Çiftlik Bank: Tosun Firarda'yı başrol Burak Alkaş anlattı

Çiftlik Bank: Tosun Firarda filminde başrolde olan Burak Alkaş, “Başlı başına trajikomik bir olay. İnsanlar ister istemez ‘Mağdurlarla mı eğleneceğiz, neresi komik?’ diye düşüneceklerdir. Herkesin eğleneceği bir iş yapmaya çalıştık” dedi.

 • 1

  Vizyondaki Çiftlik Bank: Tosun Firarda filminde Cenk karakterini canlandıran Burak Alkaş Milliyet'ten Sanem Aydın'a konuştu. Alkaş filmin detaylarını, ‘Pis Yedili’deki Orço karakteriyle ilgili planlarını ve baba olmanın hayatında neleri değiştirdiğini anlattı.

  - Çiftlik Bank: Tosun Firard nasıl bir film oldu?

  Ailecek izleyip, gülüp eğleneceğiniz bir film... Tabii konu Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen Çiftlik Bank olunca insanlar istemez düşüneceklerdir, “Mağdurlarla mı eğleneceğiz?, Neresi komik” diye. Başlı başına trajikomik bir olay. Tabii mağdurlar açısından büyük trajedi, farkındayız. Skandalın perde arkasını izleyicilere göstererek halkı bilinçlendirmeyi amaçladık. Bu projeyle izleyiciye, ‘Gelin, görün, gülün ama bu tarz tuzaklara bir daha düşmeyin!’ mesajını vermek istiyoruz.
  Saf, temiz kalpli, kendi halinde yaşayan ve parayla pulla pek bir işi olmayan biri. Sosyal medyadan tanıştığı Amerikalı bir kızla beraber olma hayalleri kuran, iyi niyetli bir Anadolu çocuğu.

  ÇİFTLİK BANK: TOSUN FİRARDA FRAGMANI

 • 2

  - Role hazırlık süreciniz nasıl geçti? Dava sürecini takip ettiniz mi?

  Dava sürecini takip ettik ve hâlâ da ediyoruz. Ulaşabildiğimiz mağdurlara konuştuk, olayın detaylarını dinledik, nasıl kandırıldıklarına dair fikre sahip olduk. Canlandırdığım Cenk’in bu olaylarla hiçbir ilgisi yok. O da kandırılanlar arasında.

  - Siz hiç dolandırıldınız mı?

  “Başıma hiç böyle bir olay gelmedi” demek, hayatım boyunca gelmeyeceği anlamına gelmez. Herkesin boş bulunabileceği zamanlar olabilir. Benim boş bulunduğum anı yakalayamadılar demek ki... Ama birçok defa dolandırılma girişimine maruz kaldım.
 • 3

  - Gündeminizde bu proje dışında neler var?

  Melis Babadağ’la ‘İç İçe Geçmiş Çay Kaşıkları’ isimli tiyatro oyunu üzerine çalışıyoruz. Bir de ‘Pis Yedili’ dizisinde canlandırdığım Orço karakteriyle ilgili bir çalışmamız var. O da sürpriz olsun, fazla detay vermeyeyim.

  - Pis Yedili dizisinin hayatınızdaki yeri nedir?

  İlk göz ağrım. Televizyon dünyasında tanınmamı sağlayan, Gani Müjde gibi büyük bir mizah ustasıyla çalıştığım mükemmel bir diziydi. O dönem ‘Pis Yedili’ izleyen çocukların kahramanıydık. Şimdi 15-16 yaşındalar ve hâlâ bana “Orço” diye sesleniyorlar. İşte bizde o yüzen karakteri tekrar hayata döndürecek projeler üretiyoruz.
 • 4

  - Hep hayalini kurduğunuz, Temaşa Sanat’tan da bahsedelim…

  Bence konservatuvardan mezun olan herkesin böyle sanat merkezleri açması lazım. İzmir’de Temaşa Sanat Tiyatro Sinema Akademi’yi kurdum. Şimdilik oyunculuk alanında dersler veriyoruz ama amacımız burayı gelecek yıllarda bir sinema akademisine çevirmek.

  - 2016 yılında kızınız Destina dünyaya geldi. Baba olmak hayatınızda neleri değiştirdi?

  Hayatım daha da renklenmeye başladı. Tanımadığım ve taklitini yaptığım duyguların gerçekleriyle karşılaştım.