Oyuncu:
    David Harbour, “Stranger Things”
    Alfred Molina, “Feud”
    Christian Slater, “Mr. Robot”
    Alexander Skarsgard, “Big Little Lies”
    David Thewlis, “Fargo”

    Televizyon İçin Yapılmış Dizi, Sınırlı Dizi ya da Filmde Sergilenen En İyi Yardımcı Rol Kadın Oyuncu:

    Laura Dern, Big Little Lies
    Ann Dowd, The Handmaid’s Tale
    Chrissy Metz, This is Us
    Michelle Pfeiffer, The Wizard of Lies
    Shailene Woodley, Big Little Lies