Bill Cosby ve Roman Polanski, Sinema Sanatları Akademisi üyeliğinden atıldı

İHA, ntv.com.tr

Oscar ödüllerini dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, cinsel saldırı suçlarından hüküm giyen aktörler Bill Cosby ve yönetmen Roman Polanski'nin üyelikten çıkarılmasına karar verdi.

 • 1

  Oscar ödüllerini dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, cinsel saldırı suçlarından hüküm giyen aktörler Bill Cosby ve yönetmen Roman Polanski'nin üyelikten çıkarıldığını duyurdu.
 • 2

  Açıklamada, kararın akademi üyelerinin yaptığı oylamanın ardından alındığı belirtildi.
 • 3

  2002'de “The Pianist” ile en iyi yönetmen Oscar'ını kazanan Polanski, 1977'de fotoğraf çekimleri sırasında birlikte oynadığı 13 yaşındaki kız çocuğana karşı cinsel saldırı suçunu işlemiş ve 42 gün hapis yatmıştı.
 • 4

  Daha sonra, savcılıkla yatığı ceza anlaşmasının bozulacağından korktuğu için ABD’den kaçmıştı.
 • 5

  Komedyen Bill Cosby, 2004'te eski basketbolcu Andrea Constand'a uyuşturucu hap verip, tecavüz etmekten yargılanmış, geçen ay ise üç farklı cinsel saldırı ithamından suçlu bulunmuştu.

  80 yaşındaki Cosby'nin işlediği suçların her biri için 10 yıl hapis cezası alabileceği ön görülüyor.

 • 6

  Diğer taraftan, akademinin 91 yıllık tarihinde bugüne kadar Cosby ve Weinstein ile birlikte 4 kişinin uzaklaştırıldığı belirtildi.

  Aralarında Angelina Jolie, Uma Thurman, Cate Blanchett ve Asia Argento gibi birçok ünlü oyuncunun bulunduğu yaklaşık 100 kadın tarafından tacizle suçlanan Harvey Weinstein geçen yıl Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyeliğinden çıkarılmıştı.

 • 7

  The Godfather (Baba) oyuncusu Carmen Caridi ise 2004'te gizli kalması gereken film tanıtımlarını arkadaşına gönderdiği açığa çıkınca Akademi'den atılan ilk isim olmuştu.