Çağatay Ulusoy'un oynayacağı süper kahraman dizisi yapım öncesi aşamada

Avrupa yapımı orijinal içeriklere iki milyar dolar ayıran Netflix’in orijinal yapımlar sorumlusu Erik Barmack, Türkiye’de yapacakları ilk dizi ve başrolde Çağatay Ulusoy’la çalışmak konusunda heyecanlı. Dizinin yapım öncesi aşamasında olduğunu belirten Barmack "Türkiye'de daha fazla dizi çekmeyi düşünüyoruz" dedi.

 • 1

  Çevrimiçi film ve dizi izleme platformu Netflix, son günlerde değişik ülkelerde orijinal dizi üretme çalışmalarıyla ses getiriyor.
 • 2

  74. Venedik Film Festivali sırasında İtalyan orijinal dizisi ‘Suburra’nın tanıtımını gerçekleştiren platformun orijinal yapımlarından sorumlu Erik Barmack’la Venedik Film Festivali’nde görüştüğümüzde orijinal yapımlara olan güvenlerinden şöyle söz ediyor:
 • 3


  “2012’den beri iki milyar doları Avrupa’da çekilecek dizilere ayırdık. Avrupa yapımı orijinal diziler çekmek konusunda kararlıyız. Birkaç ay içinde yedi, sekiz yeni dizi açıklayacağız. Almanya, Fransa, İskandinavya, İtalya, Hollanda’dan yeni dizilere hazırlanıyoruz.”
 • 4

  Türkiye’nin ilk orijinal Netflix dizisinin haberleri yakın zamanda duyulmuştu. Barmack, dizinin süper kahraman hikâyesi olacağını belrtirken başrolde Çağatay Ulusoy’la çalışma konusundaki heyecanını şu cümlelerle ifade ediyor: “Dizi, şu anda yazım aşamasında. Yapım öncesi aşamadayız. Türkiye’de zaman içinde daha fazla dizi çekmeyi düşünüyoruz.”
 • 5

  Çeşitli ülkelerde orijinal filmler üretme konusunda ise Barmack “Dünyanın yüzde dördü İngilizceyi ana dili olarak konuşuyor. Ancak televizyon dağıtımının büyük bölümü Hollywood’dan çıkıyor. Bunun uzun süreceğini düşünmüyoruz” diyor ve “Dünyanın dört bir yanından yetenekli isimler seslerini duyuracak, hikâyelerini kendi dillerinde anlatmak isteyecekler. Netflix olarak global ve taze bir hikâye anlatımının önem kazanacağını düşünüyoruz” diye ekliyor.
 • 6

  Barmack Avrupa’dan orijinal dizilere yaptıkları yatırımın dünyanın dört bir yanından izleyici tarafından ilgi gördüğünü vurguluyor.
 • 7

  Örnek olarak Türkiye dizilerinin ve İskandinav ‘neo-noir’ların gördüğü ilgiyi ve Japonya’dan çıkan animelerin dünyaya yayılışını, özellikle de Brezilya ve Fransa’da kazandıkları popülerliği gösteriyor.
 • 8

  Barmack, Narcos hakkında kimse İspanyolca dizi diye düşünmüyor. Ama aslında dizinin yüzde 85’i İspanyolca. Bizce güzel bir hikâye anlatımı eninde sonunda o hikâyelerin hangi ülkelerden çıktığı veya hangi dilde olduğunun önüne geçecek ve o dizileri evrenselleşecek. Hikâye ne kadar yerel ve özgün olursa, o dizinin popülerliği artacak bize göre. Buna inanıyoruz” diyor.
 • 9

  Netflix’in Venedik’te açıklanan başka bir dizisi ise yönetmenliğini ‘La La Land’ ve ‘Whiplash’e imza atan Damien Chazelle’in üstleneceği ‘The Eddy’. Sekiz bölüm olarak planlanan ve iki bölümünü Chazelle’in yöneteceği ‘The Eddy’, aslında Netflix’in Fransa’da çekeceği bir dizi.
 • 10

  Senaristliğini ünlü isimlerden Jack Thorne’un üstleneceği dizi hakkında Barmack, “Hikâye, Paris’te bir caz kulübünde geçiyor. Aile çatışmasının yanı sıra kulübün Amerikan sahibi ve Arap kökenli Fransız sahibi arasında gerilimler olacak. Çok dilli bir dizi olacak. Fransızca, Arapça ve İngilizce konuşulacak. Chazelle’le çalışmak konusunda çok heyecanlıyız” diye ekliyor.