Çin'deki arkeolojik kazı doğrulanırsa tarih yenilenecek

Çin’de bir arkeolojik kazıda bulunan taş aletler, ilk insan topluluklarının Afrika’dan Asya kıtasına sanılandan çok daha önce gittiğini ortaya koyabilir. Yeni buluntuların 2.1 milyon yıl önceye ait olduğu kanıtlanırsa, tarih yeniden yazılacak. Bu da, Afrika’da 6 milyon yıl önce ortaya çıktığı düşünülen Homini adlı primatların, Afrika’yı çok daha önce terk edip Asya’ya gittiğinin işareti olacak.

 • 1


  Çin’in kuzeyindeki Şangçen’de bir platoda Afrika dışındaki en eski insan kalıntıları bulundu. Bilim insanları, bulunan taş aletlerde kullanılan kuvars ve kuvarsit taşların kökeninin ise kazı alanının 10 kilometre güneyindeki Çinling Dağları olduğu tahmin ediliyor.
 • 2

  Taşların hangi insan türü tarafından yapıldığı ise bilinmiyor.
 • 3

  Çinli ve İngiliz bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda elde edilen bilgiler Nature dergisinde de yayımlandı.


 • 4

  Araştırmacı Robin Dennell, “Asya’daki ilk insanlara dair bulgular 2,5-2,6 milyon yıl geriye, insanların taş aletler geliştirdiği döneme kadar gidebilir” dedi ve şunları ekledi:

 • 5

  Bu bulgu Asya’nın insan evirimi için kesinlikle çok önemli olduğunu gösteriyor. Artık Avrasya’daki insan evrimine dair Avrupa merkezli bakış açısının ötesine geçiyoruz:

 • 6

  Dennel sözlerine şöyle devam etti: İnsan evriminde Asya’daki kanıtlar da Afrika ve Avrupa’daki kadar büyüleyici ve karmaşık. Çin’de bulunan 80 kadar alet iklimin sıcak ve nemli olduğu bir dönemde fosilleşen topraktan çıktı. Diğer 16 aletin geliştirildiği dönemde ise iklim daha soğuk ve kuruymuş.

 • 7

  Prof. Dennell, “Aslanlar ve sırtlanlar gibi daha büyük ve güçlü yırtıcılar tarafından kovalanmazdan önce leşlerin üzerindeki etleri almak için basit ama etkili bir araç edindiler. Bu onlara yeni bir dünya açtı” diyor.

 • 8

  Afrika’da bulunan en eski insan fosili Etiyopya’da 2,8 milyon yıl önceye, en eski taş alet ise Kenya’da 3,3 milyon yıl önceye ait.

 • 9

  Neden önemli?

  İnsanlar tarihlerinin pek çok döneminde Afrika'dan çıktı. Bugün Afrika dışında yaşayan insanlar kökenlerini 60 bin yıl önceki çıkışa götürüyor.

  Fakat ilk insanların da Avrasya'da yaşadığına dair kanıtlar ortaya çıktı. Bunlar, ilk olarak Gürcistan'ın Dmanisi bölgesindeki buluntularla başladı.