Burası Lyon değil Bomonti

ntv.com.tr

Bomonti’deki meşhur Pera Güzel Sanatlar Lisesi yöneticileri, gri okul duvarlarını renklendirmeleri için öğrencilerin ellerine boya ve fırça verdi, onlardan tüm okulu boyamalarını istedi. Böylece Bomonti, dünyadaki ilk duvar resmi okulunun açıldığı Lyon'a benzetildi.

 • 1

  Küçük Prens, Batman, Avanak Avni...

  Feriköy Fırın Sokak’taki okul binasına girdiğinizde her katta yoğun bir sanatsal faaliyetle karşılaşıyorsunuz. Öğrencilerin kimisi Küçük Prens’i, kimisi Batman’i, kimisi Avanak Avni’yi kimisi de Team Fortress 2 Oyun karakterlerini okulun duvarlarına çiziyor. Yerler boya içinde. Eserini bitiren imzasını atıyor.

 • 2

  Birinci kattan başlayarak tüm duvarları tuvale çevrilen Pera Güzel Sanatlar Lisesi Lyon’daki dünyanın ilk duvar kütüphanesini andırıyor.
 • 3

  Binaların boş taraflarını örtmek için öğrencilere duvar boyamayı öğreten dünyadaki ilk duvar resmi okulunun açıldığı Lyon, duvar resimleri sanatının dünya başkenti olarak görülüyor.
 • 4

  Bu sayede İstanbul’un Lyon gibi dünyanın en büyük sanat kentlerinden biri haline gelebileceğini belirten öğrenciler, duvar resimlerinin turistlerin de ilgisini çekeceğini söylüyor.
 • 5

  İstanbul'u boyamak istiyorlar

  Pera Güzel Sanatlar Resim Bölümü öğrencileri de, okul içinde icra ettikleri sanatı Lyon’daki gibi Bomonti’ye ve tüm İstanbul’a yaymayı hedefliyor. Kötü kent manzaralarını sanat eserlerine dönüştürmeyi planlıyorlar.